https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE’DEN 107.YILI KUTLAMA VE ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ..

Okunması Gerekenler

FENERBAHCE SPOR KULUBU  kuruluşunun 107. ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Fenerbahçe Spor Kulübü’nü ziyaret edişinin 96. yıldönümleri, Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küküçandonyadis Tesisleri’nde düzenlenen bir törenle kutladı.

Törenin sunumunu yapan Adnan Ersan,Bugün 3 Mayıs. Biz Fenerbahçeliler için çok önemli ve iki anlamı olan bir gün. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kulübümüzü ziyaretinin 96. yılı ve şanlı Kulübümüzün kuruluşunun 107.yılı bu mutlu gün hepimize kutlu olsun” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın bir ağızdan okunmasının ardından Fenerbahçe Koleji öğrencisi ve şampiyon Kürek Takımımızın milli sporcusu Emre Yiğit Harmana 3 Mayıs’ın önemine değinen bir konuşma yaptı. Kolej öğrencilerinin okuduğu şiirler ve Yüksek Divan Kurulu Üyemiz Gönül Çaylı’nın Atatürk, Fenerbahçe ve Türk kadını konulu konuşmasının ardından Yönetim Kurulu Üyemiz Turan Şahin bir konuşma yaptı.

TURHAN SAHIN Turhan Şahin:

“Gurur günümüz”

Turhan Şahin, “Kulübümüzün bu çok anlamlı ve gurur gününde bizlerle beraber olduğunuz için hepinize teşekkür ediyor, Başkanımız ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına selamlıyorum. Bugün Kulübümüzün kuruluşunun 107. yıldönümü ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretinin 96. yıldönümü. Hepimize kutlu olsun. Kurucularımızın, Atatürk ve silah arkadaşlarının aziz hatıraları önünde bir kez daha eğiliyor ve ruhları şad olsun diyorum” diyerek sözlerine başladı.

“Bu sıradan bir ziyaret değildi”

ataturk 3 fenerbahceAtatürk’ün Fenerbahçe’yi ziyaretinin anlam ve öneminin daha sonraki yıllarda daha iyi anlaşıldığını ve anlaşılacağını belirten Turhan Şahin, “Bu ziyaret her şeyden evvel bizleri mutlu etmiştir.  Bu ziyareti bir ordu kumandanının sıradan bir ziyareti gibi göremeyiz. Bu ziyaretin anlamı yıllar sonar ve tarih ilerledikçe daha iye anlaşılacaktır” dedi.

“Mustafa Kemal, Fenerbahçe’yi Milli Mücadelenin bir kalesi olarak düşündü”

Ziyaretin gerçekleştiği günlerde vatanın işgal altında, Mustafa Kemal’in de bu işgali reddeden ve bu işgale karşı koymayı planlayan yurtsever subaylardan biri olduğunu hatırlatan Turhan Şahin, “Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Paşa Çanakkale Savaşlarında Fenerbahçeli sporcuların gösterdiği kahramanlıkları yakından bilmektedir ve bu nedenle kulübü ziyaret etmeyi çok istemektedir. Ayrıca Fenerbahçe Kuruluş Tüzüğü’nün 2. maddesindeki, kuruluş amacı vatanın korunması ve askeri seferberliklere hazırlamaktır ibaresinden çok etkilenmiştir O nedenle Mustafa Kemal, Milli Mücadelenin bir kalesi olarak düşündüğü Kulübümüzü ziyaret etimiştir” dedi.

 “Ziyarette, Fenerbahçe’nin Milli Mücadelede alacağı rol konuşuldu”

Mustafa Kemal Paşa’nın Kulübümüzü ziyaretinin 2 ayrı bölümde incelenmesi gerektiğini belirten Turhan Şahin, ilk bölümde çay, kahve içilerek sporcuların idmanının izlendiğini 2 bölümde ise Mustafa Kemal’in Kulüp Başkanı Sabri Bey ve yöneticilerle 2-3saat süren bir toplantı yaptığını söyledi. Turan Şahin. “Önemi daha sonra anlaşılacağı üzere, 2-3 saat süren bir toplantı yapmışlardır. Tarihçiler, bu toplantıda bir sene sonra başlayacak kurtuluş mücadelesinde Fenerbahçe’nin alacağı rolün konuşulduğun söylüyor. Daha sonra bu gördüğünüz yollardan; Anadolu’ya, Milli Mücadele’ye insan, mühimmat ve silah kaçırılması tarihçilerin bu iddialarını teyit eder niteliktedir” dedi.

ataturk 1 fenerbahce “Fenerbahçe’nin galibiyetleri cephede moral kaynağı oluyordu”

O dönemdeki gazetelerin, Fenerbahçe’nin işgal kuvvetlerinin takımlarıyla oynadıkları maçları verirken kullandıkları “Türkiye İngilizleri yendi, Türkiye Fransızları yendi, Türkiye İtalyanları yendi, Türkiye Yunanlıları yendi” gibi haberlere, Anadolu’da cephede savaşan askerlerin inanamadıklarını hatırlatan Turhan Şahin, “Daha sonra bu galibiyetlerin Fenerbahçe’nin işgal kuvvetlerini  karşı kazanılan galibiyetler olduğunu anlıyorlar bu da onlara moral ve motivasyon kaynağı oluyordu” dedi.

 “Şampiyonluğumuz General Harrington Kupası kadar anlamlıdır”

Turhan Şahin konuşmasının son bölümünde ise “Kazanılan maçlar ve şampiyonluklar sadece sayısal olarak önem arz etmez. İşte 3 senedir yaşardığımım tüm zorluklara rağmen başta futbol takımımız olmak üzere diğer takımlarımızın kazandığı kupa ve galibiyetler, en az General Harrington Kupası kadar anlamlıdır. Bu güzel gün, hepimize kutlu ve mutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Mevlit de okutuldu

Öte yandan 3 Mayıs etkinlikleri kapsamında Kızıltoprak Zühtü Paşa Camii’nde bugün öğlen namazına müteakip ebediyete intikal eden Başkanlarımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz,  Üyelerimiz ve Sporcularımız için mevlit okutuldu. Mevlit’e Asbaşkanlarımızdan Turhan Şahin de katıldı.

Ayrıca Atatürk’ün eşyaları ve o döneme ait objelerin yer aldığı sergi, Fenerbahçe Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular