https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROCUP YENİ SEZONDA HANGİ ÜLKELER, KAÇAR TAKIMLA ?

Okunması Gerekenler

FERSUEurocup önümüzdeki sezon da 32 takımla devam edecek. Ancak verilen kararlar arasında takımlarımızı etkileyenler de var. Öncelikle hangi ülkelerin kaç takımla katılacağına bir göz atalım:
3 takımla temsil edilecek ülkeler/ligler:
Adriyatik Ligi
Fransa
Almanya
İtalya
Rusya (VTB)
İspanya
2 takımla temsil edilecek ülkeler/ligler:
Türkiye
Litvanya
İsrail
1 takımla temsil edilecek ülkeler/ligler:
Belçika
Çek Cumhuriyet
Finlandiya
Yunanistan
Letonya
Polonya
Ukrayna
İngiltere
4 Wild Card
Burada belki de en çok etkilenen Medical Park Trabzonspor olacak çünkü Eurochallenge finali oynayarak elde ettikleri katılım hakkını kaybetmiş oldular. Peki Eurocup’a ülkemizden hangi iki takım katılacak? Bir kaç ihtimal var…
Ama bunun için önce TBF’nin Avrupa kupalarına katılım konusundaki yönergesine bir bakmamız gerekiyor.
** 18.3. Lig sıralaması şu kriterlere yukarıdan aşağıya doğru öncelik verilerek oluşur:
(1) Play-Off Şampiyonu (?)
(2) Play-Off Finalisti (?)
(3) Normal Sezon 1.si (Fenerbahçe Ülker / Anadolu Efes)
(4) Yarı Finalde Elenen Takımlardan Normal Sezonu Daha Üst Sırada Bitiren (?)
(5) Yarı Finalde Elenen Takımlardan Normal Sezonu Daha Alt Sırada Bitiren (?)
(6) Türkiye Kupası Şampiyonu (Anadolu Efes)
(7) Normal Sezon 2.si (Anadolu Efes / Darüşşafaka Doğuş)
(8) Normal Sezon 3.sü (Anadolu Efes / Darüşşafaka Doğuş)
(9) Normal Sezon 4.sü (Pınar Karşıyaka)
(10) Normal Sezon 5.si (?)
(11) Normal Sezon 6.sı (?)
(12) Normal Sezon 7.si (?)
(13) Normal Sezon 8.si (?)
Bu maddeden de anlayacağımız üzere normal sezonu üst sıralarda bitirmek Eurocup katılımı için yeterli değil. Playofflar oynanmadan ve Euroleague’in hangi takımımıza Wild Card vereceğini öğrenmeden Eurocup temsilcilerimiz netleşmeyecek ama net olan noktalar da var tabiki. Bunları yukarıda ilgili katılım hakların yanına yazdığımızda bir şablon çıkıyor karşımıza. 3 ana olasılık etrafında durumu inceleyebiliriz:
a- Darüşşafaka Doğuş Euroleague için Wild Card alırsa: (1) ve (2) numaranın Euroleague katılım hakkı alan takımlar tarafından doldurulduğunu düşünürsek (4) ve (5) Eurocup biletini kaparlar. İkisinden biri de zaten Euroleague hakkı elde etmiş bir takımsa bu durumda (6), (7) ve (8) de pas geçilir zaten Euroleague hakkı ile doldurulduğu için ve (9) yani Pınar Karşıyaka katılım hakkı kazanır. Eğer Pınar Karşıyaka (4) ya da (5) adımlarında kaptıysa Eurocup hakkını bu durumda (10) numaradaki takım Eurocup biletini alabilir. Peki (2) numaradaki takım Euroleague hakkı olmayan bir takımsa? O zaman (4) maddesindeki takım ikinci Eurocup biletini kapar. Euroleague hakkını zaten aldıysa (5) numaraya gelir orada da Euroleague katılım hakkı olan bir takım varsa (6) Anadolu Efes olduğu için direkt geçilir (7) veya (8) kesin Darüşşafaka Doğuş olacağı için pas geçilir. (9) Pınar Karşıyaka Eurocup biletini kapmış olur.
b- Pınar Karşıyaka Euroleague için Wild Card alırsa: (1) ve (2) numaranın Euroleague katılım hakkı alan takımlar tarafından doldurulduğunu düşünürsek (4) ve (5) Eurocup biletini kaparlar. İkisinden biri de zaten Euroleague hakkı elde etmiş bir takımsa bu durumda (6) Anadolu Efes olduğu için pas geçilir, (7) ve (8) den birisi kesin Darüşşafaka Doğuş olacağı için Eurocup biletini kapmış olurlar, (9) da Pınar Karşıyaka olduğu için geçilir. Eğer halen ikinci Eurocup bileti boştaysa (10) nolu maddedeki takım da son bileti elde eder. Peki (2) numaradaki takım Euroleague hakkı olmayan bir takımsa? O zaman (4) maddesindeki takım ikinci Eurocup biletini kapar. Euroleague hakkını zaten aldıysa (5) numaraya gelir orada da Euroleague katılım hakkı olan bir takım varsa (6) Anaodolu Efes olduğu için direkt geçilir (7) veya (8) kesin Darüşşafaka Doğuş olacağı için bir bileti kapar.
c- Daçka ya da Pınar Karşıyaka dışında bir takım Euroleague Wild Card alırsa: (1) ve (2) numaranın Euroleague katılım hakkı alan takımlar tarafından doldurulduğunu düşünürsek (4) ve (5) Eurocup biletini kaparlar. İkisinden biri de zaten Euroleague hakkı elde etmiş bir takımsa bu durumda (6) Anadolu Efes olduğu için pas geçilir, (7) ve (8) den birisi kesin Darüşşafaka Doğuş olacağı için Eurocup biletini kapmış olurlar. Eğer halen son Eurocup bileti sahibini bulamadıysa (9) nolu maddede yer alan Pınar Karşıyaka bileti kapar. Peki (2) numaradaki takım Euroleague hakkı olmayan bir takımsa? O zaman (4) maddesindeki takım ikinci Eurocup biletini kapar. Euroleague hakkını zaten aldıysa (5) numaraya gelir orada da Euroleague katılım hakkı olan bir takım varsa (6) Anaodolu Efes olduğu için direkt geçilir (7) veya (8) kesin Darüşşafaka Doğuş olacağı için bileti kapar.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular