https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE KADIN BASKETBOL TAKIMI ve KUPA SENDROMU

Okunması Gerekenler

ayhan 3FENERBAHÇE KADIN BASKETBOL TAKIMI ve KUPA SENDROMU

1998-1999 Sezonu ile başlamıştı Fenerbahçe kadın basketbol takımının asıl varoluşu. İlk şampiyonluklarını yaşamışlardı o sezon. Daha sonra 2001-02 sezonunda ve 2003-04 sezonunda tekrar şampiyon oldular. 2005-06 sezonundan itibaren ise Türkiye Kadınlar Basketbol ligini domine etmeye başladılar. Tam 8 sezon üst üste şampiyon oldular. Ama maalesef ezeli rakiplerinin 9 sene üst üste şampiyon olma rekorunu egale etme fırsatını , üstelik şampiyonluğu ezeli rakiplerine kaptırarak ellerinin tersiyle ittiler!

fb 41Bu müthiş başarılı dönemlerinde tam 11 Türkiye kupası 11 de Cumhurbaşkanlığı kupası kazandılar. Muhteşem bir başarı yakaladılar gerçekten. Yine bu dönemde Euroleague Women’da 2 ikincilik 1 üçüncülük 2 dördüncülük kazanıp, 5 kez de çeyrek final oynadılar. Bu arada Eurocup Women’da 1 ikincilik 1 de dördüncülük yaşadılar. Asıl hedef Avrupa şampiyonluğuydu artık. Türkiye liginde son iki sene ezeli rakiplerinin şampiyon olması çok önemli bile değildi. Yerel ligde nasıl olsa yeniden ayağa kalkabilirlerdi. Bütün hesaplar Avrupa şampiyonluğu içindi. Bu kupa çok da uzak değildi Fenerbahçe’ye…

fb ekat 1Bu sene daha da bir ümitliydik Fenerbahçe ve ülkemiz adına. Çünkü Final Four İstanbul’da oynanacaktı. Kendi seyircisi önünde kupaya uzanmak süslüyordu bütün Fenerbahçe camiasının hayallerini. Daha öncekilerle karşılaştırıldığında Fenerbahçe’nin önceki yıllarda final oynayan kadroları daha kuvvetliydi kağıt üstünde. Ama bu sene sanki yıldızlara bağlı kalmaktan ziyade daha bir takım gibi oynuyorlardı. Maalesef yine olmadı. Özlenen, beklenen, hayal edilen Şampiyonluk bir türlü gelmedi. Bunun sebepleri kesinlikle araştırılmalı. Çünkü oynanan oyunla ilgisi yok bu kaçan şampiyonlukların. Tecrübe var, seyirci var, destek var herşey var ama kupa yok!

fb ekat 2İlk Euroleague finalinde Ekatarinburg’u hiçbir periyotta yakalama şansına ulaşamadılar. İkincisinde ise ezeli rakipleri ilk periyotta 26-7’lik bir skor avantajını yakaladı ve maç boyunca bu skorun altından kalkamadılar. Bu seneki Final – Four’un ilk maçında ise ikinci periyotta 6 dakika sayı atamayarak finale kalma başarısını yakalayamadılar.

Bu işin içinde bir iş var. Final – Four a gelince bu takıma bir haller oluyor. Kesinlikle başarısızlar diyemeyiz. Sürekli buralarda oynayarak ülkemizin adını adeta ezberlettiler. Ama bu kadar tecrübe artık bir kupa ile taçlandırılmalı. Ülke olarak bütün spor dallarında bu başarılara ihtiyacımız var. Son yıllardaki bayan basketbol, bayan voleybol ve erkek basketboldaki başarılar göğsümüzü kabartıyor. Ama çok geç kaldık bu başarıları kazanmaya ve halen çok açız. Bu camia artık bir şampiyonluğu hakediyor. Ne diyelim darısı önümüzdeki yıllara….

AYHAN KARATAŞ

mail : ayhan.karatas@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular