https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FUTBOL DOSTLUK, FUTBOL KARDEŞLİKTİR!

Okunması Gerekenler

murat_ozerDerbilerin en fazla prim yapan unsurları hiç şüphesiz ki oynayan iki takım arasında yıllardır süre gelen rekabet ortamıdır. İki takım taraftarı günler öncesinden derbinin havasına girer karşılıklı atışmalar devam eder ortaya koyulan takım elbise, yemek ısmarlama sözleri hep derbi maçları öncesinde verilir. Ev sahibi genel olarak seyirci etkisiyle avantajlı olarak görülür ama derbiyi genelde iyi oynayan ve en az sinirlenen kazanır ve  3 puanı hanesine yazdırır. Fenerbahçenin son 10 yılında derbilerde rakiplerine karşı ciddi üstünlükleri hepimizin malumu. Ligin 29. Haftası yine derbi tarihine denk geliyor 20 Nisan Türk futbolunun iki dev takımını karşı karşıya getiren tarih olarak derbi tarihinde kendisine yer ediniyordu.
Futbol bilgini geçinen ve bu işin keyif tarafından değil reyting tarafından kavga tarafından nemalanan futbolun içerisindeki bazı yazarlar köşelerinde Fenerbahçe maçı verir Beşiktaş Avrupa’ya gider diye bu maç kesin farklı entrikalar döner diye felaket senaryolarını çoktan hazırlamış olası bir  futbolcu ya da hakem hatasında yakılacak ateşe ufak ufak odun atmaya başlamışlardı bile. Nitekim sahada alnının terine leke sürdürmeyecek kadar şerefli futbolcular iki taraf içinde kritik olan mücadelede karşılıklı birer golle sahadan beraberlikle ayrılıyorlardı. Caner’in yapmış olduğu harekete karşı Beşiktaş tribünlerinin alkışı, Bilic Gökhan Gönül şakalaşması ve üzerine birde Aziz Yıldırım lehine Beşiktaş tribünlerinden yükselen tezahüratlar futbol olarak çok alışık olmadığımız ama en fazla görmeyi istediğimiz şeyler olarak gün yüzüne çıktığında hem sarı lacivertli hemde siyah beyazlı taraftalar sahadan beraberliğin verdiği hüzünle değil fair play’in verdiği keyifle ayrılıyorlardı.
İşte futbolun fair play kısmı bir kez daha ön plana çıktı ve futbol federasyonuna gelen şok bir istek taraflı tarafsız herkesi şaşkına çevirdi. Fenerbahçe Antalya maçı sonrası ceza almış ve bu cezaya yaptığı itiraz Tahkim kurulu tarafından reddedilmişti yani bu demek oluyordu ki olası bir şampiyonluk durumunda Fenerbahçe buruk bir sevinç yaşayacak olası şampiyonluğu sadece kadın ve çocuk taraftarlar görebilecek ister istemez herkesin içerisinde buruk bir sevinç ön plana çıkacaktı. Fenerbahçe’nin yaptığı itirazlar gerekli merciiler tarafından kabul görmedi ve sarı lacivertliler Çaykur Rizespor maçında cezalı durumda maç oynamak durumunda kaldılar. Tam bu durumda işte bence Türk futbol tarihine geçecek o istek hafızalarda yer edindi bile. Ezeli rekabet ebedi dostluk kendisini yine gün yüzüne çıkarttı ve Beşiktaş kanadından bir açıklama yapıldı.
Kara Kartalların yapmış olduğu; Biz de diyoruz ki; madem futbol sevgidir, dostluktur, kardeşliktir. Madem futbol taraftarla bir olma, coşma ve kutlama yapmaktır.
İşte bu yüzden Türkiye Futbol Federasyonu, şampiyonluk coşkusu yaşamak isteyen Fenerbahçe taraftarı için bu cezayı ertelesin ya da kurallar dahilinde başka bir formül bulsun.
Taraflı tarafsız şüphesiz herkesin saygısını kazanan bu açıklama için şahsım adına Beşiktaş futbol takımına Teşekkürü bir borç biliyorum. Ezeli rekabetin ebedi dostluğun futbol müsabakası haricine taşınması ve ılımlı bir hava estirilmesi adına bu tarz adımlar çok çok önemli. Umuyorum bu tarz yaklaşımların sayısı artar takımlar “Ezeli Rakip Ebedi Dost” kavramını tıp ki bu durumdaki olduğu gibi en derinlerinde hissederler.
Ne diyordu bütün tribünler “Futbol dostluk futbol kardeşliktir!”

murat.ozer@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular