https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE VE NIKOLA KALINIC ANALİZİ..

Okunması Gerekenler

fersu yaziSarı lacivertliler bu sezon yepyeni bir kadroyla karşımızda olacak ki özellikle yabancı kontenjanında bir çok yeni isim izleyeceğiz. Bunlardan biri de geçen sezon Euroleague’de bir çok süRprize imza atan Kızıl Yıldız’ın 24 yaşındaki forveti Nikola Kalinic olacak. Sırp oyuncu 2.02 boyunda ve her iki forvet pozisyonunu da oynayabiliyor. Ülkesi dışındaki ilk tecrübesini edinecek genç oyuncu koç Obradovic’in liderliğindeki “yenilenen” Fenerbahçe Ülker’de önemli bir rol üstlenecek.
“Erken Kariyeri”
kalinic 14Spartak Subotica kulübünün alt yapısında basketbola başlayan Kalinic, 2010-11 sezonu ile beraber Vojvodina Novi Sad takımında A takım seviyesindeki ilk maçlarına çıktı. Kalinic alt yapı milli takımlarında fazla dikkat çeken bir oyuncu olmadı, daha çok görev adamıydı. 2012-13 sezonunda yine Vojvodina forması ile performansının zirvesine çıkarak dikkatleri üzerine çekti ve 2013 yazında Radnicki takımına transfer oldu. Burada Eurocup sahnesine çıkarak ülkesi dışında da etkili bir performans sergileyebileceğini kanıtlayan genç oyuncu 2014 yazında ülkesinin ve Avrupa’nın en değerli oyuncu fabrikalarından biri olan Kızıl Yıldız ile anlaşarak artık Euroleague sahnesi için hazır olduğunun sinyallerini verdi.
2013-14 Radnicki (Adriyatik): 6.4 sayı, 3.8 ribaund, 1.4 asist
2013-14 Radnicki (Eurocup): 10.2 sayı, 3.5 ribaund, 2.6 asist
“Kızıl Yıldız ve Euroleague”
Geçtiğimiz sezon Kızıl Yıldız adeta eski günlerine döndü. Hem Adriyatik Liginde hem de Sırbistan Liginde şampiyon oldukları gibi Euroleague’de de Top 16’ya kalma başarısı gösterdiler. Bu başarıda en büyük etken genç ve yetenekli oyuncuların bir araya getirilmesiydi. Kalinic belki de bu oyuncular arasında en enerjik ve dikkat çekeni oldu özellikle Euroleague sahnesinde. İstatistik kağıdına koydukları dışında savunmada yaptıkları ve yaşına nazaran gösterdiği olgunluk onu bir adım öne çıkardı.
Adriyatik Ligi: 10.1 sayı, 4.1 ribaund, 1.5 asist, 1.0 topçalma, %38.2 3 sayı
Euroleague: 9.2 sayı, 3.9 ribaund, 2.0 asist, 0.8 topçalma, %35.5 3 sayı
“Artılar – Eksiler”
kalinic 12Kalinic enerjisi ve fiziksel özellikleri ile katkı veren atletik bir forvet. Fiziğine rağmen oldukça çabuk olması onu bir çok alanda avantajlı duruma getiriyor ki şuanda Avrupa basketbolunun en değerli genç çok yönlü forvetlerinden biri. Hücumda en önemli silahı açık alandaki etkinliği diyebiliriz aslında, gerek kendi çaldığı toplar sonrası gerekse alınan net savunma ribaundları sonrası forvet koşularını çok iyi yapan ve etkili bitirişlere imza atabilen bir oyuncu. Bunun yanında set hücumlarında özellikle diplerden iyi bir ceza üçlüğüne sahip. Ayrıca sürekli potaya gitmeyi seven bir oyuncu. Potaya dikine yaptığı topsuz katlar ise doğru bir pasla birleştiğinde rahatlıkla smaca dönüşebiliyor. Tüm bunların yanında Kalinic extra pası yapabilecek kalitede bir pas tekniğine ve oyun zekasına da sahip. Kendisi sahada doğru yer aldığı gibi “daha doğru” pozisyondaki arkadaşını da bulup pası ona iletebiliyor.
Ribaundlarda da önemli bir silah Kalinic. Fakat alçak postta mücadele etmek yerine dışarıdan potaya doğru katederek ribaundlarda etkin olmaya çalışıyor. Teması arttırırp potaya yakın bölgelerde box yapıp pozisyon almayı ilerletirse mevcut fiziksel özellikleri ve atletizmi ile daha etkili bir ribaundçu olacak. Savunmada ise rakip takım için tam bir “baş beleası” Sırp forvet. Çabuk ayakları, güçlü fiziği ve atletizmi ile sahadaki her oyuncunun karşısında ya da arkasında durabilen bir oyuncu. Rotasyonlarda ve ters taraf yardımlarında aranan adam Kalinic, savunmadaki açıkları kapatabilen bir “yama” adeta.
kalinic 13Sırp forvet genç ve halen öğrenmeye devam eden bir oyuncu. Hücumda alçak postta yeteri kadar süre geçirmemesi ve burada kısıtlı silahlarının bulunması önemli bir esiklik. Dribbling üzeri şutunun istikrarsız olması,top tekniğinin sınırlı olması ve sol elinin yetersiz kalması da diğer eksik noktaları.
“Sonuç”
Fenerbahçe Ülker Bogdan Bogdanovic’den sonra bir kez daha gelecek vaad eden bir oyuncuya yatırım yapmış oldu Kalinic ile.Geçtiğimiz sene 3 numarada net bir oyuncusu olmayan, istediği sertliği ve enerjiyi bu pozisyondan alamayan koç Obradovic bu kez doğru hamleyi yapmış görünüyor. Ancak hatırlatmakta fayda var; tıpkı Bogdanovic’de olduğu gibi ülkesi dışına ilk kez çıkan genç oyuncularda uyum sürecinde sabırlı olmak gerekiyor. Kalinic yetenekli ve zeki bir oyuncu ama Obradovic’in felsefesini öğrenmesi ve takıma alışması “normal” bir transferden daha fazla zaman alabilir.
mail : fersu.deniz@abcspor.com
twitter : @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular