https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GALATASARAY BASKETBOLU VE EUROLEAGUE MACERASI

Okunması Gerekenler

can duz 1GALATASARAY BASKETBOLU VE EUROLEAGUE MACERASI

Galatasaray Odeabank ait olduğu arenaya güçlenmiş ve hazır şekilde geri dönüyor. Ergin Ataman bu sezon 9 yabancılı bir kadro oluşturdu ve Avrupa hedefini Euroleague’de ‘’Final Four’’ olarak belirledi. Hem röportajlarında hem de sosyal medya hesaplarından bu hedefe olan inanca ortak olmaları için taraftarlardan 7.000 kombine isteğinde bulundu ki bu hedefin gerçekleşmesi olağan. Yaşanan maddi sıkıntılardan ders alan yönetim artık çok daha titiz çalışmalarda bulunuyor. Bu yeni yapılanmayla Eurocup kupası kazanılıp, Euroleague’e katılma hakkına sahip olunması yüzleri güldürüyor.

Kadroda geçen sezondan kalan isimler şunlar; Sinan Güler, Hüseyin Göksenin Köksal, Vladimir Micov, Blake Schilb ve genç isim Ege Arar. Eurocup şampiyonluğunda büyük rol oynayan Errick McCollum ve Stephane Lasme gelecek sezon Galatasaray forması giyemeyecekler. Hepimiz biliyoruz ki koç Ataman, pg pozisyonu için öncelikle MC’nin kadroda tutulmasını istedi ama olmayınca diğer alternatiflere yönelmek zorunda kaldı. McCollum Çin yolcusu, kullandığı keyif verici madde nedeniyle baskeboldan 6-12 ay süresi içinde uzak kalacak gibi gözüken Lasme’nin alacağı cezaya göre belki yeni bir planlama yapılacaktır.

teo krsticGalatasaray, transfer sezonunu tecrübeli ve başarılı Nenad Krstic transferiyle açtı. Kariyeri başarılarla dolu Sırp pivot kendini Avrupa basketboluna CSKA Moskova formasıyla kanıtlamış ve NBA’de de oldukça önemli süreler alıp adından söz ettirmişti. Bir dönemler Avrupa’nın en iyi pivotu olarak gösteriliyordu ki yaşadığı sakatlıklar onu kötü günlere sürükledi. Son olarak Anadolu Efesteydi ve 1 sezonu hiç maç oynamadan, boş şekilde geçirdi. Krstic bu arada yaz dönemini bolca bireysel antremanla geçirdi ve yaptığı açıklamalarda da hâlâ başarıya aç olduğunu belirtti. Galatasaray Odeabank için büyük bir kumar olacak ki düşük maliyeti ile bu riske değer. Eğer kazanan sarı kırmızılılar olursa tadından yenmez.

Galatasaray’ın yaz transfer döneminde gerçekleştirdiği ikinci transferi ise Austin Daye.  Daye, NBA’de önemli süreler almış ve kendini kanıtlamış bir isim. Oyunundaki en büyük özellik ise 3 sayı tehdidinin olması. Benzetme yapacak olursak, Zoran Erceg ile oyun tarzlara neredeyse birebir benzer ama tabii ki de Daye, Erceg’den çok daha etkili bir isim. Hücumda yaptıkları kadar savunmada olan yumuşaklığı onun oyununu olumsuz yönde etkiliyor. NBA tecrübesi ve hızlı ayaklarıyla savunmadaki açıklarını bir nebze olsun kapatabilir. Çabalaması ve üstüne gitmesi gerekecek. Takım kimyasına oldukça uygun ve Ataman’ın sisteminde önemli rol sahibi olabilecek bir isim.

TYUS ANA RESIMGerçekleştirilen  diğer 3 transfer ise; Tyus, Diebler ve Thompson. Alex Tyus, Maccabi Electra Tel Aviv ile birlikte Euroleague şampiyonluğu yaşayarak kendini Avrupa’ya duyurmuş bir isim. Geçen sezon Anadolu Efes’de forma giymişti ama pek iyi bir oyun sergiledigi soylenemez. Yine de bunu sadece oyuncuya yığmak büyük yanlış olur ki Dusan Ivkovic’in verdiği hatalı kararlar da bunda fazlasıyla etkili oldu. Atletizmi hat safada olan Tyus’ın enerjisi bitmek bilmiyor ve bu Galatasaray taraftarlarının tam da sevdiği oyuncu tipi… Eksisi ise genel olarak kariyerinde hep şut atma problemi olan bir isim olması. Orta mesafe şutlarının ve serbest atışlarının belli bir seviyede olmaması hatta istikrarsızlığı büyük bir dezavantaj olacaktır.

Ligimizden yakından tanıdığımız bir isim olan Jon Diebler’ın yüzdeli bir 3 sayı atıcısı olduğunu biliyoruz ki kendini bu konuda kolej kariyerinde ve Avrupa’da “%49’luk bir 3 sayı yüzdesi var” kanıtlamış bir isim. Ondan beklenen şey onun en iyi yaptığı iş olacak. Tam anlamıyla Galatasaray’ın yeni ‘’keskin nişancı’’sı olacaktır. Fazla bir analize gerek olmadan, 28 yaşındaki oyuncu 2012’den beri ülkemizde ve tüm basketbolseverler onu zaten Karşıyaka-Anadolu Efes formalarından çok iyi tanıyor.

dean thompsonDean Thompson ise geçen sezonu Bayern Munich’de tamamladı. Sırtı dönük ve orta mesafe şutuyla hücumda yarattığı çeşitlilik adeta kendisine ‘’joker’’ dedirtiriyor. Daha önce Galatasaray formasını giyinen Ersin Dağlı ve Chuck Davis ile benzer özellikte olan bir isim ki Ataman bu isimlerden yüksek verim almıştı. Savunmaya tam anlamıyla odaklanmayınca büyük açıklar veren bir isim, mevkisi için ‘’undersize’’ kalması bazen ‘’ezilmesine’’ yol açılabilir. Oyununa daha çok odaklanması şart ama  taraftarla bütünleşip spektaküler hareketlere imza atabilir.

Bu sezonun ilk yerli transferi olan Can Korkmaz, yetenekli bir oyun kurucu. Geçen sezonu Uşak Sportif’de tamamladı. Çabukluğu ve şutu iyi seviyede fakat daha önce bu kadar ciddi bir kadronun içinde bulunmadı. Bu arenaya adapte olması zaman alacaktır. Savunma seviyesi ve takıma katacakları belli bir düzeyde olacaktır ama özellikte ligde Ataman’ın elini rahatlatacaktır. Oyun kurucu olarak alternatif bir isim olacak, iyi işler yapacağına inanabiliriz ki büyük hedefli bir takımın parçası artık o da..

russ smithYapılan ilk yabancı oyun kurucu transferi, 25 yaşında ve 1.83 metre boyunda olan “Russdiculous” lakaplı Amerikalı oyun kurucu Russ Smith geçen sezonu NBA D-League’de tamamladı.  Hızlı oyunu, yaptığı penetreler ve asist özelliği şut kalitesi-tercihlerinden ön plana çıkıyor ama 7.8 asist ortalamasının yanında 27.9 sayılık bir istatistiğe sahip ki, bu da ona geçen sezon NBA D-League MVP’ligini getirmişti. 23 Mart 2016’da Canton Charge’a karşı Delaware 87ers formasıyla tam 65 sayı atarak D-League rekorunu kırmıştı ki, bunu da belirtmezsek olmaz! Adaptasyon sorunu yaşayacağı net şekilde ortada.. Sonuç olarak ilk defa ülkesi dışında basketbol oynayacak. Yine de ilk macerası olmasına rağmen büyük etki yaratacağına inandığım bir isim.

Bu transfer sonrası, Galatasaray’da geçen sezon da kadroda bulunan Göksenin’in ve Schilb’in sözleşmeleri uzatıldı. Orhan Hacıyeva’yla 1 yıllık sözleşme imzalandı. Ligde derinlik için yapılan bir transfer olan Orhan tecrübeli bir oyuncu. Geçen sezonu TBL 1’de geçirdi. Şutu lig için yeterli seviyede ve kısa sürede vereceği katkı tadından yenmez. Konu Euroleague ise, yetenek ve yapacakları konusunda maalesef sınırlı bir isim.

Galatasaray için transfer sezonu belki de takım için en önemli transferle kapandı. Bu isim Justin Dentmon. Üçlük tehdidi ile ön plana çıkan tecrübeli bir isim. Takıma katacağı şut katkısı yanı sıra edeceği penetrelerle beraber hücumuna çeşitlilik getiriyor. Savunmada olan eksikliğini tecrübesi ve zekasıyla kapatması gerekiyor. Ten uyumunu çabuk yakalar ve Ataman’ın sistemine ayak uydurursa, sezonun flaş ismi olabilir!.

ergin 1Geçen sezon Sinan ve Micov takımın liderliğini üstlenmiş ve hücumun tıkandığı anlarda McCollum’la beraber önemli işlere imza atmışlardı. Sinan Güler artık kendi  oyununa geri dönecek gibi, bildiğimiz üzere savunması ön planda olan ve hücumu ikinci planda olan bir oyuncuydu. Yaşanan sıkıntılar sonucunda o da büyük fedakarlıklar göstererek önemli bir hücumcu da olabileceğini gösterdi. Süresinde azalma görebiliriz ama bu oyuncunun savunma verimini oldukça üst seviyeye çekecek.

Göksenin Köksal ise özellikle kritik anlarda yapacağı o bunaltıcı yıpratan savunması ve bitmek bilmeyen enerjisiyle hücum oyuncularının bu sezon da korkulu rüyası olacaktır. Vladimir Micov yine geçen sezonlarda olduğu gibi takımın ‘’buz adam’’ı olacak gibi duruyor. Sakin oyun yapısı, oyun zekası, skorer kimliğiyle ön planda ve bu sezonda da takımın en önemli 2-3 dişlisinden biri.. Ege Arar da bu yazı iyi geçiren ve artık ciddi bir katkı vermesi beklenen genç isim..

Genel anlamda, mücadeleci, savaşçı, enerjisi yüksek ve geçen sezona nazaran çok daha geniş bir kadro kuruldu. Euroleague’in bu yeni formatında renkli bir takım oluşturan Galatasaray büyük işlere imza atabilir. Unutmayalım ki, Galatasaray özellikle iç saha maçlarında taraftarıyla beraber kenetlendiğinde büyüleyici bir takım hâlini alıyor.

Avrupa’nın 1 numaralı kupası sarı kırmızılılar için 13 Ekim Cumartesi günü start alıyor. Abdi İpekçi Arena’da oynanacak açılış mücadelesinde bir yanda EC, bir yanda EL şampiyonu.. Çok keyifli bir karşılaşma olacak. Her şeyden önce ilk adım doğru basketbol oynayan bir takım olmak ve sonrasında da hedeflere doğru şekilde yürümek. Başarının kilidi bu olacaktır.

Başarılar Ergin Ataman, başarılar Galatasaray..

CAN DÜZ

mail: can.duz@abcspor.com

twitter: @_CanDuz

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular