https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FİNALİN ADI YOK!

Okunması Gerekenler

Dünya Snooker Şampiyonası’nda yarı final maçları dünkü seanslarla başladı.
Geçen yıl Crucible’da finalde karşılaşan Ronnie O’Sullivan ve Barry Hawkins bu kez yarı finalde kozlarını paylaşıyorlar. Ronnie O’Sullivan ilk seansta 6-2 gibi önemli bir fark elde ettiyse de yarı final maçları 33 frame üzerinden oynandığından hala gidecek çok yolu var. Yine de geçen yılki finalde ilk seanslarda daha başabaş bir maç olduğunu düşünürsek Ronnie’nin şimdiden önemli bir avantaj yakaladığını söyleyebiliriz, ki bu başabaş mücadeleye rağmen Ronnie maçın ilerleyen bölümünde farkını ortaya koymuş ve maçı 18-12 kazanmıştı. İlk frame’i 102’lik century ile kazanan Hawkins’e 114, 124 ve 103’lük century’lerle cevap veren Roket rakibi karşısındaki psikolojik üstünlüğünü de pekiştirdi. Bu üstünlük ikilinin kendi aralarındaki maçlarda O’Sullivan’nın yedi maçtan altısını kazanmasından kaynaklanıyor. Bu seansta kritik durumlarda önemli topları ve özellikle uzun vuruşları iyi değerlendirememiş olsa da, 1979 doğumlu Hawkins’in tecrübesini ve her maçta maç boyu yüksek seviyede snooker oyununu muhafaza ettiğini de göz ardı etmemek gerekir.
neilAvustralyalı Neil Robertson ise çeyrek finaldeki kadar kötü olmasa da benzer bir şekilde ilk seansı İngiliz Mark Selby karşısında 5-3 geride kapattı. Bu seansta Robertson’ın özellikle köşe ceplerin ağzında bıraktığı kolay vuruşları değerlendirerek İşkenceci lakaplı Selby’nin taktik üstünlüğü ele geçirdiğini belirtelim. Fakat bu tür kaçan topların maç boyu Selby’yi kurtarması pek olası değil. Dördüncü frame’de Selby’nin 133’lük century’sine son frame’de 130’la cevap veren Robertson da ritmini bulmuşa benziyor. Her ne kadar oyuncu performansları günden güne farklılık gösterse de Avustralyalı solak oyuncunun geride olmasına rağmen finale daha yakın olduğunu düşünüyorum. Kendi aralarındaki maçlarda Selby’nin 12-6 gibi önemli bir üstünlüğü olması benim duruma biraz gönül gözüyle baktığımı gösterir ama finalin Robertson-O’Sullivan olması gerçekten de arzu edilen bir durum. İki muhteşem solağın mücadelesinin çok enteresan olacağını düşünüyorum. Ayrıca Dünya Şampiyonu ünvanını korumak için Ronnie’nin karşısına dünya sıralamasının bir numarasının çıkması da bence finale en yakışan eşleşme olur.
snokHenüz Crucible’da Final’in adı yok ancak bugünkü seanslardan sonra durum değişebilir.
Yarı Final’in 2 Mayıs programı ise şöyle:
TSİ 12:00
Ronnie O’Sullivan v Barry Hawkins
TSİ 16:30
Mark Selby v Neil Robertson
TSİ 21:00
Ronnie O’Sullivan v Barry Hawkins

ABCSPOR

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular