FENERBAHÇE İKİZ KULELERLE

Okunması Gerekenler

NEFES

NEFES Sarı-kırmızılılar 2 haftadır gördüğü kabusların üstüne bu hafta Erzurumspor deplasmanında moral bulma amacındaydı. Maça iki takım da kontrollü başlamayı...

YETMEZ

YETMEZ Sonu başından sonu belli bir sezonu oynuyoruz. Her hafta aynı beş’le başlamak, aynı oyunu oynamak, inandığının peşinden gitmek doğru...

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU…

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU… Son dönemde artan Hint’li arkadaşlarım sayesinde Hint futbolu üzerine epey fikir tartışmalarına girmeye başlamıştım. O yüzden bu...

fersu yaziLigde Tofaş karşısında aldığı beklenmeyen yenilgiyle sarsılan sarı lacivertliler Ülker Arena’da sezonun süpriz ekiplerinden Kızıl Yıldız’ı ağırladı. Temsilcimizde sakatlığı devam eden Bogdanovic yine kadroda yer alamazken, misafir takımda da sezonun en değerli genç oyuncularından biri olan Guduric forma giyemedi. Aynı saatte Fenerbahçe’nin futbol maçının da olmasının etkisiyle Ülker Arena’da maça ilgi biraz düşüktü, 5000-6000 civarında bir taraftar topluluğu vardı ama takımlarını gayet iyi desteklediler. Dar rotasyonla oynayan iki takımın mücadelesi beklendiği gibi düşük tempoda başladı.

 

“Boyalı alanı domine ettik”

 

fb-kizil-1Sarı lacivertliler daha ilk dakikalardan pota altındaki üstünlüğümüzü hemen sahaya yansıttılar. Vesely genç Simanic karşısında özellikle Sloukas’ın organize ettiği ikili oyunlar sonrası hayli etkili oldu. Udoh’a da bolca top indirip alçak postta Kuzmic karşısında sırtı dönük kullandık. Bulduğumuz ilk sayıların tamamı ikiz kulelerden geldi, Vesely 7 ve Udoh 2 sayı attı.

 

“Kızıl Yıldız çözüm buldu”

 

Pota altını da iyi savunduk ikiz kulelerin de sahada olmasının etkisiyle. Ancak Kızıl Yıldız topu dışarıda iyi çevirdi ve Dangubic ile Jenkins’in orta mesafeleri ile oyunda kaldılar, Datome ve Melih birebirde onları pek durduramadı. Sloukas’ın da Jovic karşısında yeteri kadar baskı yapamaması hücumda rahat organize olmalarını sağladı, pas trafiğinde sorun yaşamadılar. Oyunu sete sete yıkan ve ikili oyunlarda Kuzmic’i de iyi kullanmaya başlayan Kızıl Yıldız hücumda sorun yaşamadı. Sırp uzun bol bol faul alarak çizgiye gitmeyi başardı.

 

“Basit top kayıpları”

 

Hücumda da ritmini iyice kaybetti sarı lacivertliler. Kenardan gelen Nunnally de Datome gibi oyunun içine giremedi ve çembere gidemedik bir türlü. Set hücumlarında hareketsiz kalmamız Kızıl Yıldız savunmasının ekmeğine yağ sürdü. Dış şutların girmemesi ve Kızıl Yıldız’ın boyalı alana iyice gömülmesi ile sert savunmaya karşı ardarda top kayıpları yapmaya başladık, Kızıl Yıldız da bunları sayıya dönüştürerek cezayı kesti.

 

“Guardların farkı”

 

fb-kizil-4Son bölümde Dixon’ın oyuna girmesiyle Sloukas daha çok potaya gitmeye başladı ve hem kendi skor buldu hem de aradığımız dış şut isabetini Dixon ile bulmamızı sağladı, 7-0’lık seri geldi. Tabi bu seride kenardan gelen Kalinic’in savunmaya getirdiği enerjinin de değeri büyüktü. Nunnally-Datome-Kalinic’in birlikte sahada olması ile her topu değişerek efektif savundu Fenerbahçe. Ama kenardan gelen Wolters’ın potaya giderek yarattığı pozisyonlarla yine oyunun içinde kalmayı başardılar.

 

“Rotasyona gidilince kalite farkı iyice ortaya çıktı”

 

Bjelica’nın oyunda olmasının avantajını çok iyi kullandık hücumda. Onun savunma zaafını Udoh ile işledik ve hücumda da ters eşleşme yaratmasını engelledik. Karşılıklı rotasyona gidilmesi ile beraber Fenerabahçe’nin kalitesi de ortaya çıktı. Kalinic ve Dixon’ın da hücumda devreye girmeleriyle rahatladık. Benchten skor katkısı alamayan ve sertleşen savunmamız karşısında kitlenen Kızıl Yıldız’a karşı farkı 9 sayıya çıkardık. Nunnally de savunmada gayretliydi, sıkışan Kızıl Yıldız’ın Jenkins’i kullanmasını engelledi.

 

“Savunma sertleşince”

 

Ama Simonovic’in oyuna girmesiyle sahaya daha iyi yerleşti Kızıl Yıldız ve onun 4 numarada bulduğu ceza atışları ile nefes aldılar. Biz de çeyreğin son bölümünde Dixon’ın üçlükleri ile hücuma istediğimiz iç dış dengesini getirdik. Simonovic’in bulduğu 2 zor üçlüğe rağmen sadece 13 sayıda tuttuk 2.çeyrekte Kızıl Yıldız’ı.

 

“Datome kendine geldi”

 

fb-kizil-5İkinci yarıya Datome ile etkili başladı Fenerbahçe. İlk yarıda sadece 2 sayı bulabilen İtalyan yıldız 3.çeyreğin başında üst üste 7 sayı bularak ilk yarının aksine Jenkins’in Nunnally’nin savunması karşısında birebirlerle etkili olduğu dakikalarda farkı korumamızı sağladı. Sonrasında savunmayı sertleştiren ve pota altına getirilen akıllı yardımlarla Jenkins’i de durduran temsilcimiz farkı 15 sayıya kadar çıkardı.

 

“Koç Obradovic gençlere şans verdi”

 

Maça Melih ile başlayan ve kısa bir süre de olsa Ahmet’e de şans veren koç Obradovic bu kez de Minchev’i sahaya atarak genç oyunculara fırsat vermek konusunda da sezonun geri kalan bölümüne nazaran kendini aştı. Melih ve Ahmet’e savunmada yaptıkları hatalar nedeniyle daha az sabredebildi koç Obradovic. Genç Bulgar Minchev ise savunmada neredeyse hatasız oynadı ve 3.çeyreğin ikinci bölümünde değerli bir süre aldı.

 

“Udoh damgasını vurdu”

 

3.çeyrekte farkı yaratan asıl isim Udoh’du. Maça iyi başlayan Kuzmic’i sahadan sildi, ribaundları domine etti ve pota altında yakaladığı pozisyonları affetmedi. Amerikalı uzun savunmada da takım arkadaşlarının tüm açıklarını kapattı, yaptığı akıllı yardımlarla ve müthiş bloklarla Kızıl Yıldız’ı tamamen potadan uzaklaştırmamıza liderlik etti.

 

“Kızıl Yıldız son kez denedi”

 

fb-kizil-2Son çeyreğe 18 sayı farkla girmenin güveniyle koç Obradovic ikiz kuleleri kenarda tutup Minchev-Ahmet ikilisi ile başladı. Fakat Kızıl Yıldız Wolters ve ilk kez oyuna giren Dobric liderliğinde son bir geri dönüş ateşi yaktı. Farkın açılmasıyla savunmada konsantre olmakta zorlanan ve hücumda basit hatalar yapan temsilcimize karşı farkı az da olsa erittiler. Ahmet hücumda potaya yakın aldığı topları değerlendirmiş olsa da savunmada yaptığı hatalarla Kızıl Yıldız’ın geri dönüşünü durdurmamızı geciktirdi.

 

“Tecrübe ve kalite farkı”

 

Koç Obradovic mecburen ana rotasyonuna döndü. Sahaya doğru yerleşen ve iç dış dengesini hemen kuran Fenerbahçe pas trafiğini de Sloukas ile tekrar sağladı. Kalinic ve Antic’den üst üste gelen üçlüklerle Kızıl Yıldız’ın umutlarını da söndürdük. Rotasyonu biraz olsun arttıran ve özellikle ikiz kulelerin avantajını çok iyi kullanan Fenerbahçe kendi sahasında rahat bir galibiyete imza attı ve Euroleague’deki çıkışını sürdürdü.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

 

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

NEFES

NEFES Sarı-kırmızılılar 2 haftadır gördüğü kabusların üstüne bu hafta Erzurumspor deplasmanında moral bulma amacındaydı. Maça iki takım da kontrollü başlamayı...

YETMEZ

YETMEZ Sonu başından sonu belli bir sezonu oynuyoruz. Her hafta aynı beş’le başlamak, aynı oyunu oynamak, inandığının peşinden gitmek doğru işler. Yalnız bu perspektifte ilerlerken...

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU…

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU… Son dönemde artan Hint’li arkadaşlarım sayesinde Hint futbolu üzerine epey fikir tartışmalarına girmeye başlamıştım. O yüzden bu haftaki yazımı, Hint futbolu üzerine...

EUROLEAGUE 4 HAFTA SONUNDA SAYI, ASİST, RİBAUND LİDERLERİ

Mike James 79 sayı - CSKA Moskova Will Clyburn 78 sayı - CSKA Moskova Scotti Wilbekin 73 sayı - Maccabi Nando de Colo 71 sayı - Fenerbahçe...

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR !

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR ! Milli maç arası sonrası tekrar lige döndük. Milli maç arası yaramıyor, milli maç öncesi yaramıyor... Bahane çoook. Mutlak kazanılması gereken Alanya maçında...

Benzer Konular