https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE ATAŞEHİR’DE TESLİM OLDU

Okunması Gerekenler

Her zamanki gibi Ülker Arena’yı dolduran sarı lacivertli taraftarlar koç Obradovic’in doğum gününü maçın başında büyük bir coşkuyla kutladılar. Ayrıca maçın ilk dakikalarından itibaren tüm salon ilk yarıda deplasmanda farklı kaybedilen maçın acısını çıkarmak istercesine müthiş bir destek verdi Fenerbahçe’ye. İki takımda da önemli eksikler vardı. Temsilcimizde Udoh ve Sloukas sakatlıkları nedeniyle kadroda yer almazken, Baskonia’da da sezonun hayal kırıklıklarından biri olan İtalyan pivot Bargnani bu maçta forma giyemedi.

“Baskonia alıştığı düzende başladı”
İlk bölümde iki takım da çabuk ama aynı zamanda da aceleci hücumlarla maça başladılar. Pas trafiğini kuramayan temsilcimiz birebirler üzerinden skora gitmeye çalıştı ve alışmadığı bu sistemde zorlandı. Bogdanovic’in bir numarada başlaması da bizi zorladı, iyi organize olamadık hücumda. Udoh’un yokluğunda topu pota altına indirmememiz kısalarımız üzerindeki baskıyı da arttırdı. Baskonia ise tempolu başladığı maçta yarı sahayı çabuk geçerek bulduğu erken şutlarla alıştığı düzende başladı maça. Savunmada da Udoh’u aradık, Vesely boyalı alanı yalnız başına kapatamadı ve özellikle kısaların topsuz katlarını iyi besledi Baskonia.
“Bogdanovic devreye girdi, Baskonia bench katkısı ile cevap verdi”
Dixon’ın dümene geçmesi ile 2 numaraya geçen Bogdanovic daha efektif oynamaya başladı ve hücumda aradığımız ritmi onun liderliğinde yakaladık. Sırp skorer Blazic’e karşı fizik avantajını iyi kullandı ve sürekli potaya giderek Baskonia savunmasını delmeyi başardı. Ancak işin savunma tarafında Sloven guard karşısında zorlandı, Baskonia’nın ilk çeyrekteki en önemli skor opsiyonu oldu Blazic. Koç Alonso benchten iyi bir katkı aldı, çeyreğin son bölümünde Shengelia ve Budinger’ın da oyuna girmesiyle hem savunmayı sertleştirdiler hem de hücumda sahaya daha iyi yerleşerek iç-dış dengesini kurmaya başladılar. Ayrıca yine kenardan gelen Luz da çok ekstra 5 sayı bularak canımızı yakan isim oldu, Dixon onu çok hafife aldı.
“Bennett-Antic ikilisi iyi iş çıkardı”
İkinci çeyreğe Larkin etkili başladı Dixon karşısında. Birebirde potaya rahat gitmeye başlayan Larkin’i durdurmak için koç Obradovic’den bir savunma hamlesi geldi Berk oyuna girdi. İşin hücum tarafında ise Bogdanovic faktörü ile üretmeye devam ettik. Sırp oyuncu Udoh’un yokluğunda ve Vesely’nin kenarda olduğu dakikalarda Bennett ile Antic’i çok iyi besledi. Bunun yanında Bennett-Antic ikilisinin savunmaya getirdiği enerji ile Baskonia’yı potadan uzaklaştırmayı başardık. Voigtmann’ı da maçın içine girmesine izin vermedik.
“Dış şutlar ve hücum ribaundları”
Çeyreğin ikinci yarısında Datome’nin devreye girmesi artı 2 faulle uzun süredir kenarda olan ve bu sayede dinlenmiş Vesely’nin oyuna girerek hücumda gösterdiği performans temsilcimizi skorda tuttu. Ama işin savunma tarafında Larkin Berk’e üstünlük kurmaya başladı. Genç guardımızın sürekli üstüne giderek ya sayı buldu ya da faul aldırmayı başardı. Ayrıca Hanga’dan da dı şut katkısı almaya başladılar, Beaubois’in geri planda kaldığı ilk yarıda bu iki oyuncunun aktif olmaları sayesinde maça tutundular. Bennett ve Antic’in kenarda olduğu dakikalarda hücum ribaundlarında da canımızı yaktılar Tillie-Diop ikilisi ile, ikinci şans sayıları da önemli bir opsiyon oldu.
“Larkin’e çözüm bulamadık”
Berk’ten sonra Nunnally de Larkin karşısında direnemedi. Amerikalı guard maalesef çok rahat oynadı. Berk gereken mesajı veremedi, tatlı-sertliği yapamadı ve ivmelenen Larkin çeyreğin son bölümünde takımını sırtladı. Fenerbahçe ise Vesely’nin oyunda olduğu bölümlerde onun üzerinden ikili oyunları denemek yerine dış şutlara gitmeyi tercih etti. Yay gerisinden çember dövmeye başlayan temsilcimiz hücumda iyice kısırlaştı, Baskonia’nın hareketli uzunları dengemizi hayli bozdu ilk yarıda.
“Konstrasyon problemi”
Fenerbahçe uzun zamandan bu yana ilk kez kendi sahasında devreyi 8 sayı geride kapatarak soyunma odasına gitmişti. Ama bunun sonrası gereken reaksiyon ve hırs belirtisi maalesef ikinci yarıya başlarken oyuncularımızın yüzüne yansımamıştı. 3.çeyreklere sert ve ıssırarak başlayan, bizi buna alıştıran Fenerbahçe’ye taraftarın da farkına varıp yüksek destekle onları itmeye çalışması faydalı olmadı. Maalesef başta Dixon olmak üzere oyuncularımızın konsantre düzeyi ve arzusu beklentilerin hayli altındaydı. Özellikle savunmada sınıfta kaldık, topsuz dip çizgi katlarını hiç durduramadık.
“Larkin kaldığı yerden devam etti”
Koç Obradovic bir kez daha Berk’i alarak genç guardımıza işin savunma tarafında Larkin’e mesaj verebilmesi için fırsat verdi. Ama maalesef Berk inatla Larkin’in penetrelerine karşı faul bile yapmadı. Bunun yanında son maçlarda formda olan Melih’in hücumda Bogdanovic dışında alternatif bulamadığımız bir akşamda tercih edilmemesi de hatalardan biriydi. Koç Obradovic’in farkın çift hanelere çıkmasını beklemesine gerek yoktu Zalgiris maçının kahramanını oyuna almak için.
“Melih yine x-faktör oldu”
Savunmada nihayet istediğimiz sertliği çeyreğin ikinci yarısında yakaladık. Melih oyuna girdikten sonra taraftarın havaya girmesi artı savunmaya Berkin aksine getirdiği pozitif enerjiyle geri dönüşü başlatan isim oldu. Datome ve Kalinic liderliğinde Baskonia’ya kolay sayı fırsatları vermeyen temsilcimiz yakaladığı geçiş hücumlarını ve fırsatları cömertçe harcamasa öne geçmemiz içten bile değildi. Ama savunmadaki sertlikten vazgeçmedik ve Larkin’in el üstünden attığı çok ekstra üçlük dışında onları durdurmayı başardık. Sonrasında Melih ve Bogdanovic hücumda devreye girince de geri dönüşümüzü hücum gücümüz ile de desteklemeye başladık.
“Baskonia pota altını kullandı”
Ancak Baskonia savunmamızın sertleştiği bu anlarda akıllı bir şekilde, sabırlıca top çevirerek pota altını kullandı. Skor bulamasalar da çizgiye giderek buradan buldukları sayılarla farkı açamasalar da 5-6 bareminde tutmayı başardılar. Bogdanovic’in yanlız kalması ve Dixon ile Datome’nin bir türlü işin organizasyon tarafında devreye girememesi hücumda verimliliğimizin düşmesine neden oldu.
“Birebirlerde çabuk yenildik”
Son çeyrekte maalesef farkı kapatabilmek adına acele dış şutlara başladık. Yine pota altını kullanmak yerine bunlara gidince dengemiz bozuldu. İşin savunma tarafında ise birebirlerde çok çabuk yenildik ve Udoh’un yokluğunda rahatça potaya gitti Baskonia kısaları, yardım savunmamız çöktü. Bunun yanında topu boyalı alanı indirerek savunmamızı da yıprattılar ve kısaların üstünde baskı kurmamızı da engellediler.
“Bogdanovic-Kalinic Ltd. Şti.”
Çeyreğin ikinci bölümü ile birlikte fark 10 sayıya çıkmıştı ve taraftar da uyuyordu. Bu dakikalarda Bogdanovic nihayet tepe ikili oyunları ile Vesely’yi beslemeye başladı ve bu pozisyonlardan birinde Çek uzunun ekstra pasında Kalinic üçlüğü buldu ki hemen ardından Bogdanovic’ten de bir üçlük geldi. Maçın kırılma anlarından biriydi, hem takımı hem de taraftarı ateşledi bu üçlükler. Sonrasında koç Obradovic’in ilk yarıda iyi verim aldığı Antic-Bennett ikilisine de dönmesi savunmada da yine enerjimizi yükseltti.
“Bennett sahneye çıktı ama soğukkanlı Baskonia hata yapmadı”
Son bölümde Bennett şov vardı. Hem savunmada hem de hücumda müthiş iş çıkardı Amerikalı forvet ve farkı da 1 farka indirdiğimiz bu dakikaların mimarıydı. Ancak Larkin’e fazla konsantre olan savunmamıza karşı Baskonia yine soğukkanlı bir şekilde top çevirip Hanga’dan boş üçlüğü ve isabeti buldu. Bu da onlar adına maçın kırılma anıydı. Sonrasında iki tecrübeli guardları Larkin ve Beaubois ile oyunun kontrolünü tamamen eline alan Baskonia sürekli penetre ederek faul alıp çizgiye gitti. Burada da hata yapmadılar ve farkı yine 5-6 bareminde tutarak temsilcimizi Vitoria’nın ardından İstanbul’da da yenmeyi başardılar.
“İlk dört yolunda can yakıcı mağlubiyet”
Udoh’un olmadığı akşamda özellikle savunmada çok zorlandık ve Larkin başta olmak üzere Baskonia penetrelerine hiç çözüm bulamadık. Tıpkı Daçka gibi Baskonia da birebirde etkili oyuncuları ile Fenerbahçe’ye ters geldi. Udoh’un olmadığı akşamda yardım savunmamız da devre dışı kaldı. Ancak ne olursa olsun savunmada maçın belli anları hariç gösteremediğimiz arzu ve direnç Fenerbahçe’ye hiç yakışmadı. Hücumda ise Bogdanovic’in tek kişilik performansı yetmedi, Dixon ve Datome beklentilerin çok altında kaldılar, maça bir türlü giremediler. Maalesef bu mağlubiyet tahmin edilenden de kritikti, ilk 4 için avantajını kaybeden temsilcimiz dolayısıyla play-off’taki ev sahibi avantajını da ciddi şekilde tehlikeye soktu.
Mail: fersu77@abcspor.com

Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular