https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE SON PERİYOTTA KAZANDI

Okunması Gerekenler

fersu yaziSeride 4.maça maalesef seyircisiz olarak başlıyoruz. 3.maçta yaşanan tatsız olaylardan sonra verilen ceza nedeniyle Abdi İpekçi boş. Umarız bir daha olaylara tanık olmayız ve basketbola renk artı heyecan katan taraftaların doldurduğu, takımlarını desteklediği maçlar izleriz. Sarı  lacivertlilerde Bogdanovic kadroda yok, Antic ve Kalinic yerlerini aldılar. Koç Obradovic oyunu kontrol etmek adına Sloukas-Dixon ikilisi ile başlarken takımı kısaltıp forvetlere Datome ve Kalinic’i koydu. Udoh’u pota altında tercih edip Vesely’i benchte tuttu.Koç Ataman ise yine değişik bir beşle başladı, Sinan 1 numara Schilb 2 numara Micov 3 numara ve çift uzun.
BİRİNCİ ÇEYREK
fb gs 654Schilb ve Micov ile ters eşleşmeleri kovalayan Galatasaray’a karşı Fenerbahçe Udoh’tan yardımlar getirdi. İlk bölümde bu rotasyon boşluklarınınet değerlendiremedi Galatasaray ancak sonrasında özellikle Lasme’yi ekstra paslarla besleyerek cezayı kesmeye başladı sarı kırmızılılar.
Savunmada her topu adam değişerek savunan ev sahibine karşı Udoh ile etkili olmaya çalıştı Fenerbahçe ama hem uzun hem çabuk ayaklı 4 oyuncuyla boyalı alanı yardımlaşarak iyi savundu Galatasaray. Datome ve Dixon’nın dış şutları ile ayakta kaldı misafir takım.
Galatasaray Sinan’ın liderliğinde hücumda iyi organize oldu ve pota altını topsuz katlarla da efektif kullanmaya başladı, rahat skor buldular. Hem Davis hem de Lasme Vesely’nin kenarda olduğu bölümleri iyi değerlendirdiler. Sarı lacivertliler çemberi korumada zorlandılar ilk çeyrekte.
Koç Obradovic pota altını güçlendirmek adına son bölümde Vesely-Antic ikilisine döndü ama bu sefer de fazla içeri gömülen Fenerbahçe’ye karşı dış şutlarla etkili oldu Galatasaray, farkı 11 sayıya kadar çıkardı. Sarı lacivertliler ise hücumda Vesely’nin boyalı alandaki fizik üstünlüğünü kullanmaya çalıştılar.
Koç Ataman’ın maça başladığı uzun beş ters eşleşmeleri iyi değerlendirip pota altını da iyi kullanınca belki de bu seride ilk defa sarı kırmızılılar boyalı alan üstünlüğünü ele geçirmiş oldular.
İKİNCİ ÇEYREK
gs fb 321Melih benchten gelerek sağladığı 8 sayılık katkıyla takımını maçta tutarken, ki bunda McCollum’ın savunma zaafının da etkisi büyüktü, Galatasaray da Göksenin ile Sloukas’a baskı yaparak Fenerabahçe’yi düzenden çıkarmaya çalıştı. Bununla beraber sarı kırmızılılar tüm tepe ikili oyunlarını Vesely’nin adamı üzerinden kullanarak Fenerbahçe’ye pota altında yine fizik üstünlüğü sağladı. Ayrıca Çek uzunun yardıma gittiği pozisyonlarda da terste kalan boş adamı topla buluşturmaya çalıştılar.
Galatasaray’da ilk çeyreğin sonunda oyuna giren McCollum faydadan çok zarar getirdi takımına. Bulduğu bir üçlük dışında birebirleri fazla zorladı, top elinde fazla kaldı ve sarı kırmızılıların yakaladığı pas ritmini bozmuş oldu. Savunmada da sertliğin düşmesine neden oldu.
Fenerbahçe Udoh-Vesely ikilisine dönerek pota altı üstünlüğünü ele geçirmek istedi. Bunu hücumda başardılar, Sloukas’ın McCollum karşısında rahat hareket etmesi ve takımını iyi organize etmesi ile topu boyalı alana kolay indirdiler. Ancak savunmada her topu değişmeleri dengelerini bozdu, Galatasaray boyalı alanda üretime devam etti özellikle Lasme ile.
Çeyreğin son bölümünde savunmalar sertleşince bu kez devreye McCollum ve Dixon girdi. Skorer oyuncuların birbirlerine karşı oynadıkları birebirlerden boş dönmemeleri skorun da dengede kalmasını sağladı. Özellikle savunmada kötü başladığı maçta McCollum, hücumda devreye girerek takımını sırtlamaya başladı.
Son 1.5 dakikada ise sahneye Micov çıktı, attığı 2 kritik üçlükle sarı kırmızılıların devreye çift haneli farkla girmelerini sağladı. İkiz kulelerin birlikte oyunda oldukları bölümlerde yine alanı açmada sorun yaşadı sarı lacivertliler.Onları beslemek adına yaptıkları ısrarlar top kayıpları ile sonuçlanınca, sabreden ve hücumda akıllı oynayan Galatasaray rakibinin tempo bulup geri gelmesini de engellemiş oldu.
Aslında ilk yarıyı en güzel özetleyen istatistik şuydu; Lasme+Davis=17 sayı, buna karşın Vesely+Udoh=9 sayı.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
fb gs 123Bogdanovic’in yokluğunda Sloukas-Dixon ikilisinden vazgeçmeyen koç Obradovic fizik dezavantajını baskı ile kapatmaya çalışsa da ilk bölümde McCollum’a problem yaratamadılar. Schilb de Micov da akıllıca yardımlaştılar topu getirirken.
Galatasaray çift uzundan vazgeçmedi ve Davis ile Lasme’nin orta mesafe şut tehditi olmasını çok iyi kullandılar. Antic ve Udoh onların yüzü dönük oyunlarına karşı zorlandılar, özellikle uzun savunmasını bir türlü oturtamadı sarı lacivertliler.
Fenerbahçe adınasahneye çıkan ve takımını ateşleyen isim Datome oldu. İtalyan yıldız hem ribaundlarda etkindi hem de akıllı pasları ile arkadaşlarını rahatlatan, hücumda verimliliği arttıran isim oldu.
İkinci bölümde ise Kalinic liderliğinde ön alanda yapılan baskı sonrası ev sahibi takım topu taşımada ve oyunu kurmakta çok zorlandı. Düzenden çıktılar ve ikili oyunlardan vazgeçip zorlama birebirlere, üçlüklere döndüler. Sahada 4 uzunla yer alan Fenerbahçe de savunma ribaundlarını net alıp yarı sahayı çabuk geçti, rakibinin bu yanlış tercihlerini Melih ve Dixon’nın üçlükleri ile cezalandırdı. Bu maçta ilk defa iki guard ile sahada yer alan Galatasaray 8-0’lık bir seri yedi Fenerbahçe’den.
İkinci çeyrekte Melih’ten aldıkları ekstra skor katkısını bu kez Kalinic’den aldı sarı lacivertliler. Özellikle 3.çeyreğin son bölümünde üst üste bulduğu 5 sayı ile Fenerbahçe’nin aradığı savunma odaklı sayıların da mimarı oldu, takımını maça ortak etti çift haneli farklardan sonra.
Üçüncü çeyrekte ilk yarının aksine Galatasaray’da kısalar devredeydi, Fenerbahçe ise Udoh’u ilk yarının aksine doğru kullanmayabaşladı ve biraz olsun boyalı alan üstünlüğünü ele geçirdi.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
gs fb 1Yine çift kısa ile sahaya gelen Galatasaray karşısında Fenerbahçe savunmayı hayli sertleştirdi, özellikle McCollum üzerinde yaptıkları baskı Amerikalı guardın tamamen oyun dışında kalmasına neden oldu, hücumda düzeni sağlayamadılar. Buradan faydayı çıkaran ve istediği tempoyu bulan sarı lacivertliler öne geçti. Koç Ataman’ın bu bölümde McCollum’da ısrar etmesi maçın önemli hatalarından biriydi. Maçın başındaki uzun beşe dönebilirdi.
3.çeyreğin son bölümünde yavaş yavaş Udoh’a teslim ettikleri boyalı üstünlüğünü Lasme ile Davis’in yorulması ile beraber artık tamamen kaybetti sarı kırmızılılar, özellikle hücumda topu pota altına indirseler de Udoh’un agresif savunması ve blokları karşısında eridiler.
Koç Obradovic Vesely-Udoh ikilisini doğru zamanda sahada tutarak yorulan Galatasaray uzunlarına karşı hem çemberi kapattı hem de sezon başından beri gördüğümüz uzunlar arası pasları takımına kullandırarak hücumda da verimililiği sağladı, boyalı alanda buldukları kolay sayılarla avantajı ele geçirdiler.
Hücum ribaundlarında da üstünlüğü tamamen ele alan Fenerbahçeikinci şans sayıları ile de skora katkı sağlamaya başladı ve farkı 10 sayıya kadar çıkardılar. Galatasaray son 3 dakikada skor bulmakta zorlanmadı Sinan’ın devreye girmesi ile fakat savunmada hiç direnç gösteremediler, artık ayaklar gitmemeye başladı.
Birinci ve üçüncü maçta yaşanan tatsızlıkların dışında keyifli bir seri ve güzel bir basketbol izletti takımlar bizlere. Oyuncular da koçlar da zaman zaman gerilseler de centilmenliklerini kaybetmediler ve taraftarlara örnek oldular adeta. Galatasaray dar rotasyonu ile direnirken Fenerbahçe sert savunması ve geniş rotasyonun getirdiği avantajla seriyi kazanmayı bildi. Euroleague finalisti ve Eurocup şampiyonu olarak ülkemizi gururlandıran iki değerli takımımıza “sahada” ortaya koydukları mücadele ve sergiledikleri basketbol için teşekkür ediyorum.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular