https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROLEAGUE TOP16 11. HAFTA PROGRAMI

Okunması Gerekenler

MAÇ PLANI

MAÇ PLANI Maç öncesi röportajda Kokoskov’a kazanılan Cska maçı sorulunca, biz o maçı geride bıraktık her maç için bir planımız...

41 KERE MAŞALLAH

Hey 15'li türküsü var mesela, düğünlerde falan da zaman zaman çalınır, neşeli gibi görünür ama aslında hiç de öyle...

HOCA BÖYLE İSTİYOR

Tam 1 hafta önce iyi oynayarak Ankaragücü'nü yenmiş, Mesut Özil coşkusuyla bulutların üstüne çıkmıştık. Çoğumuz şampiyonluk şarkıları söylemeye başlamıştı...

kaan ilhan resimYüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.Artık çeyrek final yolunda son dönemeçler.Tabi bizim için en önemlisi hiç şüphesiz bu yarış başladığından itibaren  temsilcilerimizin el ele kol kola çeyrek final hatta Final Four oynamalarıydı.

Maalesef bu temennimiz Galatasaray Liv Hospital için vuku bulamadı. Kendi içinde yaşanılan bir takım olaylar nedeniyle gerek oyuncuların maaşlarının ödenememesi gerekse Ergin Ataman’a karşı takım içerisinde başlatılan bir takım spekülatif ayak oyunları Galatasaray takımını büyük ölçüde bu turnuvanın dışında bırakan nedenlerden sadece bir kısmı. Hepsine burada değinicek olursam ne vakit yeter ne sayfalar yeter..

Umarım temsilcimiz bu sezon ki hatalarında büyük dersler alarak geleceğe dönük strateji belirler.Aksi takdirde sadece pisliği halının altına süpürmüş olur.

Gelelim Fenerbahçe Ülker’e..Bir patronun her zaman vizyon sahibi olması kurumların bekası için çok ama çok önemlidir. İşte Obradovic böyle bir patron. Takımına sadece maç kazanma alışkanlığı değil bunu kişsel yetkinliğe dökmeleri için adeta havada takla atıyor. Fenerbahçe Ülker takımı artık benim neznimde tam bir Final-Four takımı. Bunu geçen hafta oynanan Olympiakos maçında hepimiz gördük. Bu takım inanmışlığın vermiş olduğu bir şevk ile her maçını final havasında oynuyor. Geçtiğimiz senelere baktığımızda Fenerbahçe Ülker takımı her sene üzerine bir tuğla daha koyarak yoluna devem etti. Yani bu oyunu oynayabilmek asla tesadüfi bir sentez değil. Yolun inşallah Final-Four olur kanarya..

Anadolu Efes ise bir diğer Sırp teknik patron Ivkovic ile farklı bir hava yakaladı. Sayın başkan Tuncay Özilhan takımı ile o kadar yakından ilgileniyor ki Anadolu Efes’i yine eski günlere döndürmek için canla başla çalışıyor.Ivkoviç hamlesi çok ama çok önemliydi. Bu noktaya kadar değerlendirme yaptığımızda gerek lig gerekse Avrupa sahnesinde adeta parlayan bir inci… Şunu da belirtmemiz gerekir ki evet Anadolu Efes Final-Four ayarında maalesef ki değil. Bununla ilgili şuan için konuşmak elbette sağlıklı değil ama çeyrek final maçları Anadolu Efes’in gerek Final Four gerekse bir sonraki sezon için ileriye dönük stratejelerini belirleyen bir maç serileri olacak. Rüzgar terse de esebelir, belki Anadolu Efes bu Top 16 grubundan dahi çıkamaz.Ama çıktığı an ben inanıyorum ki Anadolu Efes o eski şaşalı günlerindeki içsel ruha tekrar sahip olacak.

 

11.haftadaki yazımda bu tarz bir girizgah yapmak istedim. Birazdan maçların yorumlarına geçtiğimde de artık teknik taktikten çok biraz daha istatistiki konulara dokunuş yapacağım.

 

E GRUBU ANALİZİ

 

                        PANATHINAKOS – REAL MADRİD BALONCESTO SAAT:20.00                          

            Geçtiğimiz hafta Litvanya deplasmanında Sürpriz bir mağlubiyet alan Atina temsilcisi bu hafta iç saha itibari ile evinde 6.maçına çıkıyor. Kendi evinde çıktığı 5 maçta 1 galibiyet alan Pire temsilcisi deplasman karnesi iyi olan Real Madrid karşısında mutlak galip gelmek zorunda. Çeyrek finali bir anlamda perçileyecek maç olmasıda ayrı bir detay.

Kral’ın takımı Real ise kendi evinde geçtiğimiz hafta 21 sayı fark ile Alba Berlin karşısında galip gelmişti.

Dış saha performansının başarılı olduğunu ifade ettim. Dış sahada çıktığı 5 maçta 4 galibiyet 1 mağlubiyet alan başkent temsilcisini bu maçta ben bir adım önde görüyorum

Seyir zevki açısından çok güzel bir maç olacak.

 

                        KIZILYILDIZ – BARCELONA REGAL SAAT:20.15

Sırp temsilcisi Kızılyıldız 10 haftalık süreç itibari ile E grubunda 3 galibiyet ile 7.sırada yer alıyor.Geçtiğimiz hafta temsilcimiz Galatasaray karşından İstanbul’da 23 sayılık fark ile galip ayrılmıştı.

Kızılyıldız kendi evinde çıktığı 5 maçta 2 galibiyet 3 mağlubiyet aldı.Bu 3 mağlubiyetten bir tanesi ise temsilcimiz Galatasaray’a karşı olduğu hatırlatalım.

Barcelona takımı ise tarihinin en kötü dış saha performansını sergiliyor. Top 16 turunda 4 dış saha maçına çıkan Katalan temsilcisi sadece 1 galibiyet alabilmişti.

Geçtiğimiz hafta kendi evinde kupanın son şampiyonu Maccabi’yi deviren Pasqual’ın öğrencileri bu maçta panik yapmadıkları müddetçe, galip ayrılmamalarına neden olabilecek herhangi bir durum ile karşılaşmayacaklarına inanıyorum.

 

MACCABİ ELECTRA TEL AVİV – ZALGRİS KAUNAS SAAT:21.15

Şunu ilk önce belirtmem gerekir ki Maccabi takımı için biraz Sükut-u Hayal-e uğradım. Ben bu yarışı çok kolay koparacağına inanırken çok basit maçları kaybederek özellikle çeyrek finaldeki saha avantajınıda bir nebzede olsa kaybetmiş durumdalar en azından 10 haftalık periyotta.

Geçtiğimiz hafta Katulunya’dan 18 sayılık fark ile mağlup ayrıldılar. Bu mağlubiyet ile birlikte Panathınakos takımınında nefesini enselerinde hissetmeye başladılar. İsrail temsilcisinin iç saha performansı ise  5 maçta 4 galibiyet ve 1 mağlubiyet şeklinde.

Litvanya temsilcisi Kaunas ise geçen hafta bir süprize imza atarak Panathinakos’u saf dışı bırakmıştı.

Zalgris Kaunas dış saha maçlarında istediğini bir türlü alamayan takımlar arasında.4 mağlubiyeti bulunan Litvanya temsilcisi elbette bu maçta favori değil.

Maccabi takımı taktiksel bir takım hataların kurbanı olmaz ise bu maçtan galip ayrılan taraf olur.

 

ALBA BERLİN – GALATASARAY LIV HOSPITAL SAAT:21.15

Temsilcilerimiz  ile ilgili söyleceklerimi zaten yazımın başında da ifade ettim.

Burada temsilcimiz Galatasaray Lıv Hospıtal takımı için istatistiki olarak söyleyebileceklerim dış saha performansı endeksli olacak. 5 maça çıkan aslan 1 galibiyet 4 mağlubiyet almıştı.

Alman temsilcisi Alba Berlin ise iç saha performansında 4 maçta 2 galibiyet 2 mağlubiyet alarak seride durumu berabere getirdiğini görüyoruz.

Bu maçta bir tık daha Alba Berlin takımını önde görüyorum.

 

F GRUBU ANALİZİ

 

ANADOLU EFES  – NIZHNY NOVGOROD SAAT:19.30

Temsilcimiz Anadolu Efes’in bu Top 16 turunuda çeyrek final için avantaj yakalayamamasının en büyük nedeni elbette iç saha performansındaki zayıflığı.

5 iç saha maçına çıkan temsilcimiz sadece 2 galibiyet alarak Euroleague’nin felsefesinede bir nebze de olsa ihanet etmiş durumda…

Rus temsilcisi Novgorod ise bu turnuvanın bana göre en karakterize takımı. Ortaya koydukları mücadeleci oyun herkesin takdirini topluyor. Geçtiğimiz hafta Laboral Kutxa karşısında alınan galibiyet zaten bugüne kadar ki ortaya koyduğum tezinde haklılığını ön plana çıkarıyor.

Novgorod takımı dış saha performansında istediğini alamayan takımlar arasında. Çıktığı 5 maçta 2 galibiyet 3 mağlubiyet alan Rus temsilcisi bu maçta fiziksel üstünlüğünü kullanmaya çalışacaktır.

Temsilcimiz eğer rakibin oyununu bozmayı değilde kendi oyun felsefesini yansıtır ve dış atışlardaki  %33  baremine yaklaşırsa, bu maçtan galip ayrılan taraf olur.

 

FENERBAHÇE ÜLKER – ARMANİ MİLANO SAAT:20.00

Temsilcimiz bu maçtan galip ayrıldığı takdirde galibiyet sayısını 9 yaparak artık çeyref final için hamlelerde bulanacak.

Kendi evinde çıktığı 4 maçtan 2 galibiyet 2 mağlubiyet ile ayrılan Kanarya bu maçta İtalyan temsilcisini saf dışı bırakacağına can-ı gönülden inanıyorum.

Milano temsilcisi ise biraz daha serseri mayın kimliğinde..

Dış sahada 5 maça çıkan italyan temsilcisi 2 galibyet 3 mağlubiyet ile ne zaman ne yapacağını kestiremediğimiz takımlar arasında.Özellikle bu teorim dış saha maçlarında çok daha ön plana çıkıyor.

Seyir zevki yüksek maçlardan biri olacağına ve Fenerbahçe’nin daha maçın başında bütün sazı eline alacağına inanıyorum.

 

LABORAL KUTXA – OLYMPİAKOS SAAT:22.00

İspanya temsilcisi Laboral takımı öyle bir duruma geldi ki temsilcimiz Anadolu Efes için ortaya koyduğumuz bütün düşünceleri belkide yerle bir edecek.

4 galibiyeti bulunan İspanyol temsilcisinin olası bir galibiyeti ve Anadolu Efes’in olası bir mağlubiyeti bizi bir anda 5.basamağa götürecek.

Olympiakos’un geçtiğimiz hafta temsilcimiz Fenerbahçe Ülker karşısında aldığı mağlubiyet

Yunan temsilcisini liderlikten etmiş ve 3.basamağa indirmişti

Bu maçta Vassilis Spanoulis liderliğindeki Olympiakos maçı çok yüksek bir fark ile kazanacağına inanıyorum.

Olympiakos takımın deplasman karnesine bakacak olursak da 5 maça çıkan Pire temsilcisi 4 galibiyet 1 mağlubiyet almıştı.

Laboral Kutxa ise iç saha maçlarında 3 galibiyet 2 mağlubiyet almıştı.

 

UNICAJA MALAGA – CSKA MOSKOVA SAAT:22.15

Bu maç için tek bir yorum yapmak gerekirse Rus temsilcisi için antrenman maçı şeklinde olacağıdır.

Geçtiğimiz hafta kendi evinde temsilcimiz Anadolu Efes’i mağlup eden Moskova bu maçtan sonra liderliği ele geçirmişti.Bu maçıda alarak liderliğini perçinleyeceğine inanıyorum.

Rakamların diline bakacak olursak da, Cska Moskova çıktığı 4 deplasman maçından 3 galibiyet 1 mağlubiyet ile ayrılmıştı.

İspanyol temsilcisi Malaga ise geçtiğimiz hafta İtalyada başa başa bir mücadele göstermesine karşın Armani Milano’ya mağlup olmaktan kurtulamamıştı.

Malaga takımının iç saha performansı ise çıktığı 5 maçta 2 galibyet 3 mağlubiyet şeklinde.

 

 

Euroleague Top 16’da 11. haftanın analizleri bu şekilde…

 

Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker’e çeyrek final yolunda başarılar dilerken Galatasaray Liv Hospital’a da geriye kalan haftalarda çıkacağı prestij maçlarında başarılar diliyorum.

 

Saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

kaan.ilhan@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

MAÇ PLANI

MAÇ PLANI Maç öncesi röportajda Kokoskov’a kazanılan Cska maçı sorulunca, biz o maçı geride bıraktık her maç için bir planımız...

41 KERE MAŞALLAH

Hey 15'li türküsü var mesela, düğünlerde falan da zaman zaman çalınır, neşeli gibi görünür ama aslında hiç de öyle değildir, hüzünlüdür. 15 yaşında cepheye...

HOCA BÖYLE İSTİYOR

Tam 1 hafta önce iyi oynayarak Ankaragücü'nü yenmiş, Mesut Özil coşkusuyla bulutların üstüne çıkmıştık. Çoğumuz şampiyonluk şarkıları söylemeye başlamıştı bile. Ardından etkisiz kaldığımız Sivas...

ŞAKASI YOK

ŞAKASI YOK Kalitesi az, mücadelesi çok ligimizde herkes herkese çelme takabildiği için son sezonlarda şampiyon olan takımların puan ortalaması 2,1 – 2,2 aralığında kalıyor. Gerçi...

BİR AN ŞÜPHE ETTİRMEDİ

BİR AN ŞÜPHE ETTİRMEDİ Ligin ilk yarısının son karşılaşmasında Dolmabahçe'de Karakartal'ın konuğu İzmir ekibi Göztepe'ydi. Başarısız geçen bir sürecin sonunda hocasıyla yolları ayıran Göztepe'de Ünal...

Benzer Konular