https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE BASKETBOL

Okunması GerekenlerNormal
0
false
false
false

EN-CA
X-NONE
X-NONE
selim ozoganFaaliyet gösterdiği hemen her spor dalında Türkiye ve Avrupa’da zirveye oynayan Fenerbahçe  Basketbol Erkekler ve Kadınlarda dolu dolu ve bir o kadar da zorlu bir dönemden geçiyor.

Fenerbahçe Ülker hafta içinde ‘ Euroleague Top 8’ iddiası için hayati önem taşıyan maçta Unicaja Malaga’yı zor da olsa yenerken hafta sonunda Türkiye Ligi’nde son 58 saniyesine kadar önde götürdüğü Banvit maçını ise inanılmaz bir biçimde kaybetti. Bu sezon geçiş sürecinde olan FB Ülker’in göze çarpan özelliği maç içinde neredeyse 180 derece zıt inişli çıkışlı performanslar göstermesi. Malaga maçında son çeyrekte  9 sayı geriden gelip maçı alması ne kadar pozitif ise, Banvit maçında bir ara 18 sayı fark açıp sonrasında maçı son topta kaybetmek de o kadar negatifti.

Sezonun bu hayati döneminde bazı önemli oyuncularda görülen inanılmaz form düşüklüğü düşündürücü. Bir ara ‘Yeni Bodiroga’ diye yüceltilen ama son bir iki sezondur ‘ Çakma Bodiroga’ lakabını daha çok hakkeden oyunlar ortaya koyan Emir’in durumu içler acısı. Yaptığı saçma pas hataları, yanlış şut seçimleri ( Banvit maçındaki son pozisyon gibi) , zayıf defansı ve de umursamazlığı saç baş yoldurmaya ve seyircideki kredisini hızla tükettirmeye başladı. Öte yandan Bojan’da her geçen gün iyileşeceğine Top 16 da maalesef dibe vurmakta. FB Ülker’de Bjelica ve Bo olmasa halleri harap! Başka PG yokluğunda ve Emir’de kendisinden beklenen destekte bu derece verimsizken, her maç 30 – 35 dakika süre alan Bo’nun bu tempoya daha ne kadar dayanabileceği meçhul!. Dua edelim herhangi bir sakatlık veya form düşüklüğü yaşamasın.

Sezon başı bas bas bağıran üst düzey PG ve 5 numara eksikliği ( Kenan ve Vidmar sağlamken bile!) mevcut etapta ve ilerde çok daha fazla hissedilecek ve korkarım ki  aleyhimize olacak. Şimdi  Avrupa’da kaderlerini tayin edecek Pana ve Milano maçları ile Ligde de prestij ve play off lar öncesi sıralama için oynanacak Karşıyaka ve GS maçları bekliyor.

Kadınlara gelince, evet Top 16 da Polkowice’yi rahatça 2 maçta geçip 14 – 0 lık galibiyet serisi  ( Euroleague Kadınlarda tek namağlup takım olarak ) ile F8 i yaptık; ligde de GS’yı deplasmanda yenerlerse lider girerler ama tüm bu başarılar bence biraz yanıltıcı gibi.. Zira takımın gerçekten iyi oynadığı maç sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.. Bazen Lig sonlarındaki takımlara karşı bile yürekler ağıza geliyor. Sanki koç ile oyuncular arasında soğuk rüzgarlar hatta fırtınalar esiyor. Ayrıca bu sezon geçmiş yıllarda takımın bel kemiği olan yerli oyuncular ve yeni gelen yerliler çok ama çok formsuz. Birsel, Esmeral, Tuğçe ve ‘Q’ gereken seviyenin çok altında performans gösteriyorlar. Yabancılardan da Matovic ve sezonun bu bölümünde Cappie formsuzlar. Umarız yeri geldiğinde hepsi vites yükseltebilirler. Takımda Angel, Bibi, ve Vera’nın ‘ all-round’  performansları olmasa ne olurdu bilmem. Burada bir pozitif nokta ise geriden gelen Olcay, Cansu, Hülya gibi gençlerin gösterdiği gelişme.

Kanımca Euroleague’de yine Ekat ile finalde karşılaşır ama bu sefer de kaybederler maalesef. Geçen sezon finaline göre tek fark maç daha çekişmeli olur ve az farkla yenilirler. Seneye ise Ekat’tan Candace Parker’ı alabilirlerse şampiyon da olurlar.

selim.ozogan@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular