https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FİGEN CİVAN İLE FUTBOLA DAİR

Okunması Gerekenler

KAAN ILHANSevgili Figen Civan.. Bu sektörde en çok sevdiğim, en çok değer verdiğim nadir isimlerden biri. Spor camiasına ilk girdiğim dönemlerimdeki heyecanımı çok iyi bilir. Bu yüzden kendisini tanıdığım ve 2.kez röportaj yaptığım için çok şanslı ve mutluyum. Bir kez daha kendisine yürekten teşekkürlerimi ve şükranlarımı iletiyorum.

Atakan Kurt ağabeyime de röportajımız ile ilgili tüm fotoğrafları çektiği için ayrıca teşekkür ediyor, sevgi saygı ve şükranlarımı iletiyorum.

Geçtiğimiz hafta süper ligde yaşananlar üzerine konuştuğumuz bu röportajımızda maziye gideceğiniz, durup düşüneceğiniz, yürekten alkışlıyorum diyeceğiniz anlarınız olacak. Bu sohbetimizi kesinlikle bir taraftar bakış açısıyla okumayın veya yorumlamayın. Aksi takdirde ezberlerin bozulduğu bu röportajın ana fikrini asla anlayamazsınız.

Gelin şimdi röportajımızın detaylarına bakalım..

Öncelikli olarak Fenerbahçe ile başlamak istiyorum. Derbiden beklediklerini bulamayan Fenerbahçe, artık lig bitti havasını girdi.. Hem derbiyi hem de yaşanılan süreci bizlere anlatır mısınız?

Aslında Fenerbahçe takımı Konyaspor maçından sonra havlu atmıştı. Mehmet Topal’ın maç sonundaki üzüntüsünü asla unutamayacağım. Oyuncuların gözlerinde şampiyonluk isteği kaybolmuştu. Bundan sonraki süreç itibarıyla Fenerbahçe’nin bu işi kopartması için mucize lazım ki Fenerbahçe’de mucize vari şeyler olmaz ya vardır ya yoktur.

Beşiktaş’ın, Fenerbahçe’nin önüne geçtiği maç ise Vodafone Arena’nın ilk maçında Bursaspor ile oynanan karşılaşmayla oldu. Bu maçı stattan takip ettim Beşiktaşlı futbolcuların gözlerinde, vücutlarında, iliklerine kadar biz şampiyon olacağız vardı. Beşiktaş’ı ben 3 sene gazeteci olarak takip ettim ve ben bu takımı hiçbir zaman böylesine istekli görmedim.

Galatasaray – Fenerbahçe derbisine saatler kala Fenerbahçe takımı Caner Erkin olayıyla sarsıldı ve açıkçası bu sarsılmayla birlikte Vitor Pereira ’da taktiksel manada değişikliklere gitmek zorunda kaldı. Caner Erkin olayı için neler söylersiniz?

Caner öncelikle Türkiye’nin en iyi sol beki.. Eğer elinizde Caner varsa, Hasan Ali Kaldırımla çıkmazsınız. Caner’in yaptığı hareketlere gelince de hocasına böyle bir tavır takınmasını doğru bulmuyorum. Agresif yapısı var bunun sonucunda da maalesef böyle bir tablo çıktı ortaya.

Caner Erkin’in bir takımla anlaştığı konuşuluyor. Bu takım ya da takımlar kimler?

Inter veya Beşiktaş.. Beşiktaş yönetim kurulu kesinlikle biz Fenerbahçe’den bir oyuncuya imza attırdık diyorlar. Bunu kendi kulağımla duydum. İddia ettikleri isimler Caner Erkin, Mehmet Topal ve Gökhan Gönül.. Bu Beşiktaş’ın “medyada bu 3 isim dolaşsın biz başka oyuncularla ters köşe yaparız” mantığı da olabilir. Çünkü Beşiktaş yönetimi basın idaresi ve transfer konularında artık çok tecrübeli.

Diego – Gökhan Gönül gerginliği için neler söylersiniz?

Fenerbahçeli taraftarlarda maç sonrası Diego için bilerek gol atmadı dediler ben buna kesinlikle katılmıyorum ve böyle söylemleri asla tasvip etmiyorum.

Fenerbahçe’ye derbiyi kazandırmayan etken ya da etkenler nelerdi?

Derbinin kazanılmamasına sadece bir oyuncu etki edemez. (Caner Erkin). Galatasaray karşısında sadece koşsanız kazanmanız için yeterdi. Galatasaray’ın gücü bitmiş. Ne Sneijder, ne Selçuk ne de Podolski top oynamadı. Sabri’nin göbeği derbinin önüne geçti.(Gülerek)

Vitor Pereira için neler söylemek istersiniz? Neler beklediniz bu süre zarfı içinde ya da beklentiniz oldu mu?

Çözemedim ben Pereira’yı. Yıldızlar topluluğu tadında bir kadro var elinde. Ancak Pereira yıldızları idare edebilecek bir teknik direktör değilmiş. Fenerbahçe takımı yaptığı transferler ile  yenilendi ama omurgası bozuldu. Bu yüzden yeni oyuncuların birbirleri ile  uyum sağlaması çok zordu. Vitor Pereira yerine  bu takımın başında Fatih Terim, Şenol Güneş veya Mustafa Denizli olsaydı Fenerbahçe  bambaşka bir kimliğe bürünürdü.

Ayrıca Pereira’nın  kendisi takımı ile  ilgilenmesi gerekiyor. Eğer işiniz rakibe kaldıysa, rakibe göre şampiyonluk beklentiniz varsa işiniz üç kat zorlaşır. Her maçtan sonra Pereira farklı farklı bahaneler üretiyor. Bir teknik adam kalkıp ta rakipte puan kaybedecek der mi?’ Hocam rakip puan kaybeder tamam ama  sen kazanamıyorsun ki sana ne rakipten? Rakipte  ligin en iyi top oynayan takımı Beşiktaş.

Kadro Mühendisliği açısından bakarsanız hatalı davranıldığını düşünüyor musunuz? Küçük Bursaspor tanımlaması için neler söylersiniz?

Taktiksel açıdan baktığımız zaman rakibe gitmesin biz alalım mantığı doğru bir mantık ama bunun için taşların oturması gerekiyor.

Mesela ben olsam defans bloğunda Alves yerine Mehmet Topal’ı kullanırım. Çünkü sağ ve sol beklerin tartışılmaz, Kjaer formda yanına Topal’ı koysan Fenerbahçe takımı kolay kolay gol yemez. Fenerbahçe takımının gol atamamasının en büyük sıkıntısı ise orta sahasının genel olarak defansif oyunculardan kurulu olması. Böyle olunca Fenerbahçe takımı ileride çoğalamıyor. Ama bu duruma hala önlem alınmadı.

Van Persie – Vitor Pereira krizi için neler söylersiniz?

Yıldızlarla iletişim kurmak her teknik direktörün harcı değil. Beşiktaş takımında Şenol Güneş en başta dedi bu takımın;

  1. Santraforu:  Mario Gomez
  2. Santraforu:  Cenk Tosun.
  3. Santraforu: Mustafa Pektemek..

Herkes bu sıralamayı kabul etti ve bunu bilerek hareket etti. Ayrıca Beşiktaş takımında yardımcı antrenör Taner Tuna için ayrı bir parantez açmamız gerekir. Takıma inanılmaz katkısı var ve bu katkılar Şenol hocayı çok rahatlattı. Fenerbahçe’de Pereira maalesef oyucuları kazanmak yerine hep kaybetti.

Vitor Pereira’nın yanında yerli bir yardımcı olsaydı Pereira gerek analiz, gerekse rakipler açısından daha rahat davranmaz mıydı?

Fark etmezdi Kaan. O antrenörün Türk olmasından çok ne işe yaradığı önemli

Vitor Pereira’nın ligi küçümsediğini düşünüyor musunuz?

Zannetmiyorum.

Giuliano Terraneo’nun gidişi için neler söylersiniz? Bu ayrılış Pereira’yı ürküttüğü kanaatindeyim. Neler söylersiniz bu ikilinin aralarındaki ilişki için?

Terraneo’nun açıkçası varlığı da yokluğu da aynıydı. Neden geldi?’ Ne yaptı?’ Neden gitti?’ açıkçası hiç merak etmedim. Pereira’nın konsantre kaybının Terraneo’nun gidişiyle ilgili olmadığı kanaatindeyiz Pereira acemilik yaptı ve ipin ucu kaçtı…

Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe defterini kapatalım. Başkan bırakacak mı?

Sayın Aziz Yıldırım’ın beynini kim çözmüş ki ben çözeyim. (Gülerek) Aziz Yıldırım’ın kolay kolay bırakacağını düşünmüyorum .Çünkü Başkan için Fenerbahçe hayat demek. Aziz Başkan can damarını keser mi? Ben açıkçası bırakacağını düşünmüyorum.

Beşiktaş ile devam etmek istiyorum. Ben takımdan ziyade Başkan Fikret Orman’ı konuşmak istiyorum. Bursaspor maçı sonrası Hamza Hamzaoğlu’na yönelik olarak ‘Hamza hoca bu maç için çok konsantreydi’ açıklaması için neler söylersiniz?

Fikret Orman’ın ben bu söylemlerini art niyetle yaptığını kesinlikle düşünmüyorum. Beşiktaş – Bursaspor maçının son 20 dakikası Beşiktaşlılar heyecan ve stres içindeydi. Başkanda bu açıklamaları maçın hemen ardından yüksek adrenalin yaşamış biri olarak yaptı. Sonuçta Hamza hocanın bu maçı kazanmak istemesi kadar doğal bir şey yok. Tarihi bir maç ve kazansaydı hem tarihe geçecek ve hem akşam bütün programlarda başarısı konuşulacak hem de Galatasaray yönetimine yeniden gönderme yapmış olacaktı. Bu yüzden hem Başkanın açıklamalarını hem de Hamza hocanın çıkışlarını  maçın adrenalininden kaynaklandığını düşünüyorum.

Sezon başından şu ana kadar Başkan Fikret Orman hep açıklama mekanizmalarıyla gündemdeki yerini aldı.  Bu kadar açıklamalar yapmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Vodafone Arena’nın açılış maçından 1 hafta önce Fikret Orman’ı ziyaret ettik. O noktada da bizde bu soruyu yönelttik çok mu açıklama yapıyorsunuz başkanım?’ dedik. Fikret başkanın yapısı asla kimseyi kırmama üzerine kuruludur ve herkese yardımcı olmaya çalışır. İnsanlara değer veren bir yapısı var dolayısıyla herkese yardımcı olur.

Ben şahsım adına bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum kendisine. Fikret başkan bu kadar iyi niyetli olunca aslında çok konuşuyor gibi gözüküyor ama kesinlikle öyle değil.

Sürecin tamamına baktığınızda Sayın Fikret Orman için neler söylersiniz?

Fikret Orman kolay şeyler başarmadı, herkesin harcı değil. İşi başından itibaren yokuşa sürdüler yapamaz dediler o stadı oraya yapmak için asla izin alamaz dediler. Anlayacağın dediler de dediler.

Ama başkan aldırış etmedi. Umut Güner  ve Beşiktaş yönetimi ile beraber bir yola çıktılar. Hem de öyle bir zamanda yola çıktılar ki sevgili Kaan gerçekten bugün bu stada bakınca mucize diyorum. Biliyorsun bir dönem ülkemizin yaşadığı acı günleri. Allah bize bir daha öyle günler yaşatmasın. Hükümetimizin bölücü insanlarla ve gruplar ile yaşadığı sorunların olduğu bu zor dönemde Fikret Orman Vodafone Arena’nın yapılması için ekibiyle birlikte inanılmaz uğraştı.

Sayın Fikret Orman o dönem ( o dönem diyorum inan ağzıma bile almak istemiyorum) bazı taraftarın yaptığı hiçbir olayı asla onaylamadı çok kızdı çok üzüldü. O dönemim atlatılması stat için izinlerin alınması, yapılması hiç kolay değildi. En ufak sorunda Fikret Orman’ın üzerine gidildi.

Hatta oynanan Kasımpaşa maçının mağlubiyetinin faturasını da Fikret Orman’a çıkarttılar. Neymiş oyunculara maçtan bir gün önce Vodafone Arenayı gezdirmiş konsantrasyonları bozulmuş.. Başkan maalesef böyle zihniyetlerle uğraştı. Hep günah keçisi ilan edildi çok cefa çekti artık sefasını sürme vaktidir. Belki yakın zamanda en büyük hayali gerçekleşir. UEFA Kupası şampiyonluğu ve 3. Yıldız takmak.

En çok merak edilen konu Gökhan Töre’nin geleceği. Gerçekten gidiyor mu Gökhan Töre?

Net şekilde söylemek gerekirse; Gökhan Töre ’yle, Beşiktaş’ın nikâhı bitti.

Beşiktaş takımı Önder Özen’in açıklamalarıyla çok gerildi. Şampiyonluk yolunda böylesine konuşmalar takımı ve taraftarı da oldukça gerer ve gerdi. Neler söylemek istersiniz Önder Özen için?

Ben Beşiktaş’a geldiği ilk gün fikirlerimi beyan ettim mümkünse kendisi televizyonda kalsın biz onun yorumculuğundan memnunuz diye. Beşiktaş takımı Önder Özen için büyük bir şanstı ama o şansını kullanamadı. Fernandes’i kaptan yapmaya kalktı. Fernandes, Beşiktaş takımının kaptanı olacak karakterde bir adam değil. Fernandes, gece hayatını seven ve gece hayatına çağırdığı oyuncular onunla birlikte gelmezse maç içerisinden onlara pas atmayan bir oyuncu. .Kaptanlık için seçtiği adam bile falso. Ama bizim taraftarlar bayılır goygoya . 2 güzel söz tamamdır. Ne oldu ama daha sonra.

Gördünüz yaptığı açıklamaları yakıştı mı bence hiç olmadı. Ben o dönem de aynı şeyleri yazdım ve savundum ancak bunları yazdığımda da bana Beşiktaş düşmanı dediler. Şimdi kendileri en ağır şeyleri söylüyor. Gerçekten o kadar komik ki bunlara sadece gülüyorum.

Galatasaray ile devam edelim. Bu kaos keşmekeşi için neler söylersin

Hesapsız kitapsız, tamamen taraftara oynamak ve gösteriş yapmak için harcanan paralar Galatasaray’ı bu noktalara getirdi. Bu süreç sadece Ünal Aysal’ın başarısızlığı değil. Fatih Terim’in gönderilmesine ön ayak olan insanların bıraktığı bir bomba.

Bu hayat öyle bir şey ki kimsenin ahı kimsede kalmıyor zaten o ah ile de hayatınızı devam ettirmeniz imkânsız. Cenaze evi varken düğün yaparsan, Fatih Terim’in ahını, Hamza Hamzaoğlu’nun ahını, Fenerbahçe’nin ahını, Beşiktaş’ın ahını alırsan bunlar başına gelir. Ben Galatasaray’ın kolay kolay kısa süre içerisinde toparlanacağını düşünmüyorum.

Galatasaray takımına çok iyi bir başkan gelmesi lazım ve işi bilen yöneticiler gelmesi lazım. Bu yönetim çok büyük ve çok basit hatalar yaptı hem de acemice. Bu mevcut yönetimin işi değildi bu kulübü yönetmek.

Trabzonspor’la devam edelim. Muharrem Usta için neler söylersiniz?

Muharrem Usta ılımlı bir başkan. Hacıosmanoğlu 3 Temmuz sürecinden yürümeyi tercih etti. Keşke böyle bir yol izlemeseydi. Adalet herkese lazım ve adalet bir gün herkese lazım olacak. O yüzden adaleti arayan insanlara öncelikle saygılı olun sonuna kadar izleyin. Rakiplerin down olduğu zaman bundan nemalanmamalısın.

Bu güne kadar 3 Temmuz sürecine girmedim. Sadece konuyla ilgili çok sevdiğim Serhat Ulueren ile bir röportaj gerçekleştirdim. Madem direkt olarak bu konuya girdik bu süreç için ve sonrası için neler söylersiniz?

Fenerbahçe taraftarı 3 Temmuz sürecinde hiç kimsenin yapamayacağı bir duruş sergiledi. Fenerbahçe taraftarı için asıl olan Fenerbahçe’dir. Bu şampiyonluk futbolcuların anaların ak sütü gibi helaldir bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.  Bu süreç baştan sona kadar yanlış bir süreçti. Kumpas dedikleri sürecin ne olduğunu şimdi daha iyi görüyoruz. Trabzonspor ile Fenerbahçe’yi birbirine düşürdüler. Trabzon halkı o kadar mert, o kadar delikanlı ki Trabzonspor üzerinden halkı galeyana getirdiler. Fenerbahçe’yi ve Trabzonspor’u birbirine düşürdüler. Her şey baştan sona senaryoydu..

Süper Lig ile devam edelim. Bu sezon beklentinizin üstüne olan Anadolu Kulübü kim veya kimler?

Kesinlikle Konyaspor. Aykut Kocaman Fenerbahçe’nin başında 18’de 17 yaptı şike dendi. Bu Konyaspor’da ise 19’da 15 yaptı bunu nasıl açıklayacaklar. Açıklayamazlar çünkü baştan aşağıya yalan dolan.

2015-2016 Hasan Doğan Sezonun bitmesine artık sayılı haftalar kaldı bu sezon bir gazeteci, bir taraftar olarak sizin için nasıl geçti?

Bu sezon çok tatsız tuzsuz geçti. Galibiyetlere sevinemedik çünkü ülke olarak ağır şeyler yaşadık. Bu ülkenin insanları bütün zorlukların üstesinden gelecek bir milletin insanları. Dünyanın hiçbir yerinde terör olayı olduğunda hükümeti istifaya çağırmıyorlar tam tersine kenetleniyorlar. Bizde umarım yaşanılan zor süreçlerimizde kenetleniriz bu kenetlenmeleri öğreniriz. Umut ediyorum yeni sezonda çok iyi bir futbol ligi yaşarız hem taraftarlarla hem de kulüplerle.

Şampiyonluk için ön görünüz nedir?

Fenerbahçe şampiyonluk için Beşiktaş’a asist yaptı ve Beşiktaş artık gol yapmak üzere…..

Ne Mutlu Ki Euro 2016’dayız. Milli takımımız için neler söylersiniz?

Ben güzel kura çektiğimizi düşünüyorum. Kolayı çok sevmiyoruz bize kolay ters düşüyor. Çok iyi bir milli takımımız var artık her şeyi Fatih hoca net bir şekilde oturttu. Ben büyük bir Avrupa başarısının geleceğini düşünüyorum.

Sohbetimizi son olarak size karşı sosyal medyadan gelen saldırılarla ilgili görüşlerinizle tamamlamak istiyorum. Öncelikle sabrınıza hayran kalıyorum çünkü hiç cevap vermiyorsunuz. Medya’yı sadece bu düşünceler için kullananlara buradan naçizane neler söylemek istersiniz.? 

Sen sorduğun için bu soruyu cevaplıyorum sevgili Kaan. Ben bu delikanlıları bulunduğum yere çok kez çağırdım ama öyle bir ‘delikanlı’ daha karşıma çıkmadı. Bu saçmalıkları yapanlar zaten normal olmadıkları için cevap dahi vermem çünkü o cevabı da algılayamazlar çenemi yorduğuma değmez. O isimlerin beyin hücreleri öldüğü için sadece sosyal medyada geziniyorlar.

Bana Beşiktaş düşmanı diyorlar akıl olsa zaten demezler. Öyle bir şey olsa Beşiktaş Kulübünün sayın başkanı, sayın yöneticileri hürmet veya saygı gösterirler mi.? Beşiktaş’ın  canını yakacak en ufak bir haber yapmadım bütün haberlerim ortada. Kimse uyduruk hikâyeler yaratıp bundan nemalanmasın izin vermem. Kimin ne dediğini de umursamam. Ben bunlara hiçbir zaman takmadım.. Dediğim gibi benim yerim de belli yurdum da. Derdi olan yüzüme söylesin. Gelmek isteyen varsa buyursun gelsin

Saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular