https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FORMULA1 2014 BAŞLIYOR!

Okunması GerekenlerNormal
0
false
false
false

EN-CA
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

BURAK BELGENMotorseverlerin merakla beklediği FORMULA 1 sezonu bu pazar AVUSTRALYA’da start alıyor. 19 ülkede yapılacak yarışlar 23 Kasım’da  Birleşik Arap Emirliklerinde sona erecek..

2013 sezonu beklenilenden çok daha sönük geçmişti ama bu sene yapılan değişikliklerle yarışların çok daha büyük bir heyecan yaşatıp ilgi çekeceği düşünülüyor.

Dikkat çeken en önemli pist bu sene yarışlara dahil olup ekim ayında sahne alacak olan Rusya/Sochi Grand Prix’si.. Bir diğer çiçeği burnundaki  ülke ve şehir ise Avusturya/Spielberg!. Bu iki pist Kore ve Hindistan yerine yarışmalara dahil oldular.

Picture3Ve numaralar.. Takımların tamamladıkları yılın şampiyonluk sıralamasına göre aldıkları numara sistemini artik yok. Kısa süre önce söylentisi çıkan ve pilotların istedikleri numarayla yarışabilmesine olanak sağlayan sistem hayata geçti.

Buna göre 1 numara şampiyona rezerve olmak üzere, pilotlar 2 ile 99 arası, istedikleri numarayla yarışma konusunda özgür olacaklar. Son şampiyonun isterse 1 numaradan vazgeçip istediği numarayı seçme hakkına sahip olduğunu da eklemeyi unutmayalım..Tabii ki siz sormadan biz yazmış olalım. Olur da iki yarışçı aynı numarayı seçerse ne olacak diyeceksiniz. Onun da cevabı da geçen yılı daha üst derecede bitiren ismin öncelik hakkı olması!.

Bir diğer değişiklik de heyecan ve ihtimaller son yarışa kadar sürsün diye, son yarışa çifte puan vermek ama bu ne derece mantıklı tartışılır. Olur da şampiyon son yarışta yani Abu Dhabi’de el değiştirirse, son haftaya önde giren pilot ve kurmayları tarafından  çıkabilecek yaygarayı tahmin etmek hiç de zor değil!.

Yeniliklerden bir diğeri de pilotların 5 değil 4 motor kullanacak olmaları. Turbo silindirli 4 motor ‘o sese aşık’ insanlar için ekstra motivasyon getirecek olabilir ama 2010 Dünya Kupasında maçların amiyane tabirle ‘içine eden’ VUVUZELA etkisi de yaratacağı malumun ilanı!.

Picture2Bir başka ekleme de en çok pole pozisyonu elde eden pilota da bir kupa verilecek olması. Eğer iki veya daha fazla pilot eşit sayıda 1.lik kazandıysa en çok 2.lik kazanan, orda da eşitlik bozulmadı ise 3.lük kazanana verilecek.

Çok az bir ihtimal ama yine de olur mu olur diye yetkililer burda da eşitliğin bozulmaması halinde kupanın FİA’nın belirleyeceği bir kriter ile belli olacak.

Çok önemli bir diğer değişiklik de KERS’den yani  Kinetik Enerji Geri Kazanım Sisteminden ERS’e  yani Enerji Geri Dönüşüm Sistemi’ne geçiş ve bu sayede pilotlar 80 beygir gücü 2 katına yani 160’a çıkacak.

Detaya girip fazla kafanızı karıştırmadan ceza puanı sisteminin de değiştiğini ve artık her takımın antremanlarda 2 değil 4 pilotla yarışabileceklerini belirtelim.

Daha çok yazılacak madde var ama ben kendim için önem sırasında başta olanları belirtmek istedim. Sanki ekleme değil de, herşey format atılmış da birçok şey sil baştan yapılmış gibi duruyor ve bu sayısı oldukça fazla değişiklik sporseverlerin ilk yarışlarda başını döndürebilir!.

Ufak değişiklikler, yenilikler tabii ki çok güzel. Bilinmezlikler de merak ve heyecan getirir bu sayede de rating artar ona da kabul ama herşeyin fazlasının da olayı çorba edebileceği ihtimalini gözardı etmemek lazım.

Yeni kurallardan yarışlara ve favorilere göz atamadık ama bugün için sezon öncesi testler baz alındığında Mercedes GP kağıt üstündeki favori konumunda ve son 4 senenin zirvedeki ismi Red Bull hala yeni formata alışamamış gibi..

Pilotlarda da Mercedes pilotu Lewis Hamilton Red Bull’dan Sebastian Vettel’in önünde gibi gözüküyor ama son şampiyon yeniliklere erken alışırsa ibre değişebilir.

Yarış öncesi antremanlar ne derece doğru bilgi verir, gerçek yarışların havası da suyu da farklıdır ama yenilikler 13 Mart itibariyle en çok Williams’a yarayacakmış gibi gözüküyor.

Bunca satır karalamışken büyük usta ve benim jenerasyonumun ‘bence’ gördüğü en önemli pilot olan büyük şampiyon Michael Schumacher’e en kısa sürede eski sağlığına kavuşması temennisi sunmasak olmaz!.

Meraklısı için çok şeyler ifade eden, o yarışları, hatta arkası dönükken bile o sesi duyduğunda kendinden geçen milyonlar için müjde şafak vakti geldi deyip, iyi seyirler dileğiyle yazımızı bitirelim..

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular