https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE VE VITOR PEREIRA

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENFenerbahçe Vitor Pereira ile anlaştı ve Portekizli teknik adam kendisini 2 yıllığına Fenerbahçe’ye bağlayacak sözleşmeye imza attı. Peki 45 gün sonra 47 yaşına girecek Pereira kimdir, hangi takımlarda çalışmış ve kaç kupa almıştır gibi google’ladığınızda hemen karşınıza çıkacak bilgiler yerine, oynatacağı sistem, eldeki oyuncular ve alınması gerekenler üzerine bir yazı yazmak istedim…

Öncelikle sistem; 4-3-3 sistemini benimseyen ve orta sahada 2 ön libero ile değil, tek bir çapa ve forvet arkası ‘Alexvari isimleri‘ yani klasik 10 numaraları kullanmayı sevmeyen bir teknik direktör…

topal4’lü defans oynatıyor, hücuma sürekli destek veren kanat beklerini sever ki, elinde Gökhan-Caner ve sözleşme imzalandığı söylenen Şener ile alternatif yerli sol bek olarak daha iyisini bulmanın çok zor olduğu Hasan Ali varken buraya takviye isteyeceğini sanmıyorum.

Çapa görevini üstlenecek isim için de Mehmet Topal yeterli olacaktır ama bu sene Avrupa’da devam edileceği varsayılarak, 3 kupa ve geniş kadro mantığı ile, yani rotasyon anlamında bir takviye gelebilir. Çünkü kadro içinde, devam edilse de ne kadar hedefi yüksek bir takımın ön liberosu olacağı tartışılır, Selçuk Şahin haricinde tek ön libero formatına uygun başka bir isim yok!

Geçelim bu sistemin atar damarı olan sol ve sağiçlere…Raul Meireles bu kadrodaki belki de en kariyerli 2-3 isimden biri ama 2 senedir bekleneni veremediği bir gerçek. Saman alevi gibi senede 4-5 maç parlayan sonrasında ortadan kaybolan orta saha oyuncusu, vatandaşı Pereira’nın ellerinde eski günlerine geri dönüş yapabilir.

fb bursa emreKadroda kalırsa ‘ bence kalması lazım‘ Emre Belözoğlu belki hem yaşı, hem yaşadığı sakatlıklar nedeniyle tüm seneyi çıkartacak tempo ve dirilik de değil ama sezon içinde en az 20 maç 90 dakika veya sonrası süre bulacak, fayda da sağlayacaktır. Ordaki tek sorun, yedek kalırsa çıkabilecek huzursuzluk çünkü bu tarz kariyerli oyuncuların yüksek egosu, yaş ne olursa olsun maalesef takıma aidiyet duygusunun önüne geçebiliyor.

Aynı şeyler Volkan için de geçerli! Sarı lacivertlilerin bu seneki başarısızlığında en önemli defo o değildi tabii ki ama bir şampiyon GS’ın kalecisi Muslera ile karşılaştırdığımızda, aradaki kalite farkı da çok net şekilde ortaya çıktı.

Volkan Demirel bu kulübün sembol isimlerinden biri, kalmalı diye düşünüyorum ama yabancı kaleci gelmesinden yanayım. Yeter ki o gelecek isim sırf pasaportunda yabancı yazıyor diye değil de, herkesin kalitesine hemfikir olacağı bir isim olsun!

Geçelim kanat oyuncularına.. Portekizli td’un en önem verdiği mevkii sol ve sağ açıklar diyebiliriz. İki kanatta da adam eksiltebilen, hızlı ve sezon başına 10+ gol rakamlarına çıkacak isimler almayı düşünecektir. Şimdi sarı-lacivert kadro içinde kanat oyuncusu özellikli, belki bir Alper’i çıkartırsak, ki o da diklemesine giden, süratli ve adam eksilten bir oyuncu olmasına rağmen skor konusunda çok düşük, başka bir isim bulunmuyor !

fernandao123Santrafor için Fernandao alındı diye düşünürsek, yedekte Webo yeterli olmayacaktır. Ben Emenike ve hatta Sow’un satılacağını düşünüyorum, kaliteli bir santrafor alırlar mı yoksa yedek kalsa da fazla sorun çıkartmayacak, Fernandao’ya alternatif bir isme mi yönelirler, bunu merakla bekliyorum.

Stoplere gelirsek, vatandaşı Bruno Alves’i muhakkak kadroda tutacaktır. Sol ayaklı stoperlerle oynamayı seven bir td ve ülkemizin en önemli tandem isimlerinden Egemen’in de kadroda kalacağını, daha doğrusu kalması gerektiğini düşünüyorum.  Ama o bölgeye, yine de çok iyi bir stoper takviyesi bu kadronun olmazsa olmazlarından ! Oyun zekası yüksek, hızlı ve hava toplarında başarılı bir defans oyuncusu bu takıma en az 1 vites arttıracaktır. Bu arada yetki bende olsa, senelerdir bu takımda olan ve oynamasa da sorun çıkartmayan Bekir İrtegün’ü rotasyon için kadroda tutar ama geldiği günden beri akılda kalan 1 maçı olmayan Serdar Kesimal ile yolları ayırırım.

diego 11Aklıma takılan en önemli konu da Diego’nun bu sistemde hangi poziyonda yer bulacağı.. Sol iç oynarsa defans ve tempo sıkıntısı, sol açıkta da sürat eksikliği Pereira’nın başını ağrıtacak en önemli konulardan biri olacak diye düşünüyorum.

“Sarı lacivertlilerin seri başı olmadıkları ön eleme turlarında bence kendilerinden çok daha güçlü 2 rakiplerini geçip”, şampiyonlar Ligine kalamayacaklarını düşünüyorum ama Avrupa Liginde devam etme şansı yüksek…

Onun için 13-14 değil, perşembe-pazar maçlarını hesaba katarak, en az 17-18 birbirine yakın kalitede oyuncu gerekiyor.

Öncelikle Fenerbahçe‘nin ‘Fernandao ve Şener’in transfer edildiğini varsayarak‘,  sağ ve sol iç oynayacak 2000’lerin başındaki Emre-Okan tarzı çift yönlü en az bir orta hatta 2 saha oyuncusu, çok iyi bir stoper, sola ve sağa çok iyi 2 ofansif kanat takviyesi ve bulabilirlerse Muslera ayarında bir yabancı kaleci ilk hamleleri olmalı…

Fenerbahçe bu sezonu şampiyon bitirmek zorunda… 56 senelik profesyonel lig tarihinde sadece 1 kez, o da GS 3.yıldızı takarken şampiyonluk sayısında geride kalan sarı-lacivertliler, bu sezon ezeli rakiplerinin şampiyonluğu ile 2.kez bu duruma düştüler. İlkinde hemen akabindeki sezon şampiyon olup, dengeyi sağlamışlardı ve bence 2015/16’da da ilk hedef Avrupa‘dan önce lig olacaktır.

vito parrPereira ne yapardan önce eline nasıl bir kadro verileceği de çok önemli! Öncelikle kalacak, gidecek oyuncular ivedilikle belli olmalı. Sonrasında da çok geç kalmadan gerekli takviyeler yapılmalı… İki cephede başarı için en az 6-7 takviye gerektiğini düşünüyorum.

Bakalım Fenerbahçe tarihinin ilk İtalyan sportif direktörü ile ilk Portekizli teknik direktörünün kulüple olan ten uyumu nasıl bir sonuç verecek.

Bir diğer konu da, düşündüğünü söylemekten çekinmeyen, işine karıştırmayan ve yapı olarak biraz ’FatihTerimvari‘ bir teknik direktör. Aziz Başkanın da nev’i şahsına münhasır bir isim olduğu ve herşeye elini sokmaya çalıştığı düşünülürse, bizleri ilginç hatta oldukça renkli bir sezon bekliyor diyebiliriz.

Tarihe geçmiş Aziz-silin, meşhur soyunma odası baskınları, td’lere verilen taktikler ve maçlarda açılan telefonlar ile Pereira’nın karakteri gözönüne geldiğinde, sevgili başkan kendisi dizginlemezse, amiyane tabirle karakolda bitecek bir sezon da yaşayabilir sarı-lacivertliler…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : burak.belgen@abcspor.com

twitter : @BurakBelgen

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular