https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FİLİPİNLER VE YENİ YILDIZ ADAYI; ALEX EALA

Okunması Gerekenler

Filipinler ve tenis dendiğinde hiçbirimizin aklına bir yıldız isim gelmez ve WTA sıralamasında en üste çıkmış vatandaşına bakarsak; anca 284 no’da yer almış Maricris Gentz çıkıyor karşımıza..

Ama 2005 doğumlu bir genç yıldız adayı bu tarihi 2-3 sene içinde değiştirebilir!..

Alex Eala ya da tam ismiyle Alexandra Maniego Eala, senelerdir kortlardaymışcasına korkusuz vuruşları, solak olmanın getirdiği avantajla aldığı winner puanlar ve yaşına göre çok çok az olan basit hata oranı, onu kendi yaş kategorisinde öne çıkartıyor.

File onu oyun kalitesi de dikkat edilmesi gereken başka bir konu ve onu ülke tenis tarihine geçiren 2020’de Junior çiftlerde kazandığı Avustralya Açık ve geçen seneki Roland Garros da bunun bir bakıma sağlaması gibi..

O yaşlardayken 3-4 sene canlı seyrettiğim, yaşadığım ülkenin vatandaşı Leylah Fernandez esintileri gördüğüm solak raketin, akıbeti de benzer bir çizgide ilerleyebilir. 1 aya Us Open Junior’da kendinden 2-3 yaş büyük isimlerle mücadele edecek ve iddaalı bir yorum olacak ama final görüp, hatta kazanması bile benim için sürpriz olmaz.

Sporcu genlerine sahip bir aileden gelmiş olması (annesi Rizza, sırtüstünde 100 metrede Asya Oyunlarında madalya kazanmış bir yüzücü) ve Rafa Nadal Akademisinde eğitim alıyor olması da çok önemli notlar..

Tabii ki bu yaşlarda spot ışıklarını üzerine çevirip hatta Major turnuva kazanıp, sonrasında buhar olan birçok yıldız adayı da gördük ama en tecrüblesine taş çıkartırcasına soğukkanlılığı ile adeta sinirleri alınmış bu genç Filipinlinin, önünün “en azından bugün için” çok açık olduğunu belirterek, yazımızı da klasiklemiş ” bir yıldız doğuyor” mottası ile bitirelim.

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular