https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GALATARASAY RAPID WIEN MAÇI VE ÖTESİ..

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Galatasaray sezonun ilk ciddi sayılabilecek hazırlık maçına çıktı ve sahadan 3-1’lik yenilgiyle ayrıldı.

Ciddi sayılabilir dedik ama aslında üç sebepten dolayı çok denk bir karşılaşma değildi; birincisi Avusturya Ligi’nin başlamış olması ve fizik olarak Wien’in oldukça üstün olması, ikincisi Galatasaray’ın Dünya Kupası’nda forma giyen önemli oyuncularından yoksun olması ve en önemlisi bu maçın sonuçta bir hazırlık maçı olması.

Bu maç oyuncuların performanslarını görmek açısından bir ölçüt olmasa da Prandelli’nin taktiksel dizilişini görmek için önemli bir sınav oldu.

rapid2Taktiksel Anlayış

Cesare Prandelli İtalya Milli Takımı’nda oynattığı 4-2-3-1 sistemini Galatasaray’a da oynatmaya çalışıyor. Bugünkü diziliş şu şekilde oldu;

Eray
Veysel  Chedjou  H.Balta   A.Telles
Selçuk    Melo
Olcan    E.Çolak     Bruma
Burak

Lig maçlarında Eray-Muslera ve Emre-Sneijder değişikliklerinin olması muhtemel. Semih’i ise Mancini’nin kullanmaya çalıştığı gibi sağ bek olarak kullanmaya çalışacağını düşünüyorum Prandelli’nin. Bu durumda ise yeni bir sorun çıkıyor. Galatasaray’ın başı geçen yıl olduğu gibi ‘yabancı kontenjanı kuralı’ndan ağrıyacak gibi duruyor.

rapid4Takım yapısına en uygun olan ilk 11 sahaya çıkarsa sahada 6 yabancı oluyor, 5+3 kuralından dolayı bunun uygulanması mümkün değil! Muslera-Melo-Sneijder’in sağlıklı oldukları müddetçe kesinlikle ilk 11’de olacaklarını düşünüyorum. Geriye kalan yabancılar Aurelien Chedjou/yeni yabancı – Alex Telles – Nordin Amrabat/Bruma . Eboue-Dany-Ontivero’nun takımdan ayrılmasını bekliyorum. Muhtemelen savunmanın ortasında da bir yabancı oynayacaktır, bu durumda sol kanatta bir yerli-bir yabancı izleyeceğiz Galatasaray’da.

Geçen sezon Roberto Mancini de 4-2-3-1 sistemini uygulamaya çalışmıştı ama elindeki kadro bu sistemi uygulamaya hiç müsait değildi. Bruma’nın sakatlığında Burak/Umut’u kanatlarda kullanmaya çalıştı ama istediği verimi alamadı, Selçuk-Sneijder de sezonun ikinci yarısında vitesi düşürünce Mancini kafasındaki sistemi uygulayamadı.

rapid3Yeni Transfer

Sansasyonel haberlerde Balotelli-Giaccherini-Giovinco gibi transfer hedeflerinin isimleri geçiyor ama Sneijder takımda kaldığı müddetçe bu isimlerden birinin transfer edileceğini sanmıyorum. Sneijder takımdan ayrılırsa aynı pozisyon için Giovinco transfer edilir ama Sneijder’in yerini Giovinco’nun doldurmasını beklemek de oldukça iyi niyetli bir bekleyiş olur. Muhtemel yeni transferin savunma bölgesine yapılacağını düşünüyorum.

Malum, Prandelli göreve gelir gelmez Eboue’yi kadro dışı bıraktı, geçen sezonki performansını izlediyse Dany’yi de kadroda düşünmemesi normal olur. Hakan Balta’nın da savunmanın ortasında bütün sezon iyi performans göstermesini beklemek hayalcilik olur. Bu açıdan bakarsak transfer hedeflerinden en gerçekçi olan Gabriel Paletta. Paletta olmazsa da savunmanın ortasında oynayacak -muhtemel İtalyan- bir oyuncununu transfer edilmesini bekliyorum.

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular