FAZLA GARANTİCİ

Maçtan önce İsmail Hoca’nın açıklamaları geldi. ”Kazanamıyorsan kaybetme” diyordu hoca. Ben gollü bir mücadele olacağını düşünürken, o demeci duyunca biraz tereddüte düştüm. Belli ki 2.’liği garantilecek o 1 puan bizi biraz ”fazla garantici” bir futbola sevketti. Zaten maçın sonundaki yan ve geri paslar ile vakit geçiriyor gibi gözüken, hatta seyircinin de tepkisini çeken tavrımız da bunu gösteriyordu. Bu maçta biz öncelikle hata yapmamak ve gol yememek, dolayısıyla beraberliği, lig 2.’liğini ve şampiyonlar ligi ön elemesini cebimize koymak için çıkmışız.

Bu da oyunu sıkıştırdı haliyle. Karagümrük te iyi yardımlaştı , bize boş alan vermedi. Ne alışık olduğumuz ön alan baskısını yapabildik ne de kanatlarda başarıyla uyguladığımız üçgenleri görebildik bu sefer. Sonuç olarak ta rakibi eksik veya dengesiz yakalamayı beceremedik. Serdar Dursun istediği topları alamadı. Irfan Can istekliydi ama kalabalık içinde kayboldu zaman zaman. Osai ve Rossi ortalığı karıştırmaya çalıştılar bir kaç pozisyonumuz da onların ayağından geldi ama rakibi bunaltacak bir baskıyı oyunun hiç bir bölümünde kuramadık.

Buna karşın bir kaç pozisyon da verdik rakibe. 100.maçına çıkan ve kaptanlık pazubandı her gün biraz daha fazla kendisine yakışan Altay kalede güven verdi, güzel kurtarışlar yaptı. Tek tek oyuncu performanslarını değerlendirmenin doğru olmayacağı bir maçtı aslında. Genel olarak takım disiplinliydi, iyi yardımlaştı. Ancak Karagümrük te aynı oranda boşluk vermeyen bir oyun sergiledi. Hücum aksiyonları açısından ise zayıf kaldık ve pas trafiğimiz de daha önceki maçlara göre yavaştı. Dolayısıyla mücadelesi bol ama pozisyonu az, beraberliğin hakkaniyetli olduğu bir maç izledik.

Zayc’a yapılan bir ayak basma hareketi var maçta. Ben çıplak gözle tribünden tam görememiştim. Sonradan televizyonda izledim. Net penaltıymış. Bugün gündüz maçlarında Trabzon’a verilen penaltıyı da görünce aslında bu iki pozisyonun ardarda yaşanması iyi oldu. Sezonun özeti gibiydi. 2 hafta önce Adana Demir maçında Visca ‘ya verilen ve bizim Antep maçında Ferdi’ye verilmeyen penaltılar da aynı hafta yaşanmıştı. 2021/2022 sezonu da böyle geçmiş oldu. Bazı şeyleri gözümüzün içine soka soka yaptılar. Hala da yapmaya devam ediyorlar. Bir meydan okuma var bu işin içinde. Umarım 2022/2023 sezonunda da devam etmez bu skandal kararlar.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72