https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE SON ŞAMPİYONU BİR KEZ DAHA DEVİRDİ

Okunması Gerekenler

Geçen sezon finalde karşı karşıya gelen Avrupa’nın 2 dev kulübü bu kez Ülker Arena’nın ev sahipliğinde İstanbul’da kozlarını paylaştılar. Sezonun ilk maçında temsilcimiz Rusya’da müthiş bir kapışmanın sonunda, uzatmanın ardından rakibini yenmeyi başarmıştı, bu kez de kendi sahasında kazanıp ikili averaj üstünlüğünü elde tutmaya çalışacaktı. İlk maçın aksine tam kadro olan temsilcimize karşı CSKA’da ise iki önemli eksik vardı, sakatlıkları devam eden maestro Teodosic ve kaptan Khryapa İstanbul’a getirilmemişlerdi. Ülker Arena’yı adeta sarıya boyayan Fenerbahçe taraftarları takımlarını daha maçın ilk düdüğü çalmadan önce de ateşlemeye başladı, hiç boş koltuğun olmadığı salonda yine müthiş bir atmosfer yaratmışlardı.

“Savunma beşleri”
Koç Obradovic savunma ağırlıklı ve fizikli bir beşle maça başladı, Nunnally ve Kalinic’i kanatlarda sahaya sürdü tecrübeli koç. Buna karşın CSKA da yıldız guardı De Colo’yu kenarda tutmayı tercih etti ve onlar da daha atlet ve fizikli oyuncularla maça başladılar. Bu beşler beklendiği gibi savunma sertliğini çok üst seviyede uyguladılar, potaya gitmekte zorlanan takımlar boş üçlükleri de kaçırınca kısır bir maç izledik ilk bölümlerde.
“Bennett sırıtmaya başladı”
Ancak çeyreğin ikinci bölümü ile beraber Bennett’in ağır ayakları ikili oyun savunmasında canımızı sıkmaya başladı. Potaya rahat giden ve uzunları da hareketli olarak topla buluşturmaya başlayann CSKA daha kolayu skor bulmaya başladı. Buna karşın temsilcimiz Sloukas ve Bogdanovic gibi iki topa yön veren guardın sahada olmasına rağmen hücumda üretmekte zorlandı, Datome ya da Kalinic’in 4 numara oynadığı dakikalarda yaptığımız verimli saha yerleşimini yapamadık Bennett oyundayken.
“İki takım da çemberleri dövdü”
Son bölümde ise Vesely ve Dixon’ın oyuna girmesi ile biraz daha hareketlenen Fenerbahçe Bogdanovic’den beklediği skor katkısını alamadı belki ama Kalinic ve Nunnally’nin enerjisi ile kendine geldi. CSKA ise De Colo’nun oyuna girmesiyle belki daha organize oynadı ama Hines’ın kenarda olduğu bu bölümde pota altını etkili kullanamadılar. Dış şutlar kaçmaya devam edince takımlardan biri farkı açamadı, kemik sesleri gelen bir ilk çeyrek izledik.
“CSKA kısalara bunaltıcı bir baskı yaptı”
İkinci çeyreğe koç Itoudis 3 guard ile başladı ve özellikle Fridzon ile Kulagin’in kısalarımıza yaptığı baskı hayli bunaltıcıydı. Bu bölümde kısa forvet pozisyonunda sahada olan Datome’ye de nefes aldırmadılar, son maçlarda hücumda en güvendiğimiz isimlerden birini daha kullanamadık. Hakemlerin ilk çeyreğin aksine sertliğe fazla izin vermediği ve iki takıma da bolca faul düdüğü çaldığı bu bölümde maç iyice durağanlaştı, kısırlaştı.
“Şutör uzunlar kilidi açmaya çalıştı”
Takım savunmaları uzunları potadan uzaklaştırmaya başladı ve alçak postta sırtı dönük adam adama savunmalarda sertlik seviyesi giderek yükselmeye başladı. Buna karşın dış şut tehditi olan uzunlar sahne almaya başladı, Antic ve Vorontsevich el yakan üçlükleri sokarak maça hareket getiren isimler oldular. Savunmaların bu kadar sertleştiği ve boyalı alana gömüldüğü dakikalarda bu şutlar iki takım adına da çok değerliydi.
“Bogdanovic penetreleri ile nefes aldırdı”
CSKA ilk yarının son bölümünde Jackson-Higgins ikilisi ile boyalı alandaki bol temaslı sert savunmayı 3 sayı dışına da çekmeye başladı, özellikle Dixon’a yaptıkları baskı ile hücum dengemizi bozdular ve yarı sahayı geçip sete otururken fazla zaman kaybetmeye başladık. Dış şutların girmediği bölümde ise bizi ayakta tutan Bogdanovic’in penetreleri oldu, Sırp oyuncu skor bulamasa da çizgiye giderek takımına nefes aldırdı 3.çeyreğin ikinci bölümünde.
“De Colo ve Itoudis ağırlıklarını koydular”
İlk yarının son bölümünde ise Nunnally ile aradığımız kritik üçlüğü içeriden dışarı Udoh’tan gelen pasla bulmayı başardık ve salonu da arkasına alan temsilcimiz iyi bir ritim yakaladı. Fakat koç Itoudis’in molasının ardından De Colo maça ağırlığını koydu. Onun liderliğinde potaya rahat gitmeye başlayan ve hareketli uzunları yine topla buluşturan CSKA hücum ribaundlarında da Hines’ın oyuna girmesiyle etkili olmaya başladı, 8-0’lık seri ile geri gelip ilk yarıyı skor tabelasında önde kapattılar. Maalesef bu kritik dakikalarda başta Dixon olmak üzere kısalarımız çok çabuk yenildi birebirde. Sadece 3/12 ile üçlük isabeti bulabildik, 7 top kaybettik, Datome’den hiç katkı alamadık ve Vesely 7 dakikada üçledi. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen sadece 4 sayı geride olmamız belki de ilk yarının en pozitif yanıydı temsilcimiz Fenerbahçe için.
“Dixon liderliğinde yakalanan muhteşem seri”
İkinci yarıya sarı lacivertliler çok istekli ve etkili başladı. Özellikle Udoh ve Antic’in pota altındaki mücadelesi CSKA uzunlarını devre dışı bıraktı. Hücumda tarafında da pota altından üretmeye başladık. Dixon’ın da ısrarla, güçlü bir şekilde çembere gitmesi CSKA savunmasını düzenden çıkarmaya başladı. Onun liderliğinde hücumda bulduğumuz ritim ve verimlilikten aldığımız güç ile her geçen dakika savunmada vidaları sıktık. İlk yarının aksine başta De Colo olmak üzere CSKA kısalarına hiç penetre alanı bırakmadık, yardımlaşmalar harikaydı. Taraftarın da muhteşem desteğiyle tam 4 dakika boyunca CSKA’yı kitledik, skor bulamadılar ve 14-0’lık seri geldi temsilcimizden.
“Datome ben de varım dedi”
CSKA Higgins ve De Colo ile faul çizgisinden üretmeye çalıştı ve skora tutundu az da olsa. Ama Fenerbahçe’de sahneye ilk yarının suskun ismi Datome çıktı. Üst üste bulduğu dış şutlarla farkın çift hanelere çıkmasının baş mimarıydı ki bu bölümde Bogdanovic de ona eşlik etti, nihayet dış şutlarda kendimizi bulduk. Savunmada gösterdiğimiz gayretin de ödülünü böylece almaya başladık, Dixon’ın yaktığı ateşi yangına çevirdi Fenerbahçe 3.çeyreğin son bölümünde ki maçta ilk defa çift haneli farkı yakaladık.
“Antic x-faktör oldu”
Antic-Udoh ikilisi ile boyalı alanı tamamen kararttık. Tecrübeli Makedon oyuncu o kadar iyi pozisyon aldı ve boş alanları o kadar iyi kapattı ki hem Udoh bloklara rahat çıktı hem de penetre eden oyuncular karşısında hep bir uzun buldular. Hücumda da dış şut tehditi sayesinde sahaya çok daha iyi yerleştik ve Sloukas ile Bogdanovic daha fazla alan buldular penetreler için. Temsilcimiz adına her şey yolunda giderken farkı bir türlü açamamamızın tek nedeni ise De Colo’ydu. Fransız yıldız tek başına sürüklediği hücumlarla gerek attığı üçlükler gerekse penetreleri ile takımını maçta tuttu, yorulan Bogdanovic onu tutmakta zorlandı. Koç Obradovic’in Kalinic’i onun karşısında tekrar denememesi ilginçti.
“Neyse ki Udoh’u hatırladık”
Bogdanovic’in dinlendikten sonra tekrar oyuna girmesiyle de De Colo’yu susturmayı başardık. CSKA ise pota altındaki sertliğe Augustine hamlesi ile karşılık verdi. Yorulan Antic’in kenara gelmesi ile Vesely karşısında daha rahat savaşan ve hücum ribaundlarında da etkili olan Amerikalı uzun Hines’ın kenarda olduğu anlarda iyi iş çıkardı. Ondan buldukları ekstra sayılarla maça tekrar tutundu Rus temsilcisi, savunmaların bu kadar üst düzeyde olduğu dakikalarda maalesef hiç hesaplarımızda yoktu Augustine. Neyseki biz de Udoh’u hücumda kullanmayı hatırladık ve farkın tehlikeli derecede kapanmasına, tek topa düşmesine izin vermedik.
“Son bölümü akıllıca oynadık”
Son bölümde ise Bogdanovic ve Vesely’nin nefis savunması ile De Colo’yu topla buluşturmayan Fenerbahçe hücumda da Sloukas ile çok akıllıca topu çevirdi ve gerektiğinde boyalı alana indirerek Udoh’u kullandı. Topun değerini bilen, savunmada gösterdiği direnci hücuma ritim olarak yansıtan ve son bölümde hatasız oynayan temsilcimiz son şampiyon CSKA’yı bu sezon ikinci kez geçmeyi başardı.

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular