https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE KULÜBÜ AMBLEMİ

Okunması Gerekenler

nuran celikHepimiz bir takım tutarız.. O takımın renklerine aşık olur, formalarını alır ve kalbimize yerleştirir, ölene dek o bizim değil biz onun bir parçası oluruz.
Peki bilir miyiz bu aşık olduğumuz kulüplerin amblemleri nerden gelmiş, neden bu şekli almış, renklerin anlamı ne?
İLK DURAĞIMIZ FENERBAHÇE.. 1910 yılında, kulübün 33 numaralı azası ve devrinin Penaltı Kralı olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizilen bu rozet, o tarihlerde Manchester’de bulunan Tevfik Taşçı Bey’e yollanır.
İlk rozetler 1910 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Beş renkten oluşan rozette Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yazısını taşıyan beyaz çerçeve temizlik ve açık yürekliliğin, kırmızı ton sevgi ve bağlılığın ifadesi olup bayrağı sembolize eder. Ortada bulunan sarı lacivert kalp şeklindeki sarı, Fenerbahçe’ye duyulan gıpta ve kıskançlığı, lacivert ise soyluluğu tasvir eder. Bu iki renk arasından yükselen palamut dalı ise, Fenerbahçelilik’in kudret ve kuvvetinin ifadesidir. Yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının mukadder oluşunu gösterir.
fb amblemHikmet Topuzer, bilinen ismiyle Topuz Hikmet 1958 yılında vefaat etmiş ama bıraktığı bu eser dünya dönüp Türkiye varoldukça onla beraber yaşayacaktır.
Rahmetli 100 yıllık rozetin hikayesini şöyle anlatır :
Kulübümüzün rengi sarı-beyazdan sarı-laciverte çevrildikten sonra bu yeni renklerimizle bezenmiş bir rozet yaptırılması işi bahis mevzuu oldu. Arkadaşlarım bu rozetin çizilmesini bana bıraktılar.
İlk önce bayrağımızın renkleri kırmızı ile beyazı bir araya getirdim. Sonra kırmızı üzerine bir kalp şekli çizerek bunu sarı-laciverte boyadım ve üzerine de metanet, kuvvet ve sağlamlığın ifadesi olan meşe dalını resmettim. Beyaz kısma da kulübümüzün ismini ve tesis tarihini yazdım. Rozetimizi çizerken, ona şu manayı vermeye çalıştım; ‘Kalpten gelen bir bağımlılıkla bu kulübe hizmet etmek’.
Çizdiğim şekil arkadaşlar tarafından beğenildi ve yeni rozetlerimiz o tarihlerde Almanya’da bulunan arkadaşımız Tevfik Haccar’ın delaletiyle orada yaptırıldı. Yeni harflerin kabulünden sonra aynı şekilde muhafaza edildi. Sadece ‘Fenerbahçe Spor Kulübü – 1907’ yazısı yeni harflerle tebdil olundu.

nuran.celik@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular