https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FM 2015, FOOTBALL MANAGER OYUNU..

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYADünya genelinde FIFA Manager’ciler de var ama Menajerlik simülasyonu denilince akla gelen ilk oyun tabii ki Football Menajer serileri..

Bu efsane oyunun 2015 versiyonu çıktı ve önceki senelere göre ilginç farklar göze çarpıyor.

İlk dikkatimizi çeken şey, yeniden tasarlanan KULLANICI ARA YÜZÜ. Eskiden tüm ana paneller yukarı bulunurken, şimdi hepsi sol tarafa taşınmış durumda.  Bu da oyunseverlere ekran alanını daha net ve rahat şekilde kullanma fırsatını veriyor.

Maç ekranı da diğer tüm serilere göre çok daha detaylı çünkü 2000’den fazla YENİ ANİMASYON eklenmiş durumda. Seyircilerin tribünlerdeki halleri, çimlere inersek; Çalımlar, hava topları, kurtarışlar, fauller, kartlar, oyuncu mimikleri ve çok daha fazlası.

Bir başka yenilik de ‘benim çok hoşuma gitti’ ki eminim sizlerinde çok hoşunuza gidecek; O da artık TEK TİP TEKNİK DİREKTÖR OLMAMASI. Koçlar birçok kagetoriye ayrılmış durumda. Amatör bir direktör musunuz ya da Pro lisansı olan bir teknik adam mısınız bunda karar tamamıyle size kalmış.. Tabi ne kadar yüksek profilden başlatırsanız yetkileriniz de o kadar fazla oluyor.

IŞIKLANDIRMA konusunda nokta vuruşu eklemeler yapılmış. Güneşli havalar da daha çok ışık yansıtırken, yağmurlu bir havada maç daha karanlık bir havada oynanıyor. Bu da önceki senelere göre çok daha gerçekçi bir görüntü sağlıyor. Hele de bu oyunu +150 ekran boyutunda bir TV’de oynuyorsanız, odanın ışığnı kapattığınızda, kendinizi stadyumun içinde gibi hissedebilirsiniz.

Ve bu seneye kadar, çok sıradan ve detaysız şekilde geçiliyor diye en çok şikayet konulardan olan STAYDUM VE KOMPLEKSLER’e inanılmaz bir görsel güzellik katılmış. Kuş bakışı olarak, farklı farklı çeşitte stadyumlar görebileceksiniz. Dev TV ekranları yemek arabaları, stadyum dışındaki alışveriş yerleri, birbirinden farklı ışıklandırmalar, stadyumda kulüplere özel ayrıntılar meraklısı için dibine kadar girip görebilme şansı yaratmış.

Ve geçelim Menajerlik oyunlarının en önemli noktası olan TAKTİK olayına; Eskisi gibi sadece defans-orta saha- forvet mevkiileri yok. İki mevkii arasına da istediğiniz takdirde, istediğiniz oyuncuyu koyabileceksiniz… Oyun kurucular, bekler ve ofansif kanat oyuncularına çok daha serbestlik yani esneklik tanınmış durumda.

Türk Futbolunun kanayan yarası ama bu tip oyunsevelerin olmazsa olmazı SCOUT SİSTEMİ çok güzel ve gerçekçi değişiklikler görüyoruz. Öyle beleşe oyuncunun değerini görmek yok. Bunu öğrenmek için Önce incelemeye almanız gerekiyor.Ayrıca soyunma odası psikolojisinden tutun, arkadaşları ile maç, antreman ilişkleri, saha dışındaki tavırları yaşam tarzı gibi özellikler de eklenmiş durumda..

Ve bir nokta vuruşu yenilik te ARAMA BUTONLARINDA.. Aynı Google’da olduğu gibi  Ne arıyorsanız siz harflerini yazdıkça uyusanlar azaldıkça önünüze çıkıyor. Kulübünde mutsuz olan futbolcudan, evliliği kötü giden veya para problem olan ya da takım değiştirmek isteyen kişileri de ‘filtreleyip’ bulma şansınız artık mevcut!

MENAJER-OYUNCU İLİŞKİLERİ’nde de çok önemli eklemeler var. Kulüpten ayrılmak isteyen veya sizin satmak istediğiniz oyuncularla bire bir konuşup, ikna etme diyalogları müthiş.. Basına yapılan açıklamalar da kreması..

Daha birçok yenilik var ama ‘kafanızı fazla şişirmeden’ kendimce en dikkatimi çeken konulara değinmek istedim..

Bu oyunun müptelası olan ben, ilk bilgisayarın başına oturduğumda kalktığım süre arasında geçen vakit ‘ yemek ve ihtiyaç molaları haricinde’ tam 17 saatti..

HER ZAMAN bu oyunu oynamaktan zevk aldım ama 2015 versiyonu, nokta vuruşu yeniliklere hepsinden de güzel gibi.. Hatta herkesin görüşü kendine ama FIFA 15 bence, bugüne kadarki ‘açık ara’ en güzel Menajerlik oyunu!.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tuna.ozkaya@abcspor.com

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular