https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FUTBOL SAHALARI VE BÜYÜ, YAŞANMIŞ BİR HİKAYE, ROTAMIZ NORVEÇ!

Okunması Gerekenler

BÜYÜ, birçoğumuzun inandığı, inanmayanların da bir şekilde şüpheyle baktıkları ve gerçek hayata, filmlere hatta maçlara konu olan kelime.. Adeta ‘fala inanma ama falsız da kalma’ cümlesinin bir benzeridir insanoğlu için..

Özellikle AFRİKA ÜLKELERİNDE oldukça popüler olan büyü kelimesi, kale direklerine yapılan idrarlar, çimlerin altına gömülen dualar veya konulan muskalar vs vs..

HATTA ÜLKEMİZDE DE, Aziz Yıldırım’ın da Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nun direklerine büyü yaptırdığı ve Galatasaray’ın bu sebeple orada galip gelemediği söylenirdi. İşin ilginci (bu söylentiler çıktığından beri Galatasaray halen o stadyumda ’16 senedir’ kazanamadı).

Bugünkü hikayemiz ise İskandinavya’dan, Norveç’ten geliyor..

Sene yine 1999! Kahramanlarımız ise Norveç futbolunun alt liglerinde yer alan ALTA ve HAMMERFEST takımları..

Bu iki kulüp Alta kentinde karşı karşıya gelirler. Alta kendi sahasındaki maçı şaibeli gollerle 2-1 kazanır. Başta Hammerfest hocası Terje Hansen olmak üzere tüm kulüp maçın hakemi Nils Mikkel Sara’ya ateş püskürürler. Sara bu eleştirilere ve tavıra son derece sinirlenir, ardından da Hammerfest kulübünden bir özür talep eder. Ancak istediğini alamaz. Bunun üzerine eğer özür dilenmezse, takımın üzerine Sami kültüründe yeri olan “GANDE” büyüsünü salacağını ve bunu yaparsa takımın küme düşeceğini ileri sürer.

Avrupa’nın en kuzey ucunda bulunan liman kenti Hammerfest o maçı kaybetse de, lige iyi başlamıştır ve küme düşme hiç hesaba katılmayan bir ihtimaldir. Bu yüzden Sara’nın bu çıkışı da cevapsız kalır. Hatta ‘elinden geleni ardına koyma’ diye dalgalarını geçerler..

Derken bir anda herşey tersine döner ve Hammerfest için işler kötü gitmeye başlar. Takım ardı ardına maçlarını kaybetmektedir. İlk 2-3 maçta bunun şans olduğunu düşünülse de, 8 hafta üst üste tam 21 topları direkten döner ve kendi kalelerine 6 gol atarlar.  Kazanılan 4 penaltıdan ikisi auta çıkar, diğer ikisi direkten döner.

Her hafta bir önemli oyuncuları sakatlanır ve haftalar geçtikçe Sara’nın lanetinin takım üzerine çöktüğüne inanılır ve panik havasıyla, kötü sonuçlar zincirleme şekilde devam eder .

Takım antrenörlerinden birisi bu büyüyü kaldırmak için antrenman sahasına kutsal olduğuna inandığı taşları getirir. Taraftarlar da benzer şekilde bir dolu tören, büyü bozucu ayinler düzenlerler. Hatta Samilerin yaşadığı yerleşim yerlerinden toprak getirilip stadyuma serpilir ama fayda etmez!

Maçlar ardı ardına kaybedilir ve Hammerfest 12 takımlı ligde 11. olarak küme düşer.

Bu DİBE VURMADA, yapılan büyünün etkisi var mıdır veya büyü cidden yapılmış mıdır bilinmez ama bilinen gerçek, sene sonunda şampiyon olacak mı diye düşünülen takımın, ligin sonunda soluğu bir alt ligde almasıdır!

YORUM sizlerin 🙂

ABCSPOR

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular