https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YETMEZ AMA EVET-2

Okunması Gerekenler

onur resim

Yıllardır halka söylenegelen ve sıkça söylendiğinden olsa gerek, halkta artık karşılık da bulmaya başlayan yalan, yabancılar “Türkiye’yi işgal ederse” milli takıma futbolcu yetişmeyeceğiydi. Galatasaray’ın UEFA Şampiyonluğu da bu tezin en büyük dayanak noktasıydı. 2000 yılının futbol anlayışıyla 2015 yılına kadar bu yalan söylenegeldi. Ancak, ne ironiktir ki o kupayı Türkiye’ye getiren teknik direktörün imzasıyla yabancı sınırı kaldırıldı. Hakkını da yememek lazım, Fatih Terim yıllardır sınırın kaldırılmasını zaten savunuyordu; Türkiye’nin yabancı sınırı varken de yetiştirebildiği tek futbolcunun Arda Turan olduğunu da unutmamak gerek. Yabancı sınırlamasıyla Türkiye Ligi, yabancı çöplüğüne değil, fakat geneli Bundesliga’da oynayamayan Türklerin çöplüğüne dönüştü. Tabii, bir de Türkiye’den yetişmiş orta yapamayan bekler, pas atamayan orta sahalar, gol atamayan golcüler çöplüğüne.

İnşallah bu sınırlamanın ortadan kalkmasıyla Türkiye Ligi’nde Emre Toraman, Ayman Abdelaziz gibi orta sahaları, Yalçın Ayhan, Ümit Bozkurt gibi stoperleri, Nobre gibi “golcüleri” izlemeyeceğiz. Kulüplerin finansal yapıları berbat olduğundan ve alışma devresi olacağından ilk yıl nasıl geçer bilinmez ancak en azından 3 büyüklerde Orhan Şam, Tarık Çamdal, Mehmet Topuz gibi futbolculara yer verilmeyeceğinden ben kendi adıma eminim.

Yeni kuralın güzel bir özelliği ilk 18’de mutlaka bir Türk kaleci olması zorunluluğu. Bunun atlanmamış olması oldukça olumlu bir gelişme. Ayrıca, 18 kişilik kadrodaki 7 Türk oyuncunun en az iki tanesinin altyapıdan olma zorunluluğu olması da oldukça iyi. Fakat, kadroların genç tutulması ve Türk veya yabancı genç futbolcuların süre alabilmesi, hatta belki uzun vadede Türkiye’den de Avrupa’ya ihracatçı kulüplerin çıkabilmesi adına ilk 11’de 21 yaş altı en az 1 futbolcu kotası konulabilirdi. Bunun haricinde, PTT 1. Lig için de mutlaka bir düzenleme gerekecektir. Bu sezon değil, fakat önümüzdeki sezon küme düşen örneğin 10 yabancılı bir takım 7 yabancı oyuncusunu ne yapacak, bunun hiçbir açıklaması yapılmıyor. Daha önce de söylediğimiz gibi, anlık yaşanan bir ülkedeyiz, bunun da kararı o zaman geldiğinde verilecektir yüksek ihtimalle. Ancak, bunlara rağmen yine de sınırın kaldırılması olumlu bir adımdır ve bunu alkışlamak gerek.

Peki bundan sonra ne olacak? İktidarlarının ellerinden gitmesine federasyona rağmen sesini çıkartabilen bir Türk futbolcu görmedik henüz. Ancak, sistemin başarısız olmasını ve tekrar sınırlamanın gelmesini isteyecek futbolcular olacağından adım gibi eminim. Artık o tren kaçtı beyler. Bundan sonra Anadolu kulüpleri ve 3 büyükler arasındaki davranış farklılıklarının da daha keskinleşeceğini düşünüyorum. Anadolu takımları en ucuza en kaliteli oyuncuları bulup oynatmak durumunda olacaktır. Değişen sistem 3 büyüklere de, Anadolu takımlarına da scoutingi bir yol olarak sunuyor. Zaten, Türkiye’de scouting sisteminin gelişmesinin mecburen gerçekleşeceğini daha önce de yazmıştım. Şu anda Anadolu takımları arasında en iyi scout altyapısına sahip takım Bursaspor gibi görünüyor, fakat aslında onlar da WyScout programından çok da ileriye gidemediler. 3 büyüklerde de böyle bir sistem yok, yine en tecrübelisi ise Galatasaray gibi. Ogan Tarhan, her ne kadar daha sonrasında kulüpten ayrılmak zorunda kalsa da kulübe bir anlayış getirmişti. En geride olan takım ise Fenerbahçe gibi gözüküyor.

TFF, bugüne kadar pek çok yanlışa imza attı ve bunları eleştirdik. Bugün alınmış olan karar ise, eksiklerine, geç kalınmış olmasına rağmen çok ama çok olumlu ve Türk futbolunu kesinlikle ileri götürecek bir karardır. Dolayısıyla, eski bir tabirle YETMEZ AMA EVET!!

Not: Aşağıda şu anda 4 büyük takımımızın kadrolarında yer alan gurbetçi futbolcuların bir listesi bulunuyor. Kaç tanesi Şampiyonlar Ligi seviyesindedir yorumu sizlere bırakıyorum. En altta da milli takımımızın Brezilya ile oynadığı hazırlık maçı kadrosu ve futbolcuların doğum yerleri var. Hatırlatmakta fayda var, Nuri Şahin ve Gökhan Töre sakat olduğu için, Ömer Toprak ve Hakan Çalhanoğlu silah skandalı yüzünden oynamamıştı.

Galatasaray: Sinan Gümüş, Yasin Öztekin, Hakan Balta, Hamit Altıntop, Tarık Çamdal, Umut Gündoğan.

Beşiktaş: Ersan Gülüm, Veli Kavlak, Oğuzhan Özyakup, Olcay Şahan, Kerim Frei, Gökhan Töre, Cenk Tosun

Fenerbahçe: Serdar Kesimal, Hasan Ali Kaldırım

Trabzonspor: Özer Hurmacı, Mehmet Ekici, Fatih Atik, Sefa Yılmaz, Serdar Gürler, Deniz Yılmaz, Emre Güral, Aykut Demir, İshak Doğan, Ferhat Yazgan

Türkiye: Volkan Demirel (İstanbul) ; Volkan Babacan (Antalya); Semih Kaya (İzmir); İsmail Köybaşı (Hatay); Bekir İrtegün (Elazığ); Bilal Kısa(Amasya); Selçuk İnan(Hatay); Hamit Altıntop (Gelsenkirchen);  Volkan Şen(Bursa); Umut Bulut (Kayseri); Alper Potuk (Afyon); Arda Turan (İstanbul); Mehmet Topal (Malatya); Tarık Çamdal (Münih); Ozan Tufan (Bursa); Mevlüt Erdinç (Saint-Claude); Caner Erkin (Balıkesir); Harun Tekin (İzmir), Adem Büyük (Artvin); Oğuzhan Özyakup (Zaandam); Olcay Şahan (Düsseldorf); Mehmet Ekici (Münih); Serdar Aziz (Bursa); Kaan Ayhan (Gelsenkirchen)

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

onur.ilimsever@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular