https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE ÖLDÜ ÖLDÜ DİRİLDİ

Okunması Gerekenler

fersu yaziSarı lacivertli temsilcimiz 21 maçtır yenilmediği Ülker Arena’da yine müthiş bir atmosfer eşliğinde Bamberg’i ağırladı. Fenerbahçe’de Kalinic, Bamberg’de ise Radosevic sakatlıkları nedeniyle forma giyemediler. İki koç da klasik diyebileceğimiz beşlerle başladılar. Ancak misafir takım savunmada beklenenden çok daha sert ve istekli başladı maça. Fenerbahçe ise bu sertliğe karşılık vermekte zorlandı.
“Sert savunma”
fb-brose-1Bamberg adına bu sertliğin liderleri pota altında eski Banvitli Veremeenko ve Melli oldu. İki oyuncu da hem Udoh ile Vesely arkasında kararlı bir şekilde durmayı başardılar hem de gerek ikili oyunlardaki show-up’larda gerekse boyalı alandaki yardım savunmalarında çok agresiftiler. Ayrıca kısalara da çok iyi baskı yaptı Brose, özellikle Dixon’ın tempo bulmasını Causeur’un fizik avantajını kullanarak çok iyi önlediler ilk bölümde.
“Geçiş hücumları”
Bamberg temsilcimizin savunması yerleşmeden Zisis liderliğinde yarı sahayı çabuk geçti ve geçiş hücumlarıyla etkili oldu. Yaptıkları erken ama doğru atışlar savunma dengemizi kurmamızı ve özellikle pota altında elimizde olan fiziksel üstünlüğü kullanmamızı engelledi.
“Bogdanovic sorumluluk aldı”
Fenerbahçe bu sert savunmayı Bogdanovic’in penetreleri ile geçmeye başladı. Sırp yıldız ikili oyunlar sonrası ortaya girip bulduğu hareketli orta mesafe atışlarla takımını rahatlattı. Bunun yanında Udoh’u potaya daha yakın topla buluşturmamız boyalı alanda da etkin olmamızı sağladı. Datome de içerideki bu etkinliğimiz ile gömülen savunmaya hemen ceza kesmeye başladı dışardan.
“Savunma nerede”
fb-brose-2Hücumda işler yolunda giderken savunma için aynı şeyi söylemek pek mümkün olmadı temsilcimiz için. Bamberg’in gösterdiği direnci ve kararlılığı göstermediler. Reaksiyon vermede ve yardımların zamanlamalarında problem yaşadılar. Bamberg’de kenardan gelen Theis da Melli’nin bıraktığı savunma sertliğine devam ettiği gibi atletik özellikleri sayesinde ikili oyunlarda da canımızı çok sıktı, hücuma da önemli bir katkı verdi.
“Boş üçlükler”
Savunmadaki problemler yanlızca ikili oyunlarda olmadı genel anlamda 3 sayıları da durdurmakta ptoblem yaşadık, geçen seneki problem hortladı. Kapanıp açılmalarda ve adam paylaşımlarında takım olarak sorun yaşadık. Miller forvetten bir çok kez ceza kesti, diğer kısalar da çok kez boş atış şansı yakaldı.
“Vesely ve Udoh’u hatırladık”
İlk çeyreğin son kısmında Vesely ve Udoh’u bulabilmek için sabırla top çeviren, onları doğru yerde topla buluşturan temsilcimiz skorun da içinde kalmayı başardı. Hem Sloukas hem de Bogdanovic ikili oyunları doğru organize ettiler. İkinci çeyrek başında ise yapılan basit top kayıpları Zisiz’in tempoyu yukarı çekmesini sağladı.
 
“Bogdanovic’e destek gelmedi”
fb-brose-4Bogdanovic bir kez daha sahneye çıkarak hem yaratıcı hem de bitirici rollerini üstlendi, takımına nefes aldırdı. Birkaç pozisyon dışında sessiz kalan Datome yerine oyuna giren Nunnally de tutuktu, özellikle savunma ve enerji kısmında gözler Kalinic’i çok aradı.
 
“Obradovic müdahelesi”
Maçın gidişatını değiştiren hamle beklediğimiz gibi koç Obradovic’ten geldi. Antic’i alarak boyalı alana iyice gömülen Bamberg’i açmak ve kısalara yapılan baskıyı azaltarak penetre alanalrı yaratmak istedi. Bu konuda cezayı da hemen kesti Makedon yıldız, açılmayan Bamberg savunmasına üst üste 2 üçlük gönderdi ve Fenerbahçe’yi uzun bir aradan sonra öne geçirdi. Taraftar da maçın içine girdi bu pozisyondan sonra.
 
“İnatçı Bamberg”
2.çeyreğe son bölümünde bu kez takımı kısalttı koç Obradovic, çift oyun kurucu ve 4 numarada Datome ile oynadılar. Bu sayede guardlara yapılan baskıyı arttırdılar ve Bamberg’in dengesini bozmayı başardılar. Ama hücumda bir türlü isteyen pozisyonları yaratamadı Fenerbahçe. İnatçı Bamberg savunmada bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile yine maça tutundu. Miller’ın dış şutlarını durdurduğumuz bu bölümde bu sefer kenardan gelen Heckman buldupu üçlükle canımızı sıktı.
 
“Antic hücumda artı savunmada eksi”
3.çeyreğe Antic ile başlamanın faydasını gördü koç Obradovic. Tecrübeli uzun önce hızlı hücuma müthiş bir koşuyla çıktı alışmadığımız bir şekilde pozisyonu smaçla bitirdi, sonra da dönüşte yaptığı kritik blokla takımını tekrar havaya soktu. Ancak sonrasında savunmada çok aksadı. Gerek Veremeenko gerek Melli çok rahat sayılar bulmaya başladı, ikili oyunlarda ağır kaldı, adam değişimlerinde sorun yaşadı.
 
“Skor kitlendi”
fb-brose-3Zisis, Causeur, Miller üçlüsü ilk yarıda olduğu gibi yine bir çok boş üçlük buldular ama baya bir çember dövdüler. Bundan faydalanan temsilcimiz gömülerek ikili oyunlar ve penetreler için alan daraltmaya başladı. Buna karşın biz de bir türlü hücumda ritmimizi bulamadık. Bogdanovic dışındaki kısa oyuncularımız bir türlü maçın içine giremedi.
 
“4 kısaya cezayı kestik”
Çeyreğin ikinci bölümünde 4 kısaya dönen Bamberg’de kenardan gelerek tekrar sahne alan isim Miller oldu. Datome ilk iki üç pozisyonda çok zorlandı ancak sonrasında dengesini bulup onu durdurmayı başardı. Bunun yanında bu kısa beşe akıllıca hücum ettik. Topu bol bol Udoh’a indirdik, o da skor bulamadığı her pozisyonda ikili sıkıştırmayı bekleyip topu akıllıca dışarı çıkardı. Bu sayede Dixon da nihayet aradığı isabetleri bulmaya başladı.
 
“Theis x-faktör”
Tam Fenerbahçe’de klasik bir 3.çeyrek performansı görecdğiz ve fark açılacak derken koç Trinchieri çok önemli bir müdahale yaparak Theis’ı 5 numada ve Melli’yi 4 numarada kullanmaya başladı. İki çabuk ayaklı, enerjik ve sert uzuna sahip olmanın avantajını savunmada çok iyi kullandıkları gibi. Theis’ın hücum ribaundlarındaki etkinliği ve yine ilk yarıda olduğu gibi ikili oyunları efektif bitirmesi dengemizi bozdu. Bunun yanında Melli’yi de yay gerisine çıkartıp yüzü dönük hücum ettirmeye ve hem Vesely’e hem de Udoh’a ters eşleşme yaratmaya başladılar.
 
“Yakaladığımız momentumu geri verdik”
fb-brose-6Son çeyreğe iki takım da dengesiz ve erken atışlarla başladı. Bu tempo tabii ki temsilcimizin işine yaradı ve Bogdanovic ile bulduğumuz üçlük momentumu tekrar lehimize çevirdi. Ancak önce Dixon’ın gereksiz erken ve zorlama kullandığı üçlük sonrasında da Vesely’nin ribaund mücadelesinde anlamsızca kendisini yere atarak aldığı teknik faul Bamberg’i tekrar oyunun içine soktu.Yorulan Udoh yerine Antic oyuna girince Bamberg yine boyalı alanı kullanmaya başladı özellikle Theis ile.
 
“Yine üçlükler”
İkinci bölümde Zisis ile Bogdanovic’in düellosunu izledik. İkili oyunları doğru okuyup kendilerine kolay atışlar çıkararak takımlarını rahatlattılar. Bamberg’in en önemli şutörlerinden biri olan Strelnieks aşağı yukarı tüm atışlarını boş kullandı ve çemberi dövdü tüm maç. Ama onu boş bırakmaya devam etmemiz maçın en kritik anında bitime 2:30 kala farkı 2’ye indirmelerine neden oldu. Sonrasında Theis’ın Vesley’e yaptığı müthiş blok ve ardından Datome’nin yay gerisinde Miller’a yaptığı acemice faul Bamberg’i uzun bir aradan sonra öne geçirdi.
 
“Tecrübe ve savunmadaki gayretimiz”
Udoh’un ikili oyun savunmasında Miller karşısında yaptığı gayretli savunma sonrası Fenerbahçe kullandığı hücumla öne geçmeyi başardı ama ardından Vesely’nin çizgiden 0/2 ile dönmesi ile maçın skoru 67-66 lehimize ama top Bamberg’deydi. Son topu da çok iyi savunan sarı lacivertliler genel anlamda kötü geçen ve ölüp ölüp dirildikleri geceyi son bölümde savunmada gösterdikleri dirençle galibiyete çevirmeyi başardılar. Eminim koç Obradovic bu maçın tekrarı üzerinde ciddi bir mesai harcayacaktır.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular