https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE DÖNÜŞE İZİN VERMEDİ

Okunması Gerekenler

Euroleague’de 19.haftanın en önemli maçında, İstanbul derbisinde, iki temsilcimiz karşı karşıya geldi. Anadolu Efes Sinan Erdem’de son şampiyon Fenerbahçe Doğuş’u ağırladı. Son maçlarda ufak ufak kıpırdansa da henüz istenen seviyeye gelemeyen Anadolu Efes, 3 maçtır kazanan ve formda olan Fenerbahçe Doğuş karşısında sürpriz bir galibiyet alarak play-off potasına girmek için bir seri yakalamanın peşindeydi. Sarı lacivertliler ise artık ilk 4 sıranın içindeki yerlerini korumanın ve bir ritim bularak sezonun kalan kısmında bunu sürdürmenin peşindeydi doğal olarak. Birbirinden farklı amaçları olan iki temsilcimizin karşılaşması beklenenin aksine çok daha yüksek bir tempoda ve bol skorla başladı.

 

“Efes Dragic Liderliğinde İyi Başladı”

Koç Ataman 3 numarada Fenerbahçe’ye karışı fiziksel anlamda geri düşmemek adına Douglas-Simon-Dragic üçlüsü ile başladı. Özellikle Dragic’inDatome’ninağır ayaklarına karşı sergilediği delici oyun Anadolu Efes’i hücumda rahatlatırken Douglas’ın da Sloukas üstündeki baskısı Yunan guardınüstüste top kayıpları yapmasına neden oldu. Ev sahibinin dirençli ve istekli başlangıcı skora da yansıdı ve 10-0’lık seri geldi. Sarı lacivertliler hücumda zorlanmanın yanında savunmada da maça hiç konsantre bir giriş yapmadılar.

 

“Fenerbahçe Seriye Seriyle Cevap Verdi”

Koç Obradovic erken bir mola alarak takımına ritim katmak istedi ve bunda da başarılı oldu. Wanamaker’dan üst üste gelen 5 sayının ardından Fenerbahçe Doğuş da Anadolu Efes’in 10-0’lık serisine 9-1’lik seri ile karşılık vermiş oldu. Thompson-Vesely arasında kurulan pas köprüsü ve sarı lacivertlilerin topu her hücumda pota altına indirmesi Anadolu Efes’in savunmadaki direncini kırmış oldu. Ayrıca Sloukas’ın da Douglas’ın savunmasının üstüne gidip sürekli penetre etmesi ve üretime katkı vermesi kritikti.

 

“Dragic’e Çözüm Yok”

Ancak çeyreğin ikinci bölümünde Fenerbahçe Doğuş savunması yine Dragic’i durdurmakta çok zorlandı. Birebirde Datome’yi kenara gönderdikten sonra bu kez de Sloven oyuncu Guduric’i rahatlıkla geçerek potaya gitmeye devam etti. İkili oyunlar sonra sarı lacivertlilerin takım savunması da ona çare bulamadı. Potaya gittiği her pozisyonda skor üretti Dragic. Ama buna rağmen Fenerbahçe Doğuş savunma ribaundlarını net aldığı pozisyonlarda geçiş hücumlarını iyi değerlendirerek geri koşmakta zorlanan Anadolu Efes’i cezalandırarak skorda kalmayı başardı.

 

“Ahmet- Stimac Düellosu”

Çeyreğin son bölümünde takımlar savunmada cömert davranmaktan vazgeçmediler. Özellikle Ahmet ve Stimac’ın karşılıklı atışları ile pota altını efektif kullandılar. Dış oyunculardan çeyrek boyu yüksek skorlar yakalayan iki temsilcimiz son haftalarda Euroleague’de izlediğimiz en yüksek skorlu ilk çeyreklerden birine imza attılar, 24-24 ile tam 48 sayı izledik 10 dakikada.

 

“Üçlük Düellosu”

İkinci çeyreğe Melih ve McCollum arasındaki üçlük düellosu ile başladık bu kez. Fenerbahçe’nin kaptanı bir adım öne geçince bu düello da takımını da öne taşımış oldu. Tam 3 isabet geldi üst üste. Ayrıca Melli’nin oyuna girmesiyle Ahmet’e inen pasların kalitesi de arttı. Ahmet’in istekli oyunu ve pota altında pozisyonları hatasız bitirmesi sürelerini ve kredisini arttırdı.

 

“Melih Çok Sıcak Geldi Kenardan”

Anadolu Efes Dragic’in kenara gelmesi ile hücumda üretmekte çok zorlandı. McCollum ve Brown’dan beklediği katkıyı alamadı koç Ataman. Temponun düşmesi ile açık alanda üretemeyen lacivert beyazlılar yarı sahada bu iki ismin birebirlerinden de faydalanamayınca hücumda kontak kapattılar. Fenerbahçe cephesinde ise kenardan gelen Melih aralıksız üretime devam etti, tam 13 sayı geldi tecrübeli şutörden ve daha ilk yarıdan maçın x-faktörü oldu.

 

“Anadolu Efes Ritmini Kaybetti, Kontrol Tamamen Fenerbahçe’de”

Ev sahibi McCollum’ın sahada kalması ile pas vermeyi tamamen unuttu, neredeyse hiç pas olmadan tamamen birebirler üzerinden dönen hücumlar çok verimsiz oldu. Melli-Ahmet ikilisi ile savunma ribaundlarını da rahat alan Fenerbahçe Doğuş maçın kontrolünü tamamen eline aldı. Hücumda da Melli’nin sırtı dönük kurduğu oyunlardan üretimini sürdüren ve boş atışları rahat buldular, farkı çift hanelere çıkardılar.

 

“Douglas-McCollum İkilisi Toparladı”

Çeyreğin son bölümünde Fenerbahçe Doğuş savunmada biraz gevşeyince Douglas-McCollum ikilisinin birlikte sahada olmasının avantajını iyi kullanan Anadolu Efes aradığı boş şutları bularak farkı tekrar tek hanelere indirdi. Tabi bunun bir diğer nedeni de Dunston’ın çember altı savunmasında gösterdiği dirençti. Fenerbahçe uzunlarının etkinliğini ilk defa sönümleyebildi Anadolu Efes. Ancak sarı lacivertliler yine ev sahibinin geri koşma probleminden ve Brown’ın savunma zaafından iyi faydalandılar, Melli de kritik dış şutları ile devreye girdi ve farkın çift hanelerde kalmasını sağladı.

 

“Stimac’ın Artıları ve Eksileri”

İkinci yarıya Motum-Stimac ikilisi ile başlayan koç Ataman savunmada takımının istediği direnci göstermesini sağladı. McCollum da savunmada gayret gösterince Fenerbahçe Doğuş pas trafiğini kurmakta zorlandı. Stimac’ın hücum ribaundlarındaki etkinliğini kullandı Anadolu Efes ama buna karşın Fenerbahçe de Sırp uzunun ağır ayaklarını ikili oyunlar sonrası Vesely’nin çabuk devrilmeleri ile cezalandırdı diğer pota altında.

 

“Wanamaker, Stimac’ı Çok İyi İşledi”

Koç ObradovicMcCollum’ıninsiyatif alarak hücumda devreye girmesiyle beraber Wanamaker-Dixon ikilisine döndü ve özellikle Wanamaker bitirici rolünde hücumda etkili olmaya başladı McCollum’ın savunmadaki gitgellerini de kullanarak. Dunston’ın 3 faullü olması nedeniyle Stimac’ı sahada tutmak zorunda kalan Anadolu Efes Sırp oyuncunun savunmadaki zaafları nedeniyle epey zorlansa da işin hücum tarafında onu alçak postta çok efektif kullandılar.

 

“Efes İkili Oyun Savunmasında Sınıfta Kaldı”

Çeyreğin son bölümü ile beraber Wanamaker hücumda doğru kararlar verip penetre paslar sonrası başta Dixon olmak üzere takım arkadaşlarını doğru pozisyonlarda topla buluşturunca Fenerbahçe Doğuş çok rahat skor üretti. Anadolu Efes 3 faullüDunston’ın tekrar oyuna girmesiyle biraz olsun boyalı alanı savunsa da Vesely’nin ikili oyunlar sonrası çabuk devrilmelerine çare bulamadı lacivert beyazlılar. İkili oyun savunmasında takım olarak sınıfta kaldılar. Fark 11 sayıda tıkandı kaldı iki takım adına da çünkü yine savunmalar düştü, her iki takım da birbirlerine izin verdiler, karşılıklı sayılarla geçtik.

 

“Melih-Dixon-Sinan Aynı Anda Sahada”

Anadolu Efes son çeyreğe hücumda üreterek başladı ve farkı da tek hanelere indirdiler. Ama savunmada ayaklar yerine eller daha çok çalışınca çok fazla faul yaptılar, 1.5 dakikada 3 takım faulü geldi ki bir tanesi çok kritikti. İlk yarının en önemli ismi Dragic 5.faulünü alarak kenara gelmek zorunda kaldı. Fenerbahçe Doğuş cephesinde ise koç Obradovic, Melih-Dixon-Sinan üçlüsünü aynı anda parkede tutarak ilginç bir karara imza attı. Ama bu üçlü gayet iyi iş çıkardı. Özellikle Sinan hem takımını çok iyi organize etti, tempoyu kontrol etti hem de kritik sayılara imza atarak farkın korunmasını sağladı.

 

“Douglas Alev Aldı Melli Söndürdü”

Son çeyreğin ikinci bölümünde ise Douglas-Melli düellosu izledik diyebiliriz. Özellikle Douglas’dan üst üste gelen üçlükler maçın seyrini değiştirdi, Amerikalı guard 3 tane üst üste üçlük gönderdi. Ama savunmada yine sınıfta kalan Anadolu Efes geri koşma problemini yaşamaya devam etti. Fenerbahçe de Wanamaker’in akıllı pasları ile yine cezayı kesti sürekli. Anadolu Efes McCollum-Douglas ikilisinin alev alması ile ilk defa hücumda verimli oynamaya başladı. Ama Wanamaker ve Melli liderliğinde Fenerbahçe Doğuş da hiç altta kalmadı, farkı sürekli 10 sayı bandında tuttular bu şekilde. Özellikle Melli’nin sıkışan her anda sahneye çıkıp gönderdiği şutlarla nefes aldırdı sarı lacivertlilere.

 

“Fenerbahçe Kazandı ama Maç Sonu Yine Soru İşareti”

İki takımın da savunma konusunda pek istekli ve yeterli olmadığı maçta, hücumda daha üretken ve daha istikrarlı olan taraf Fenerbahçe Doğuş sürprize izin vermeden  kazanan taraf oldu. Ancak son bölümde Anadolu Efes’in ön alanda yaptığı şok baskılara karşı ciddi sorun yaşadı sarı lacivertliler, yine maç sonu oynama konusunda zafiyet gösterdiler. Anadolu Efes cephesinde ise son çeyrekte Douglas’dangelen tam 21 sayılık katkı galibiyet için yeterli olmadı. Koç Obradovic’in öğrencileri deplasmandaki 7.galibiyetini alarak yoluna tam gaz devam ederken, Anadolu Efes ise özellikle son çeyrekte gösterdiği dirençle en azından Türkiye Kupası’ndaki eşleşmede de kolay pes etmeyeceğinin mesajını verdi, sezonun kalanı için ışık verdiler.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: fersu77@abcspor.com

Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular