https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FIBA’NIN YENİ PROJESİ NELERİ DEĞİŞTİRECEK ??

Okunması Gerekenler

yunus aydin 10Bildiğimiz gibi FIBA yeni bir proje için kolları sıvamış durumda. Planlara göre 2016-2017 sezonundan itibaren 16 takım FIBA Ligi’nde mücadele edecek. Bu ligin daimi 8 katılımcısı olacak. Bu 8 takımın hepsi Euroleague A Lisans takımları. Bizden Fenerbahçe Ülker ve Anadolu Efes, diğer takımlar ise Barcelona, Real Madrid, Maccabi, Panathinaikos, Olympiakos, CSKA Moskova. Kalan 8 takımın 4’ü ise bu 8 takım haricinde sezonu en iyi bitiren takım olacak, diğer 4 takım ise elemeler ile seçilecek.

Peki FIBA Ligi ne kazandıracak?

Yeni projenin ilk yıllarda Euroleague’den pek bir farkı gözükmüyor. Çarşamba-Perşembe akşamları oynanacak maçlar ile sezon sonu bir şampiyon belli olacak. Ancak bu ilk senelerdeki düşünceler. Önümüzdeki süreçte projenin beklenen gelirleri vermesi ve beklentileri karşılaması halinde takımlar kendi liginden çekilip sadece bu ligde mücadele edebilir.

FIBA’nın en büyük 2 silahı, bütçesi ve NBA çıkış hakkını engelleyecek olması. ULEB’in organizasyonunda yıllık gelir 32 Milyon Dolar, FIBA ise bu rakamı 150 Milyon Dolar’a çekmeyi planlıyor. Takımlara ise en başta 10 Milyon Dolar gibi bir ücret dağıtacak. Bu ise birçok takımın gelirinin tamamından fazla, 10 Milyon Dolar destek alacak takımlar zaten büyük takımlar, sponsor vs gelirleri de eklendi mi inanılmaz bir makas açılacak.  Federasyonlar buna ne kadar yanaşır, bilinmez.

FIBA Ligi’nin NBA’e çıkış hakkını yasaklayacak olması ise ligi öne çıkaran farklı bir etken. Bu yazın başında olmamıza rağmen sayısız oyuncu NBA’e gitti, Euroleague bu yıl çok daha kalitesiz olacak gibi gözüküyor. Zira oyuncular sonunda havlu sallamak bile olsa, benchte oturup o paraları almayı kabul ediyor. FIBA NBA’e çıkış hakkını en az 2 sene yasaklamayı vaadediyor.

Bizim federasyonumuz kapalı lige olumlu bakıyor. Zaten TBF Başkanı Harun Erdenay FIBA yönetim kurulu üyesi. Turgay Demirel’in de orada etkin bir rütbede olması önemli bir etken. Zira Harun Erdenay verdiği röportajda kapalı ligin yanında Euroleague’in de FIBA altına girebileceğini söylemişti.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

YUNUS AYDIN

twitter :@yunusaydincom

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular