https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE MAÇI DA, NUNNALLY’Yİ DE KAZANDI

Okunması Gerekenler

fersu yaziSezona başarılı bir giriş yapan iki Euroleague temsilcimiz bu akşam BSL’de İstanbul derbisinde karşı karşıya geldi. Her ne kadar henüz istediği taraftar desteğini sağlayamamış olsa da Darüşşafaka Doğuş kendi sahasında, VW Arena’da, oynamanın avantajıyla mutlaka galibiyet isterken Fenerbahçe ise Unics Kazan karşısında aldığı sürpriz mağlubiyeti telafi etmek için parkedeki yerini aldı. Sarı lacivertlilerde sakatlığı devam eden Bogdanovic ve Antic yabancı sınırlaması nedeniyle kadroda yer almazken, haftaiçi Euroleague’de forma giyemeyen Kalinic formasına kavuştu. Darüşşafaka Doğuş’ta ise sakatlığı geçen Mehmet kadrodaki yerini aldı, sakatlığı devam eden Semih ve yabancı sınırına takılan Bertans ile Harangody ise bu maç için kadro dışı kaldılar.

 

“Üçlüklerle başladık”

 

fb-dacka-1Darüşşafaka uzun bir beşle başladı maça, Clyburn’ü Dixon’ın üstüne verdi koç Blatt. Bununla beraber Udoh’un sahada olmamasının avantajını kaliteli paslarla iyi kullandılar ve boyalı alandan rahat skor buldular. Fenerbahçe ise yıldızlarının birebir yetenekleri ile skora giderek bir adım öne geçti. Ayrıca Kalinic-Vesely ikilisinin pota altındaki pas trafiğini de efektif kullandılar. Daha ilk dakikalarda Vesely ve Furkan arasında yaşanan gerginlik takımların maçı ne kadar istediklerinin de bir göstergesiydi. Tabii iki oyuncu da teknik faulle cezalandırıldı. Fenerbahçe savunmaya yerleşmede problem yaşadı ve Darüşşafaka bunun cezasını Clyburn’ün penetreleri ile kesti. Hücumda ise Datome’nin üst üste bulduğu üçlüklerle skora tutundular. Temponun hayli yukarıda olduğu ve dış şutların ön plana çıktığı bir ilk çeyrek izledik.

 

“Wilbekin eksi Dixon artı”

 

Son bölümde Udoh-Vesely ikilisinin sahada yer alması ile savunmayı sertleştiren Fenerbahçe karşısında koç Blatt Wilbekin’i ısrarla sahada tutarak rakibinin ekmeğine yağ sürdü, hücumda düzen dışına çıkan takımı üretmekte zorlandı. Birebirlerden skor bulsalar da ritimlerini kaybettiler. Dixon da hazır Clyburn’ün bunaltıcı savunması yokken sahneye çıktı ve sazı eline alarak takımını sırtladı.

 

“Savunma direnci”

 

fb-dacka-2İkinci çeyrekle beraber koç Blatt, çift guarda dönerek tempo kontrolünü dengeledi. Ama boyalı alanda Udoh-Vesely ikilisini durdurmakta zorlandılar. Buna karşın ısrarla potaya giden Wilbekin ve Anderson sayesinde hücumda daha üretken oynayan Daçka Slaughter’ı da potaya daha yakın kullanmayı başardı. Datome-Udoh-Vesely üçlüsünün savunmada ortaya koyduğu dirence kenardan gelerek katkı sağlayan Nunnally de ev sahibinin penetrelerini kesmeyi başardı. Nunnally hücumda da verimli oynadı sahada kaldığı dakikalarda.

 

“Darüşşafaka organize olamadı”

 

Wanamaker’ın kenarda olduğu anlarda hücumda organize olmakta ve pas trafiğini sağlamakta problem yaşadı Darüşşafaka, birebirlere kalınca da Fenerbahçe’nin iyice sertleşen yardımlaşmalı savunmasına çarptılar, üretemediler. Datome-Kalinic artı bir uzun ile her topu adam değişerek çok rahat savunabildi sarı lacivertliler. Hücumda ise Dixon liderliğinde ikili oyunlar sonrası pota altını çok etkili kullandı Fenerbahçe, uzunları iyi beslediler. Slaughter’ın burnuna aldığı darbe sonrası kenara gelmesi ile boyalı alandaki savunma direnci oldukça düştü ev sahibinde. Hücumun tıkandığı anlarda ise sahneye çıkan Clyburn üst üste bulduğu sayılarla ev sahibini skorda tutmayı başardı.

 

“Dixon attı Udoh durdurdu”

fb-dacka-33.çeyrekte savunmalar sertleşti, kemik sesleri duyduk VW Arena’da. Slaughter’ın oyuna dönmesiyle boyalı alanda daha dirençli hale gelen Darüşşafaka Doğuş, Clyburn’ün savunmada getirdiği enerji ve hücumda bulduğu boş atışları skora çevirmesi sayesinde tempoyu lehine çevirdi. Üç sayı savunmasında da problem yaşadı Fenerbahçe. Ama Dixon’ın Udoh ile oynadığı ikili oyunlarda aşağıdan geçen savunmacılara cezayı üçlüklerle kesmesi sarı lacivertlileri ayağa kaldırdı. Ayrıca penetreleri ile yarattığı fırsatları da Kalinic iyi değerlendirdi, dış şutlar imdadına yetişti Fenerbahçe’nin. Çeyreğin son bölümünde yakaladıkları 13-4’lük seri ile farkı 6 sayıya çıkardılar. Wanamaker’ın kenarda olduğu ve yine direksiyonu Wilbekin’e emanet ettikleri bu bölümlerde Darüşşafaka üretmekte zorlandı, son 4:40 boyunca skor bulamadılar. Tabii bu bölümde Udoh’un yaptığı bloklarla boyalı alanı ev sahibi takım oyuncularına karartmasının da etkisi büyüktü.

 

“5 kısa ters tepti ama Nunnally bitmedi dedi”

 

Takıma giderek ısınmaya başlayan Nunnally, Bogdanovic’in yokluğunu iyi kullandı aldığı sürelerle ve savunmada tam koç Obradovic’in istediği gibi hayli bunalttı Daçka forvetlerini. Hücumda tıkanan ev sahibi pota altında Fenerbahçe’nin ikiz kulelerine karşı bu kez Slaughter ile de çare bulamadı ve rakibinin 5-0’lık serisine engel olamadı. Ancak sonrasında yorulan Dixon’ın kenara gelmesi ile sarı lacivertlilerin ritmi düştü ve basit hatalar gelmeye başladı. Koç Obradovic’in 5 kısaya dönmesinin cezasını ise net kesti koç Blatt. Kenardan sahaya sürdüğü taze kan Oğuz sayesinde gömülmek zorunda kalan Fenerbahçe savunmasına karşı rahat hücum etti Darüşşafaka kısaları ve farkı kapattılar. Tabi bu kısa beşle hücum ribaundlarında da zorlandılar. Bu kritik anlarda Fenerbahçe adına sahneye çıkan isim ise son haftaların en çok eleştirilen oyuncusu Nunnally oldu. Üst üste gönderdiği 2 ekstra üçlük ile maç boyu savunmada ortaya koyduğu enerji ve mücadeleyi taçlandırmış oldu.

 

“Dixon düelloyu kazandı”

 

fb-dacka-4Son dakikalarda ise Wanamaker’ın oyunda olmasına rağmen Wilbekin’ın seçimlerine kendini teslim eden Darüşşafaka yine hata yaptı, kritik hücumlardan üst üste boş döndüler. Ama savunmada pes etmeyen ve savaşan Darüşşafaka, Fenerbahçe’yi eli boş döndürdü hücumlardan. Ardından iki ucu keskin bıçak Wilbekin gönderdiği kritik üçlükle takımını 1 farkla öne taşıdı. Nunnally ile beraber bu maçta Fenerbahçe’nin en değerli ismi Dixon ise, Wilbekin’ın sert savunmasına rağmen bulduğu turnike ile takımını tekrar öne taşıdı. Son topta Fenerbahçe boyalı alanı iyi savundu ama Wanamaker’e boş şut imkanı verdiler, Amerikalı guardın topu çemberin içinden çıktı.

 

“Fenerbahçe Nunnally’i de kazandı”

 

Fenerbahçe Dixon liderliğinde çok önemli bir galibiyete imza attı. Zaman zaman savunmada zorlandıkları gibi hücumda da Dixon dışında üretmekte problem yaşadılar, özellikle Sloukas’ın vasat performansı Dixon’ın üstüne çok yük binmesine neden oldu. Boyalı alanı karartan Udoh ve Vesely de ise yorgunluk belirtileri boy gösterdi özellikle son çeyrekte. Bu anlarda Datome ve Kalinic elinden geleni yaptı 4 numarada ama Clyburn başta olmak üzere penetreleri ile Fenerbahçe’yi hayli zorladılar bu anlarda. Denk giden maçta ibreyi Fenerbahçe lehine çeviren isim “bu takımda yeri yok”, “yanlış transfer” denilen Nunnally oldu. Kenardan geldiği andan itibaren savunmaya müthiş bir enerji ve direnç getirdi. Bununla beraber koç Obradovic’in Bogdanovic yokken ona ısrarla verdiği dakikaları hücumda da iyi kullandı özellikle son çeyrekte bulduğu kritik üçlüklerle. Fenerbahçe önemli bir deplasman galibiyetinin yanında kendisini bekleyen zorlu maçlar öncesi Nunnally’i de kazanmış oldu.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular