https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FUTBOL VE MİLYAR DOLARLIK FORMA SPONSORLUKLARI

Okunması Gerekenler

FUTBOL denen meret artık günümüzde spor olmaktan çıkıp, tam anlamıyla bir para endüstrisi haline geldi.

Yapılan sponsorluk anlaşmaları, ödenen milyar dolarlık forma reklamları cidden dudak uçuklatacak cinsten.

Daha 48 saat öncesinde basına sızan Bayern Münih/Adidas 15 senelik 900 Milyon Euro, yani senelik 60 M Euro’luk anlaşma, tüm dünyada flaş haber olmuştu.

Ama Manchester United’in, yine aynı firmadan, yani  Adidas‘tan 10 yıl için 1 milyar 50 milyon, yani senelik tam 105 milyon Euro aldığı unutuldu.

Senede 300-400.000 forma satsa, hedeflenen barajı fazlasıyla aşmış kabul edilecek bizim takımlarımızın değil de, dünya reklam pastasındaki gücü, ratingi hepimizin malumu ve senede 1.5 Milyon forma satan Manu’nun bu paraları alıyor olması abes olmasa gerek!

Bu arada Adidas bu paraları amiyane tabirle ‘babasının hayrına’ vermiyor, yapılan açıklamaya göre; sadece Manu formalarından 10 senede beklenen gelir tam 2 Milyar Euro!

Şimdi gözler, Adidas’tan senelik 38 Milyon Euro alan ama en yakın zamanda bir iyileştirme yapılıp, en az Manu seviyesine çekileceğini düşünülen dünyanın bir numaralı kulübü REAL MADRİD’de..

Sözleşme 2020’de bitiyor ama Los Blancos’un da senelik 100 Milyonun üstünde bir kontrat alacağı aşikar.

Ve de Adidas’ın ezeli rakibi olan Nike ‘in elindeki tek büyük koz olan Barcelona’yı kaçırmamak için, bugün için 33 Milyon euro verdiği Katalan deviyle olan kontrat 2018’e dek sürüyor da olsa, en kısa sürede bir iyileştirme ile 100 Milyonların üstüne çıkacağı da konuşuluyor.

Yoksa aynı Manu, Juventus, Arsenal de olduğu gibi kuş yuvadan uçup, cazip bir kontratla en büyük düşman saflarına geçebilir!

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular