FUTBOL TARİHİNİN İLK UÇAK KAZALARI

Okunması Gerekenler

EUROLEAGUE 4 HAFTA SONUNDA SAYI, ASİST, RİBAUND LİDERLERİ

Mike James 79 sayı - CSKA Moskova Will Clyburn 78 sayı - CSKA Moskova Scotti Wilbekin 73 sayı - Maccabi Nando de...

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR !

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR ! Milli maç arası sonrası tekrar lige döndük. Milli maç arası yaramıyor, milli maç öncesi yaramıyor... Bahane...

DİPSİZ KUYU

Milli maçlar nedeniyle verilen aradan sonra Galatasaray kendi sahası ve “Loca seyircisi”yle Aytemiz Alanyaspor’la karşılaştı. Maç iki takım açısından da...

Futbol tarihinde maalesef 10’larca trajik uçak kazası yaşandı.

1969’da Bolivya’nın The Strongest ekibi,

1979’da SSCB’nin o zamanlardaki ismiyle FC Pakhtakor Taşkent ekibi,

1987’de Peru’nun Alianza Lima takımı,

1993’de Zambiya Milli Takımı faciası,

2016’da Brezilya takımı Chapecoense,

İlk akla gelen bu faciaları sporseveler hatırlayacaktır.

Bugün ise “kısaca” 1949-61 arası vukuu bulan en eski 4 elim kazaya değinmek istedik.

*** 1949 Superga Uçak Kazası Torino..

İtalyan tarihinin en iyi 3 takımından biri olarak gösterilen Grande Torino’nun, 3 Mayıs’ta Lizbon’da oynanan dostluk maçı sonrası, 4 Mayıs’taki dönüş yolunda gecirdiği kaza spor tarihinin en acı sayfalarından biridir.

Vio Linee İtaliane’ye ait Fiat G212CP model uçak, 672 metre yüksekliğindeki Superga tepesinde bulunan Bazilika’nın arka bölümüne yüksek hızda çarpmış ve paramparça olmuştu.

Olay yerine gelenler gözlerine inanamamıştı. Kazanın etkisiyle uçak ve içinde bulunanlar tanınmaz haldeydi.

İçinde 18’i futbolcu 31 kişi bulunan uçaktan kimse sağ çıkamamış ve çoğu paramparça olan cesetlerin tanınması için milli takım antrenörü Pozzo çağrılmıştı.

Torino’yu “Grande Torino” yapan tüm futbolcular, maalesef bu uçak kazasında hayatını kaybetmişti.

İtalya’nın Torino takımı tarihinin altın çağını 1940-49 yılları arasında yaşarken, o zamanlar şehrin bayrak takımı Juventus değil, 5 sezon boyunca evinde hiç yenilgi yüzü görmemiş, tarihinde bulunan 8 şampiyonluktan 7’sini bu dönemde kazanmış bordo-beyaz Torino’ydu.

………………………………………………………………..

*** 6 Şubat 1958 – İngiliz futbol devi Manchester United’in Münih’te geçirdiği uçak kazası

Efsane menajer Matt Busby’ye atfen “Busby’nin bebekleri” olarak bilinen yaş ortalaması genç olan takımdan beklentiler çok büyüktü.

Avrupa Kupaları’nda 5 Şubat 1958 tarihinde Yugoslavya’da Kızılyıldız takımı ile karşılaşarak 3-3 berabere kalarak yarı finale çıkan Manchester United kafilesi, Belgrad’tan havalanan, BEA, British European Airways’e ait Elizabethan sınıfı Airspeed Ambassador tipi Lord Burghley adlı uçak ile yola çıktı.

6 Şubat 1958 yılında yakıt ikmali için Münih’e inmeleri gerekiyordu. Yakıt ikmalinin ardından yoğun kar yağışının olduğu Münih’ten kalkış yapmak isteyen kafileyi taşıyan uçak ilk iki denemede başarısız oldu.

Üçüncü denemesinde ise yeterli hiza ulaşamayarak, havalimanını çevreleyen bariyerlere ve yakınlardaki bir eve çarptı!.

Uçaktaki 43 yolcudan 23’ü hayatını kaza esnasında kaybederken, ölenlerin 7 tanesi 1 gün önce Avrupa Kupası’nda yarı finale yükselmiş takımın futbolcularıydı.

Sadece bununla kalsa iyi, bugün hala Manchester United tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında gösterilen Duncan Edwards da kazadan sonra hastanede verdiği yaşam mücadelesini 15 günün sonunda kaybederek 15 gün boyunca verdiği yaşam mücadelesini kaybederek maalesef yukarıdaki gruba katılacaktı.

dünyak kazadan bir not ise ; futbol dünyasının efsanelerinden Sir Boby Charlton ile efsane menajer Busby de yaralı olarak kurtulanlar arasındaydı.

………………………………………………………………………..

*** 16 Temmuz 1960 Danimarka Milli Takımı kazası

16 Temmuz 1960 yılında İtalya’nın Roma kentinde düzenlenen Olimpiyatlara katılan Danimarka Milli Futbol Takımı finale yükseldi.

Maçlarda yaşanan sakatlıklar nedeniyle Danimarka Futbol Federasyonu kadroya takviye yapmak amacıyla bir uçak kiraladı.

Kopenhag Havaalanı’ndan kalkan Havilland Ejderha Rapide tipli uçak, kötü hava koşulları nedeniyle Öresund Boğazı’nda düştü.

Bu kazada 8 futbolcu hayatını kaybederken, pilot ise bir bacağını kaybetti ama kazadan yaralı olarak kurtulabildi.

………………………………………………………………..

*** 3 Nisan 1961 – Şili birinci lig takımlarından Green Cross’u taşıyan uçağın Las Lastimas Dağları’na çarpması sonucu sekiz futbolcu ve teknik kadrodan da iki kişi olmak üzere toplam 10 kişi öldü.

Green Cross ekibi bir deplasman karşılaşması sonrası başkent Santiago’ya iki uçakla dönmeyi kararlaştırmıştı.

Aralarında Green Cross’un 8 oyuncusunun da bulunduğu 24 yolcuyu taşıyan Douglas DC-3 tipi uçak kayıplara karışmış, yürütülen arama çalışmalarından sonuç alınamamıştı.

Taaaa ki 2015’e dek. Anca 54 sene sonra uçağın enkazına ve oyuncuların kemiklerine ulaşılabilirken, enkazın deniz seviyesinden 3200 metre yükseklikte, Santiago’nun 360 kilometre güneyinde bulunduğu belirtilmişti.

Kaza, Green Cross takımı açısından da bir dönüm noktası olmuş, ekip önce üçüncü lige kadar düşmüş, sonrasında 1965 yılında Club de Deportes Temuco ile birleşme kararı almıştı. Birleşme sonucu ortaya çıkan CD Green Cross da 20 yıl sonra dağılmıştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

EUROLEAGUE 4 HAFTA SONUNDA SAYI, ASİST, RİBAUND LİDERLERİ

Mike James 79 sayı - CSKA Moskova Will Clyburn 78 sayı - CSKA Moskova Scotti Wilbekin 73 sayı - Maccabi Nando de...

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR !

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR ! Milli maç arası sonrası tekrar lige döndük. Milli maç arası yaramıyor, milli maç öncesi yaramıyor... Bahane çoook. Mutlak kazanılması gereken Alanya maçında...

DİPSİZ KUYU

Milli maçlar nedeniyle verilen aradan sonra Galatasaray kendi sahası ve “Loca seyircisi”yle Aytemiz Alanyaspor’la karşılaştı. Maç iki takım açısından da dengeli başladı. Sarı-kırmızılıların rakibi ligin...

BÜYÜK HEDEFE ADIM ADIM, EMRE SAKÇI OLİMPİYAT MADALYASINA DOĞRU

Yüzme dendiğinde ülkemizden çıkmış bir dünya yıldızı yok ama bugün için buna en yakın aday; Hüseyin Emre Sakçı. 15 Kasım 1997 doğumlu gururumuz, yüzmede dünya...

PAPAZ PİLAV

Kim tarafından ilk kez söylendi, söyleyen kişi ne amaçla söyledi, derdi neydi, valla ben de bilmiyorum ama çok duyduğumuz bir sözdür bu, derler ki...

Benzer Konular