https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FRANSA BİSİKLET TURU 2019 ARDINDAN

Okunması Gerekenler

2019 Tour de France, otoritelere göre son yılların en keyifli, tarihin de TOP5 edisyonlarından biriydi.

106. kez koşulan Tour’un dikkat çeken rakamlarına kısaca bir göz attığımızda dikkat çekenler ve kazananlar şu şekilde oluştu;

Son yıllarda kazandığı 4 şampiyonlukla Fransa Turu’na damgasını vuran Chris Froome sakatlığı nedeniyle yer alamazken, süper yetenek Egan Bernal sadece 22 yaşındayken Tour’da zafere ulaştı!,

Bernal 25 yaş ve altı sporculara verilen Beyaz Mayo ödülünün en büyük adayıydı ama sansasyonel Sarı Mayo zaferi tüm spot ışıklarının üzerine çevrilmesine neden oldu.

1997 doğumlu Kolombiyalı yıldız sporcu aynı zamanda sarı mayonun sahibi olan tarihteki en genç üçüncü bisikletçi olmayı da başardı (Henri Cornet ve François Faber, 1904 ve 1909).

 

*** En son 1985 yılında Bernard Hinault ile Tour’u kazanan Fransızlar’ın sarı mayo hasreti bu seneyle beraber tam 34 yıla çıktı.

Fransızların bu Tour’daki en büyük şampiyonluk adayı Thibaut Pinot çok da iyi başladığı ve kazanacak gibi gözüktüğü Tour’un 19.etabında yaşadığı sakatlıkla sevenlerini ve ülkesini şoka uğrattı.

 

*** Bu sene de sarı mayoyu kazanan, 2012’den bu yana düzenlenen sekiz Tour’un yedisinde Team INEOS (eski ismiyle Team Sky) olurken, tek istisna, 2014’te Astana formasıyla zafere ulaşan Vincenzo Nibali’ydi.

 

*** Slovak yıldız Peter Sagan, bu yıl da beklenildiği üzere en iyi sprinterlerin giydiği yeşil mayonun sahibi olarak yedinci kez bu başarıyı elde etti. Bu başarı aynı zamanda usta bisikletçiye Alman sprinter Eric Zabel ile paylaştığı 6’sar kez rekorunun da tek başına sahibi olmasını getirdi.

Sagan’ın 2012’de başlayan serisindeki tek fire de hatırlanacağı üzere 2017’de Mark Cavendish’e fiziksel bir temasta bulunduğu için diskalifiye edilmesi ile gelmişti.

 

*** Lotto Soudal’ın Avustralyalı sprinteri Caleb Ewan, henüz 21 yaşındayken İspanya Bisiklet Turu’nda ve henüz 23 yaşında iken de İtalya Bisiklet Turu’nda etap galibiyetleri yaşamıştı ama kariyerinde ilk kez katıldığı Tour de France’da (11/Toulouse,16/Nimes ve 21’de Champ-Elysee) tam üç etap galibiyeti yaşarken, 2019 Tour’un da en çok etap kazanan bisikletçisi oldu.

 

*** 2019 Tour’a katılan 22 takımdan yalnızca dokuz tanesi etap galibiyeti elde ederek Tour’u noktaladı. 13 takım Fransa’dan eli boş ayrılırken; Lotto Soudal, Mitchelton Scott ve Jumbo Visma takımları dörder etap kazanan takımlar olarak tarihtekini yerini aldı.

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular