https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE ELİNE GELEN FIRSATI TEPTİ

Okunması Gerekenler

Normal sezonun bitimine iki hafta kala, ilk iki sıradaki yerini garanti altına almış olan ev sahibi Real Madrid, play-offlar öncesi şampiyonluk yolundaki önemli rakiplerinden biri olan Fenerbahçe’ye mesaj vermek ve ritim bulabilmek adına sahaya çıktı. Koç Laso’nun takımında eksik yoktu. WiZink Center’da Real Madrid taraftarı da maça pek konsantre değildi. Temsilcimiz ise 3 önemli eksikle (Datome, Sloukas, Bennett) Madrid deplasmanında parkedeki yerini almak zorunda kaldı. Baskonia’nın diğer temsilcimiz Galatasaray’ı yenmesi ile Fenerbahçe’nin bu maçta alabileceği galibiyetin 4.sıra için değeri iki kat artmış oldu.

“Llull iyi başladı”
Real Madrid fizikli bir beşle başladı. Koç Obradovic, Bogdanovic’i Llull’un üstüne verince, Dixon ile Taylor kaldı eşleşmede ama Real bunu kullanmadı ilk bölümlerde. Llull ise, Sırp oyuncunun sert savunmasına rağmen isabetli üçlüklerle maça başladı. Ayrıca Real geçiş hücumlarını da istediği gibi kullandı. Temsilcimiz ise yarı sahayı Dixon ile hızlı geçerek ev sahibini geri koşmaya zorladı; ilk topta fırsat yoksa sabretti ve Bogdanovic liderliğinde iyi organize olarak devamlı potaya gidip akıllı seçimler yaptı; bu da Real’in temposunu kontrol altında tutabilmemizi sağladı.
“Kontrolü ele aldık, Llull dışında kimseyi devreye sokmadık”
Fenerbahçe Kalinic, Bogdanovic, Udoh ile birlikte savunmada vidaları daha ilk çeyrekten sıkınca ritmini bulamayan Real Madrid yarı saha hücumlarında üretemedi. İkili oyunları alıştığımız şekilde adam değişerek savunan ve Ayon’un da ağır yüzü dönük hücum silahları olmamasından faydalanan sarı lacivertliler Llull dışında diğer Real oyuncularının devreye girmesine izin vermedi. Hücumda da az top kaybı yapan ve gereksiz erken şutlar kullanmayan temsilcimiz ilk çeyrekte Real’i iyice soğuttu maçtan.
 
“Antic x-faktör”
İkinci çeyreğin başında Antic’in kenardan getirdiği katkı, hücumlarda çok önemli bir seviyeye çıkardı Fenerbahçe’yi. Sahaya daha iyi yerleşen ve iç dış dengesini kuran temsilcimiz, topu iyi çevirdi ve hem Antic hem de Kalinic’in ekstra üçlükleri ile oyun olarak ortak olduğumuz maça, skor tabelasında da ortak olmayı başardı. Sahanın diğer tarafında ikili oyunlar sonrası Udoh’un çabuk ayakları ile Real kısalarının karşısında kalması, birebirde yenilmemesi koşamayan ve açık alan bulamayan ev sahibini yarı sahada da devre dışı bırakmamızı, kilitlememizi sağladı.
“Bogdanovic ve Dixon ısındı, Real’e tempo fırsatı vermedik”
Çeyreğin son bölümünde ise Bogdanovic ve Dixon’ın ellerinin ısınması ile bir skor patlaması yaşadık ki, kenardan gelen Melih de savunmaya getirdiği direnç ve çaldığı topu turnikeyle bitirerek skora yaptığı katkıyla, Fenerbahçe’yi skorda öne taşıdı. Sağolsun koç Laso da uzun bir süre Llull’u kenarda unuttu ve hücumda istediği tempoyu bulamayan Real savunmada da iyice düşmeye başladı. Antic’in sahada olmasının avantajı ile boyalı alanda istediği boşlukları bulan Vesely’i de Dixon ve Bogdanovic ile akıllıca kullanmaya başladık, Udoh’u da  ikinci çeyreğin büyük bir bölümünde dinlendirme fırsatı bulduk. Reyes’in sahada olduğu dakikaları guardlarımız çok iyi değerlendirdi, tecrübeli uzunun ağır ayakları ile ikili oyun savunmasındaki zaaflarını özellikle Bogdanovic ile sürekli işledik.
“Savunma direnci artı Dixon’ın performansı”
İkinci yarıya yine nefis bir savunma ile başladık. Llull’a skor fırsatı vermediğimiz gibi, onun takımını organize edip Randolph ve diğer arkadaşlarını da oyuna sokmasına hiç izin vermedik. Antic ve Vesely’nin savunmada gösterdiği ekstra gayret, artı top pota altına indiğinde ters forvetten getirdiğimiz yardımlarla Real’in tüm hücum silahlarını susturduk. Hücumda üretemeyen ve üretemedikçe de oyundan düşen ev sahibi, savunmada da konsantrasyonunu kaybetti. Dixon’ın bulduğu boş şutları yüksek yüzde ile atması ve Ayon’un tuttuğu Vesely’nin ikili oyunları sonrası potaya yaptığı çabuk devrilmeler ile skora gittik, farkı ilk defa 7 sayıya kadar çıkarmayı başardık Madrid deplasmanında.
“Rudy sezonun en verimli dakikalarını oynadı, Llull tekrar devreye girdi”
Ancak Real’i potadan uzaklaştırdığımız ve zorlama üçlüklere ittiğimiz bu dakikalarda Antic’in zayıf karnı olan savunma ribaundlarını iyi değerlendiren Real, Ayon ile Randolph’un hücum ribaundları sonrası  ekstra sayılar çıkardı. Özellikle bu toplar yay gerisinde bomboş kalan Rudy ile buluşunca, üst üste potamızda gördüğümüz üçlüklerle fark hızlı bir şekilde eridi. Bununla birlikte evet Udoh’un oyuna girmesiyle ribaundları toparladık ama bu kez de ilk çeyrek dışında fazla devreye sokmadığımız Llull sazı eline aldı ve üst üste gönderdiği 6 sayı ile tüm kurduğumuz dengeleri bozdu. 16-4’lük seri yedik Real Madrid’den ve maalesef 7 sayı geriden gelip 5 sayı öne geçtiler.
“Real atletizm seviyesini yukarı çekti, savunmada vidaları sıktı”
Son çeyreğe Rudy-Bogdanovic üçlük düellosu ile başladık. Sonrasında maçın sessiz ismi Udoh’u pota altında kullanmaya başladık. Bunu farkeden koç Laso Randolph-Hunter ikilisine döndü hemen ve atletizm seviyesini yukarı çıkardı. Ayrıca Maciulis’in de 3 numaradan getirdiği savunma sertliği, kısalarımızın işlerini hayli zorlaştırdığı gibi boyalı alan yardımlarını da arttırdı Real’de. Sertleşen Real savunmasına karşı Bogdanovic’in potaya gidişleri ile skor bulmaya çalıştık. Bunun yanında hem Udoh hem de Vesely faul çizgisinden çok kötü bir performans segiledi, beraberlik şansımız olan bu dakikalarda 1/6 atabildiler.
“Antic’i unuttuk, Real bizi kendi silahımızla vurdu”
Koç Obradovic’in Vesely-Udoh ikilisinde takılıp kalması, bu maçta çok verimli olan Antic’i kenarda unutması Real’in ekmeğine yağ sürdü. Gömülü oynamayı seven uzunlarımız nedeniyle, kısalarımızın hücumda potaya gidişleri de zorlaştı, alan bulamadılar ve basit top kayıpları gelmeye başladı. Real ise bizim Antic ile yaptığımızı yapıp Randolph ya da Thompkins 4 numaradayken sahaya daha iyi yerleşti, Llull ve Doncic ile potaya gitmeye başladılar ki Thompkins de Vesely’e karşı yüzü dönük hücum ederek avantaj sağlamaya başladı.
“Maç bize gelmişti”
Bitime 2 dakika kala Kalinic ve Llull’un birbirlerine yaptıkları ikramlar, kaçan turnikelerden sonra Dixon’ın savunmada çaldığı müthiş topu Bogdanovic üçlükle süsleyince maça tekrar ortak olma şansı yakaladık. Ama maalesef önce Udoh’un pota altından kaçırdığı basit atış sonrasında da Bogdanovic’in Doncic’e teslim ettiği top ile elimize gelen maçı kaybettik.
“Yorgunluk ve basit hatalar”
Eksik ve dar rotasyonlu Fenerbahçe ilk çeyrek hariç maçın tamamında çok akıllı bir basketbol sergiledi. Hem hücumda topun değerini bildi, hem de savunmada sürekli adam değişerek Real kısalarının, başta Llull’un belli anlar haricinde devreye girmelerini engellediler. Ancak maalesef bitime dakikalar kala yaşanan yorgunluk, Udoh ve Vesely’nin üst üste faul atışlarını kaçırmaları ve basit top kayıpları ile kaybettik. Bununla birlikte Baskonia ve Panathinaikos’un kazandığı bu haftanın ardından da 4.sıra için şansını hayli zora soktu Fenerbahçe, artık ince averaj hesaplarına kaldılar.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular