https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROLEAGUE 4.HAFTA PANORAMASI

Okunması Gerekenler

fersu yazi
“Haftanın Beşi ve MVP’si”
mvp 123Milos Teodosic (G-CSKA Moskova): 22 sayı,2 ribaund,9 asist,1 top çalma,5 top kaybı,28 verimlilik
Vangalis Mantzaris (G-Olympiakos): 10 sayı,8 ribaund,5 asist,1 top çalma,1 top kaybı,22 verimlilik
Rudy Fernandez (G/F-Real Madrid): 20 sayı,6 ribaund,2 asist,1 blok,24 verimlilik
Felipe Reyes (F/C-Real Madrid): 20 sayı,11 ribaund,2 asist,1 top çalma,3 top kaybı,1 blok,30 verimlilik
Ioannis Bourousis (C-Laboral Kutxa): 18 sayı,11 ribaund,1 asist,2 top kaybı,2 blok,29 verimlilik
Yunan pivot şov yapmaya devam ediyor. 2. haftada Olympiakos karşısında uzatma sonrası aldıkları galibiyetin bir benzerini de Anadolu Efes’e karşı başardılar bu hafta ve grubun en önemli iki favorisini İspanya’dan eli boş göndermiş oldular. Ve bu maçta da Bourousis sahnedeydi, takımını hücumda sürükleyen isimdi tecrübeli pivot. Sahada kaldığı 30 dakikada hem pota altında etkili oldu hem de Anadolu Efes uzunlarını faul problemine soktu, tam 10 faul yapıldı Yunan oyuncuya ve çizgiden 7/8 isabet buldu. Doğru sistemle ve inandığı bir koçla halen ne kadar değerli bir parça olduğunu tekrar bizlere gösterdi.
“Haftanın Sürprizi: Stelmet Zielona Gora”
Polonya temsilcisi bütçe olarak ve kağıt üzerinde kadro kalitesi olarak Euroleague’in en zayıf takımlarından biri. Bu hafta kendi sahasında, yeni kurulan,yüksek bütçeli kadrolarıyla koç Djordjevic yönetiminde Final Four’u hedefleyen Yunan devi Panathinaikos’u geçmeyi başardılar ve sezonun ilk galibiyetine de ulaşmış oldular. Evet Panathinaikos kadro kalitesinin aksine beklentilerin çok altında bir performans sergiliyor belki ama yine de Gora karşısında yenilmeleri hem de sadece 68 sayıda kalmaları gerçekten haftanın sürpriziydi. Genç yıldız adayı Ponitka liderliğinde enerjileri ve hırslarıyla galibiyete giderken Panathinaikos ve koç Djordjevic’i de iyice ateşe atmış oldular.
“Haftanın Koçu: Georgios Bartzokas-Lokomotiv Kuban”
kocEvet Kuban Euroleague’in orta şekerli takımlarından biri ve onları Rusya’da yenmek zor ama yine de Pınar Karşıyaka gibi potansiyelli ve diri bir takımı sadece 53 sayıda tutmak bunlarla açıklanamaz. Burada net bir coaching başarısı da var. Yunan taktisyen Bartzokas yay gerisinde takımına çok iyi bir savunma yaptırırken temsilcimiz sadece %27.3 ile isabet bulabildi. Bunun yanında Claver’i doğru zamanlarda 3 ve 4 numaralara kaydırarak hem sürekli ters eşleşmeleri buldu İspanyol oyuncuyla hem de onun ribaundlardaki etkinliğini bir kademe daha arttırdı. Sarıca gibi değerli bir koç karşısında kadrosunu ve ev sahibi avantajını çok iyi kullanan koç Bartzokas, haftanın koçu koltuğunun da sahibi oldu.
“Haftanın Takımı: Cedevita Zagreb”
Geçtiğimiz hafta temsilcimiz Anadolu Efes’i kendi evinde,İstanbul’da çarpan Cedevita bu kez de gruptan çıkma adına en zorlu rakiplerinden biri olan Milano’yu İtalya’da kendi evinde geçmeyi başardı. Rakibini sadece 68 sayıda tutan koç Mrsic ve ekibi Milano yönetimine “yanlış koçu transfer ettiniz” mesajını verdi 🙂 Genç yıldız adayı Arapovic ve Bilan pota altında Milano uzunlarına oyunun iki alanında da üstünlük kurunca galibiyet de geldi. Tabi Pullen’in sadece 6 sayıda kaldığı bir akşamda White’dan gelen 15 sayılık katkı da 77 sayı ile kazandıkları bir maçta çok ama çok değerliydi. Özetle Euroleague’in zayıf halkalarından biri olarak ve minimum bütçe ile sezona başlayan Hırvat temsilcisinin peri masalı devam ediyor.
“Haftanın Hayal Kırıklığı-Limoges”
hayal kirikLimoges her geçen hafta daha da dibe vurmaya devam etti ve bu hafta Olympiakos karşısında sadece “49” sayı bularak tam 26 sayı farkla yenildiler. Koç Herve’nin elinde fena olmayan bir kadro var aslında ama maalesef henüz malzemeleri birleştirerek bir yemek yapmayı, yani takım kurmayı başaramadı. Takımda roller halen belli olmadığı gibi mücadele,hırs ve savunma sertliği anlamında da yokları oynuyorlar. Radikal değişiklikler olmadığı takdirde Avrupa basketbolunun en önemli ülkelerinden biri olan Fransa’nın şampiyonu olarak Euroleague’de yer alan Limoges’u diplerde görmeye devam edeceğiz.
“Haftanın Genç Yıldızı: Mateusz Ponitka-Stelmet Zielona Gora”
1993 doğumlu Polonyalı yıldız adayını daha önce de bu bölümde konuk etmiştik ve o zaman da ilettiğim gibi takımı Euroleague’de mücadele ettiği sürece bu sezon onu daha bir çok kez burada göreceğiz. Bu hafta Polonya’da kendi sahalarında elde ettikleri destansı Panathinaikos galibiyetine liderlik etti Ponitka. Sahada yer aldığı 33:55 boyunca 13 sayı ile takımını hücumda sırtlarken esas önemli katkıyı ise aldığı 10 ribaundla verdi. Bir arka alan oyuncusu olmasına rağmen istatistik kağıdındaki bu rakam takımının net aldığı savunma ribaundları ile istediği tempoyu yakalamasını sağlarken, ayrıca Panathinaikos’un ikinci şans sayıları ile kolay skor bulmasını da engellemiş oldu. 5/10 saha içi isabeti, 1/4 3 sayılık, 1 asist, 1 top çalma ve sadece 2 top kaybı ile toplamda 16 verimlilik puanı alarak bu hafta genç yıldız koltuğunun sahibi oldu.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

 

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular