https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE GERİ DÖNDÜ!

Okunması Gerekenler

ALP ERALPGeçen hafta Mersin karşısındaki etkili futbol sonrası basındaki genel kanı; “Mersin çok kötüydü, Fenerbahçe’nin işini kolaylaştırdı” şeklindeydi. Halbuki takımın coşkusundaki artış, top rakibin ayağına geçtiğinde kısa sürede geri kazanma, sağlı sollu gelen ataklar ve pas alışverislerindeki artan hız gözle görülmeyecek gibi değildi.
fb basak resimBugün Başakşehir karşısında da kaldığı yerden devam etti Fenerbahçe.Bu sefer karşılarında ligin en formda ve en az gol yiyen takımı olmasına rağmen temposunda hiç düşüş olmadı sarı lacivertlilerin.
Bir defa Fenerbahçe’yi rakiplerinden farklılaştıran en önemli özelliği müthiş iki beke sahip olması. Düşünün Fenerbahçe’de Gökhan ve Caner oynarken Beşiktaş’ta Serdar Kurtuluş (Necip), Motta (İsmail Köybaşı) oynuyor, Galatasaray’da ise bu isimler Sabri (Veysel), Telles (Tarık). Arada ciddi bir sıklet farkı var. Ancak hem Gökhan hem de Caner sezona iyi başlamamıslardı. Bu ikili son iki haftadır vites arttırmış gözüküyorlar.
Tabii ki bunda önlerinde oynayan oyuncuların da etkisi var.Kuyt zorlu Dünya Kupası sonrası hem yorgun döndü hem de konsantrasyon eksikliği yaşadı, onun da son haftalarda performansını arttırması Gökhan Gönül’ü olumlu etkiledi. Aynısı sol taraf için de geçerli. Caner önünde oynayan formsuz Emenike ve Sow yerine dinamik, ele avuca sığmayan Alper ile oynayınca rahatladı,hücuma daha rahat çıkmaya başladı.Gökhan ve Caner böylesine etkili olunca Fenerbahçe’nin futbolu da 2 kademe yükseldi.
fb kuytEmenike’den söz etmişken, bugün 3.değişiklik sonrası oyuna giremeyince doğrudan soyunma odasına gitmesinin arkadaşlarına ve hocasına saygısızlık olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Sadece kötü futbolu değil,verdiği negatif enerji de takımı kötü etkiliyordu Emenike’nin. Fenerbahçe’nin iki haftadır artan coşku ve temposunda “Emenike’sizligin” rolü büyük.
Bakınız Beşiktaş’ta geçtiğimiz sezon kadronun en değerli oyuncuları Almeida ve Fernandez idi. Çok iyi oyuncular olmalarına rağmen hiç bir zaman pozitif bir elektrik vermiyorlardı takıma ve seyirciye. Halbuki bu sezon yerlerine alınan Sosa ve Demba Ba oyunculuklarinin yanında herkes tarafından sevgi ve saygıyla karşılanıyorlar, bu da Beşiktaş’in futboluna çok olumlu yansıyor.
Fenerbahçe’nin futboluna olumlu yansıyan unsurlara geri dönersek orta sahasından söz etmemek olmaz. Mehmet Topal-Meireles-Emre müthiş bir uyum yakaladılar. Hem rakibi bozarken hem de Fenerbahçe’nin oyununu şekillendirirken son derece etkililer. Geçen sezonki ısıran, rakibin üstüne giden Fenerbahçe’nin geri dönüşünde payları büyük!
Artık geriye dönmesi gereken tek bir şey kaldı, haftalardır söylediğimiz gibi o da taraftar. Bu konuda yönetim biraz yapıcı olup devre arasında çözümler geliştirirse, o zaman Kadıköy’un etkili tribünleri de özlenen kimliğine bürünür. Böylece Fenerbahçe eksikliğini hissettiği “şampiyonluk havasına” da kavuşur.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

alp.eralp@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular