https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROBASKET 2015 ÇEYREK FİNALLER 2. GÜN

Okunması Gerekenler

efeÇeyrek finallerin ikinci ayağında da, bir adet ölümüne çekişmeli, bir adet de sonucu adeta 3. çeyrekte belli olan maç seyrettik. Çekişmeli olan maçta yine kazanma kültürüne sahip taraf galip gelirken, B Grubu da son dörde iki takım sokmayı başardı. C Grubu, bu panoramada turnuvadaki en başarısız grup oldu; hiçbir yarı finalist çıkartamadılar. Kimse rahatlamasın, rehavete kapılmasın; yarı finallerin ilki, yani İspanya – Fransa, hemen yarın oynanacak!

 

 

14. Zoran Erceg (Serbia)SIRBİSTAN 89–75 ÇEK CUMHURİYETİ: Pumprla ve Kalinic’in karşılıklı emek basketleriyle başlayan maçta, her iki takım da işi sağlama almak için en baştan itibaren savunmaları sıkı tuttular ve ilk iki buçuk dakikada başka sayı olmadı. Bjelica, Schilb ve Benda’nın denge bozan sayılarından sonra, ayakta kalan taraf Çekler oldu (5-12). Kalinic’in faul sayılarından sonra, bir baby-hook atıp bir de blok benzeri müdahale gerçekleştiren Vesely, oyuna çabuk ısındığını gösterdi. Bir benzerini de sayı ve asistle Teodosic gerçekleştirdi. Satoransky’nin istatistik kağıdına katkıya başlamadığı bu dakikalarda, Vesely takımını layıkıyla taşıdı (13-16). Çekler’in molasından sonra, Vesely bir pratik basket daha üretti. Raduljica ve Teodosic ile bir nebze kıpırdanan Sırplar, Markovic’in çaldığı topu zor da olsa fast break ile bitirmesi sonrasında 19-18 öne geçtiler. Schilb Çekler’i üçlüğüyle yeniden öne taşıdı, ama bu sefer de Nedovic güzel bir penetreyle Auda’yı avladı. Sırplar’ın (akıllıca bir taktikle) boyuna rotasyona gittiği ilk çeyrek, 21-21 eşitlikle noktalandı.

 

 

 
14. Zoran Erceg (Serbia)İkinci periyoda Raduljica’nın basket-faulü ile başlayan Sırbistan, Vesely’den cevabını aldı. Zoran Erceg’in bir üçlükle maça ‘merhaba’ demesinden sonra Houska da ilk basketlerini attı ve takımını öne geçirdi (27-28). Raduljica kararlı basketbolunu sahaya yansıtmayı sürdürdüğü için, Sırplar çabuk toparlanıp liderliği devraldılar. Nedovic ile aynı usulde bir penetre-basket bulan Satoransky maça nihayet bu periyodun bitimine 4.11 kala “girebildi”. Erceg – Bjelica ikilisine dönüp takımı kısaltan Sırplar’ın, kolay sayı atsalar da, eskisinden kolay sayı yedikleri ortadaydı. Baskılı alan savunması ile adam adama savunma arasında geçişler yapan Çekler, ilk yarı dolmadan takım halinde 14 asist üretmişlerdi. Bu konudaki en büyük pay da, veteran Jiri Welsch’e aitti. Sırplar ise Teodosic’in kumandanlığıyla Erceg ve Markovic üzerinden sayılar üretip öne geçmekle kalmadı, Satoransky’ye de yarı dolmadan 3. Faulünü aldırmayı da başardılar. Çekler moladan sonra Kalinic’i geçen Pumprla’nın turnikesiyle sayı buldular. Bjelica’nın hücumda top kontrolünde bocaladığı ve fauller yaptığı bu son bölümde, Jelinek’in son topuna blok koyan Bogdanovic, devrenin skorunu da 45-42 olarak tayin etti.

 

 

14. Zoran Erceg (Serbia)İkinci yarı başında Satoransky’nin bin bir emekle kaptığı topla yapacağı asisti Benda “yerken”, Teodosic’in pasları ve turnikeleri sayıya tahvil olmayı sürdürdü. Yine değişik bir beşle sahada yer alan Sırplar, Satoransky’nin Nedovic’e şeker gibi bloğuyla bile yavaşlamadılar. Başrolde, yine Teodosic vardı. Raduljica, tam bir pivot olmayan Vesely’yi savunmada iyiden iyiye yorarken, Çekler hücumda o’nun olduğu bölgeye yüklenip o’na da 3. Faulünü aldırmayı başardılar. Satoransky’nin üç sayılık basketiyle skor 54-50’ye geldi. Erceg’in el üstü üçlüğü ile yeniden 7’ye çıkan fark, Satoransky’nin üç sayılık atışı esnasında Sırplar’ın potaya teması gelince yine 4’e indi; ama Nedovic yanıt vermekte gecikmedi ve Çekler yine molaya gittiler (60-53). Sırplar o ana denk benchten 35 sayı bulmayı başarmışlardı. Bu bölümde Çekler Satoransky üzerinden sayı üretirken, Sırplar’ın taktiği ise Erceg ve Bjelica’dan, yani 4 numaralardan skor bulmaktı (63-53). İlginç bir nokta ise, Kalinic’in bu noktaya dek maçta sadece 10 dakika oynama şansı bulmuş olmasıydı. Oyunun kontrolünün sağlanamadığı ve amatörce tercihlerin yapıldığı bir-iki dakikanın ardından, Simonovic’in Welsch’e yaptığı faulle sayı üreten Çekler, Teodosic’in asistleriyle eleğe çevirdiği pota altlarından yine sayı yediler. Cevap, Satoransky’nin sayılarıyla geldi. Sonrasında “hammer” usulü enfes bir smacı penetre üzerinden basan Satoransky, Vesely’ye de bir asist yapıp, son periyoda giderken skoru 67-63’e getirdi.

 

 
14. Zoran Erceg (Serbia)Son periyotta yine sahne alan Raduljica, hücumda hemen etkisini gösterip pota altından bir basket buldu. Teodosic – Raduljica ikilisinin organizasyonuyla bir sayı daha üreten Sırplar, Jelinek’in tüm günü potayı döverek geçirmesi sayesinde skorda önde kaldı. Derken Raduljica Schilb’i savunurken 4. Faulünü aldı ve oyunu kontrol etme yönündeki en büyük iki kozundan birini yine kenara yollamak zorunda kaldı Sırbistan. Vesely biyonizmi ve azmi ile üç kişinin arasında atış halinde faul aldırmayı başarıp çizginden 2’de 2 atınca, skor 70-64’e geldi. Erceg topu kaybetmek üzereyken son anda Bjelica’ya pası çıkartmayı becerince, Bjelica da hemen ikilik basketi gönderdi ve takımına nefes aldırdı. Psikolojik üstünlüğü Sırplar’a verense, basket-faulü ile Teodosic oldu ve Çekler molayı aldı (74-64). Birinin bir şeyler yapması gerekince, Satoransky Çekler adına sahne aldı ve güzel bir stop-jump shot basketi kaydetti. Teodosic’in ise tek eksiği, hiç üçlük isabeti kaydedememesiydi (0/7 üçlük). Satoransky – Vesely ikilisinin inanılmaz alley-oop’u sonrasında Nemanja Bjelica hemen üçlüğü göndermese, Çekler çok önemli bir ivme yakalayacaklardı. Vesely hücum ribaundunda basket-faul gibi azamet örnekleri gösterip yılmadı; lakin son 4.30’a girilirken Bogdanovic bir turnike bırakıp ilk sayılarını kaydedip farkı 10’a yükseltti (82-72). Schilb dahil tüm diğer “yardımcı” Çek oyuncuları bu bölümde gerek hücumda gerekse de savunmada oldukça sönük kaldığı için, fark açıldı. Bogdanovic, bir de üçlük atıp resmen maçı noktaladı. Hem Welsch hem de Satoransky üçlükleri ıskalayıp, benchten 50 sayı bulan Sırplar’a boyun eğdiler. Vesely ise halen çabalıyordu (87-74). Koç Djordjevic yine yıldızlarını alkışlarla kenara alırken, namağlup Sırbistan da maçı 89-75 kazanmayı bildi.

 

 

14. Zoran Erceg (Serbia)Sırbistan’da Teodosic 3/11’lik yüzdesine karşın 12 sayı 14 asist 3 top kaybı ile yıldızlaşırken, Erceg 20 sayı 3 ribaunt, Raduljica 16 sayı 5 ribaunt, Bjelica 14 sayı 10 ribaunt 2 top çalma 2 asist 3 top kaybı, Markovic 11 sayı 4 asist, Bogdanovic 6 sayı 3 ribaunt, Nedovic 8 sayı ile galibiyete katkı yaparken, Çekler’de Vesely 10/12 isabetle 23 sayı 10 ribaunt, Satoransky 7/11 isabetle 20 sayı 4 ribaunt 4 asist, Schilb 4/10’luk bir saha içi isabetle 11 sayı 3 ribaunt 3 top kaybı, Houska 5 sayı 2 asist, Pumprla 5 sayı 5 ribaunt 4 asist 3 top kaybı, Hruban 5 sayı, Welsch 4 sayı 3 asistle oynadı.

 

 

 

 

9. Andrea Bargnani (Italy), 10. Renaldas Seibutis (Lithuania)İTALYA 85–95 LİTVANYA (uz.): Çeyrek finallerin bu en heyecanlı mücadelesinde, Litvanya maça sert savunma ve pota altına indirilen pas organizasyonlarıyla başlayınca, Kalnietis pota altında maçın ilk sayılarını üretti, Gallinari de bir dengesiz, bir de dengeli şut attı (dengeli olanı girdi, diğeri kaçtı). Maciulis – Valanciunas güç kullanarak birer güzel basket buldular ve skoru 3-6 yaptılar. Pas organizasyonları üzerinden hücum etmeyi değil, daha ziyade bireysel oyunlarla sayı bulmayı seçen İtalya, Gentile’nin basketiyle bu bölümde maça tutundu. Belinelli ile Valanciunas’ın karşılıklı sayıları sonrasında skor 8-10 oldu. Kalnietis birebir hücumla Cinciarini’yi çökertip basketi bulduktan sonra, Belinelli yine imkansız bir üçlük sokarak hız kesmedi. Gentile ise hücum faulü neticesinde 2. Faulünü çok erken aldı, ama top çalmaya çalışmaktan vazgeçmeyince fast-break basketi buldu. Gentile – Maciulis kapışması devam ederken, Litvanya inatla potaya penetre edip sayı bulmayı sürdürdü. Valanciunas’ın basketi sonrası İtalyanlar “illallah!” diyerek molayı aldılar (13-18). Turnuva genelinin aksine maça iyi başlayan Seibutis ve Belinelli’nin karşılıklı basketleri neticesinde skor 17-20’ye geldi. Aradori’nin akıllı turnikesini de yabana atmamak lazım, ama skoru eşitleyip Litvanya’ya molayı aldıran etken, Cinciarini’nin üçlüğüydü. Bir “kim kime dum duma” faslının akabinde topu rakipten çok güzel çalan Aradori, gecenin güzel hareketlerinden birine de imza atmış oldu ve ilk çeyrek 20-21 ile geçildi.

 

9. Andrea Bargnani (Italy), 10. Renaldas Seibutis (Lithuania)İkinci çeyreğin başında Gallinari topun zeytinyağı dökülmüşçesine ellerden kaydığını görünce, kavradığı topu turnike halinde potaya servis edip bir faul aldı. Litvanya ise Kuzminskas ile bu çeyrekte faullere çok erkenden başladı (1.10 dakikada 4 faul). Aradori’nin üçlüğüyle fark 3’e yükseldikten sonra, Javtokas çizgiden 2’de 1 attı. Cusin’in ilk sayılarının ardından Litvanya yine ıskalayınca, elden ele dolaşan mücadeleden Cusin galip çıkıp bir sayı daha buldu. Cevabı, Milaknis’in uzaklardan gelen üçlüğü verdi. Kalnietis ve Seibutis’in kaçan turnikelerinin üzerine Bargnani ve Aradori de birer üçlük kaçırdı. Bu netice Kalnietis’i benche götürürken, Bargnani onca ıskasının hıncını çok güzel bir turnikeyi smaçla bitirip çıkardı. Sonrasında, Maciulis devreye girip bomboş bir üçlük isabeti kaydetti ve skora yine denge geldi (30-30). Bu bölümde Kuzminskas-Melli eşleşmesini izlemek gerçekten çok keyifliydi; savunmalar sertleşse bile, Litvanya hücumda da savunmada da ribauntlar yönünden daha üstün kalıp ekstra şanslar elde etti. Hakemlerin Gentile’nin bloğunda verdikleri basket kararı doğruydu, haklarını teslim edelim. İlk yarının bitmesine 2.13 kala Kuzminskas’ın üçlüğü Litvanya’yı 32-35 öne taşıdı. Aradori’nin benchten katkısı devam edince İtalya farkın açılmasını engelledi. Melli de takip basketiyle Litvanya’ya molayı aldırdı. Litvanya faul hakkını doldurduktan sonra bir daha faul yapmayınca, İtalya bu avantajı kullanamamış oldu. Bu tabloda, ilk yarı 36-37 ile geçildi. Valanciunas ilk yarıda 4/5 isabetle 10 sayı 9 ribaunt üretti.

 

9. Andrea Bargnani (Italy), 10. Renaldas Seibutis (Lithuania)İkinci yarıya, sakatlığından (veya en azından, etkilerinden) halen daha kurtulamadığını gösteren Bargnani’nin ıskasıyla başlandı. Maciulis’in üçlüğü, Valanciunas’ın da post sayıları bir anda farkı 6’ya yükseltti (36-42). Gallinari’nin yardıra yardıra bulmaya çalıştığı basket, ribaundu resmen potaya gömen Gentile’den geldi. Valanciunas’ın ise duracağı yoktu. Cevap, Gallinari’den geldi. Seibutis ve Jankunas’ın basketlerinin yanı sıra, Maciulis bir de Gallinari’ye blok koydu ve İtalyanlar molaya gitti (40-48). Gentile mola dönüşünde çift el smaçla topu potaya zamkladıktan sonra bir de turnike basket kaydedip farkı 4’e indirdi. İvmelenen İtalya, Litvanya’nın ıskalarından sonra Bargnani’nin (en sonunda) isabetli attığı bir üçlükle seriyi 0-7’ye çıkardı ve 1 sayıya inen fark Litvanya’ya hemen molayı aldırdı. Tüm bu gelişmelerin 3 dakikada gerçekleşmesi de maçın temposunu gayet güzel anlatıyor sanırım. Litvanya moladan Maciulis’in turnike basketiyle dönüş yaptı, ama Bargnani iyice ısınmıştı oyuna (49-50). Gentile insanlık dışı bir akrobasi ile topu çalmayı başarıp Litvanya’nın hız kazanmasına mani olurken, Bargnani de Valanciunas’ın savunma yaptığında artık üçlük çizgisine açılmasını sağladı. Bu, Gallinari’nin üçlüğünü hazırladı (52-50). Kuzminskas ise resmen elli kişiden sıyrılıp kıvrak bir turnike bulsa da, Belinelli de üçlük çılgınlığına katılıp işi başka yöne çekti: 55-52. Bargnani orta mesafeden kaçırmamayı âdet haline getirdikten hemen sonra bir de üçlük isabet bulup adeta alev aldı. Üçlük demişken; Milaknis’in üçlüğü de hemen akabinde geldi. Bu bölümde Kalnietis’in Kuzminskas’a tamamlattığı alley-oop gerçekten jeneriklikti. Gentile’nin kaçan smacının Kuzminskas’ın sağ kola vurduğu çekiçten ötürü olduğunu çözemeyen hakemler, Kalnietis’in üçlüğüne de zemin hazırladılar (59-60). Son topta Cinciarini dengesiz bir üçlüğü kaçırınca, son çeyreğe 1 sayı Litvanya üstünlüğüyle gidildi.

 

9. Andrea Bargnani (Italy), 10. Renaldas Seibutis (Lithuania)Son periyodun başında, Aradori akrobatik bir şutu sokamadı ama Milaknis bir üçlük daha buldu. Sahada Belinelli varken yanıt gecikmedi; Kalnietis ise Hackett’ın muazzam savunmasına rağmen potaya kadar gidip takdire şayan bir isabet kaydetti. Resmen kıran kırana yaşanan “harbin” son safhası, beklendiği gibi diğer çeyreklerden daha durağan ve fauller eşliğinde geçti. Maciulis’in bu bölümdeki bir pozisyonda Battal Gazi misali topu kapmaya çalışması ne yazık ki mükafatını bulamadı. Savunmalar her saniye sertleşirken, sertlik her iki takımın hücumunu da durdurmayı başaran etken olmadı; Belinelli de Milaknis de bomboş atışlar kaçırdılar. Ama Kuzminskas kaçırmadı: 63-68. İtalya, 2. Çeyrek başındaki kozunu tekrar yakaladı: Litvanya faul hakkını çok çabuk doldurduğu için, bol miktarda faul çizgisine geldi İtalyan oyuncular. Kalnietis’in süre dolarken Valanciunas’a yaptığı akıl dolu asiste cevap, Bargnani’den geldi (67-70). Maciulis yine penetreden turnikeye boş geçmedi. İtalya aynı pozisyonda arka arkaya 3 faul yaptıktan sonra, Maciulis’in asistini orta mesafeden Valanciunas bitirdi; Bargnani de hemen karşılık verdi. Gentile’nin boştaki adama bloğa resmen uçtuğu pozisyonun ardından, Belinelli iğne deliğinden bir turnike atıp farkı 2’ye indirdi (72-74). Bargnani, bu geri dönüşün ivmesiyle resmen doğaya ve fizik kurallarına aykırı bir ters turnikeyi de (Street Fighter’dan Dhalsim’a selam olsun) baskete çevirince, skor eşitlendi ve bitime 3 dakika kala Litvanya molaya gitti. Bargnani kendi tabiatına ters düşmeyi sürdürüp Kalnietis’e bir de blok koydu, ama Belinelli çok kötü bir şut attı. Gentile’nin Maciulis’e faulüyle İtalya da faul hakkını doldurdu. Buram buram faul kokan bir ribaunt mücadelesinde hakemler Gallinari’nin hakkını yediler ve top yine Litvanya’nın oldu. İşte bu fırsatı, geçen maçın kahramanı Maciulis bir üçlükle süsleyip farkı 3’e yükseltti. Hakemler aynı şekilde Belinelli’ye yapılan net bir faulü de es geçince, iş Gallinari’nin faul isabetlerine kaldı (76-77). Bargnani ömründe yapmadığı savunmayı yapmasına karşın, Valanciunas bir fade-away basket daha buldu ve son dakikaya 76-79 girildi. Kuzminskas’ın tercihen kötü faulünde Gallinari konu kanadığı için dışarı çıkınca, faul atışları Aradori’ye kaldı. Aradori de, anın baskısıyla faulü atmak için çok bekleyince, 2. Atışını kaçırdı. Üzerine Seibutis’in top kaybı gelince, Gallinari çok zor bir pozisyonda turnike basket kaydedip skoru eşitledi. Ne Litvanya ne de İtalya son topu kullanamayınca, maç uzatmaya gitti: 79-79.

 

9. Andrea Bargnani (Italy), 10. Renaldas Seibutis (Lithuania)Uzatma başında Maciulis penetre esnasında topu kaybedince hem oyuncular arasında hem de Maciulis ile hakem arasında sinirler gerildi. Akabinde Bargnani de bir hücum faul yaptı ve şartlar eşitlendi. Kalnietis’in kötü pasında Valanciunas imkansız bir basket kaydedip takımını öne taşıdı, ama Gallinari bir hücum ribaundunu tipleyip basket-faulü aldırdı ama çizgiden sayı bulamayınca, skorda İtalya öne geçemedi. Jankunas’ın bile bir üçlük denediği bölümde, Kalnietis bir kötü pas daha attı ve bir top daha kaybetti. Jankunas’ın faul isabetleri sonrasında fark 2’ye çıktı (81-83). Karşılıklı amatörce hatalardan sonra Kalnietis açıkça Hackett’a bir hücum faul yapmasına rağmen hakemler bunu görmedi ve Kalnietis bir üçlük atıp farkı açtı. Belinelli ve Valanciunas’ın basketlerinin ardından fark 5’e inmişti (83-88). Son 1.25’te, Hackett topu çok kötü bir şekilde kaybetti ve Litvanya büyük bir şans elde etti. Kalnietis, İtalyanlar’ın moralinin düştüğünü görüp Valanciunas’a bir alley-oop daha yaptı ve fark 7 oldu. Son 1 dakikada tam manasıyla bir mucizeye ihtiyaç duyan İtalya, Gallinari ile bir basket-faul imkanı yakaladı ama top, basket olacak kadar şanslı değildi (85-90). Jankunas dillere destan üçlüğüyle farkı 8’e çıkardı ve kapıyı kapattı (85-93). Moralman dağılan İtalya, maçı da 85-95 kaybetti ve Litvanya yarı finale yükselip Sırbistan’ın rakibi oldu.

 

9. Andrea Bargnani (Italy), 10. Renaldas Seibutis (Lithuania)Bir basketbolsever olarak benim arzum bellidir: kazanan, keşke bu maçı biraz daha hak etseydi. Litvanya kötü oynamadı, akıllı oynadı; buna denebilecek hiçbir şey yok. Ellerinden geleni yaptılar. Ama bir önceki maçı sadece Maciulis’in dilaverliği sayesinde zar zor kazandıktan sonra, bu maçı da keşke hakem kararıyla kazanmasalardı; zira maçın en net kırılma anı, Kalnietis’in hücum faul çalınması gereken pozisyonda bulduğu üçlüktü. O pozisyonda hakemler İtalya’yı Türkiye yerine koymasalar, Litvanya ekolüne hiç olmadığı kadar, yani bir Sırbistan, bir İspanya, bir Yunanistan kadar saygı duymasalar, maçın akıbeti kuvvetle muhtemel değişirdi. Dahası, İtalya’nın değil ama, keyifli basketbolun bir sevdalısı olarak, Bargnani’nin bile hayatı boyunca yaptığı savunmanın toplamını bu maçın son periyodunda yaptığına şahit olunca, hele hele Kalnietis en kritik anlarda bile bu kadar kötü oynuyorken, İtalya’nın, yani keyifli ve skorer basketbol oynayan takımın yarı finale yükselmesi ve Olimpiyatlar’ı garantilemesni isterdim. Tıpkı, Yunanistan’ın İspanya’yı geçmesini istediğim gibi. Ama, olmadı. Kazanmak, başka bir meziyet. Valanciunas ve Maciulis, Kalnietis ve Seibutis’in defolarını bile örtebilecek kadar iyi oynuyor. İtalya, bu kadar iyi bir takımı bir daha toparlayabilir mi, bilinmez; ama ya onlar, ya da Yunanlılar kesinkes 2016 Olimpiyatları’nın dışında kalacak (tabi, sadece doğal yöntemleri gözetirsek – kulistir, elemeleri ülkeye alıp düzenlemektir; o tarz işleri biz önceden bilemeyiz).

 

9. Andrea Bargnani (Italy), 10. Renaldas Seibutis (Lithuania)Litvanya’da Valanciunas 11/13 isabetle 26 sayı 15 ribaunt, Maciulis 19 sayı 10 ribaunt 3 asist 4 top kaybı, Kalnietis 5/11 isabetle 14 sayı 11 asist 4 top kaybı, Kuzminskas 13 sayı 3 ribaunt 3 asist, Milaknis 9 sayı, Jankunas 7 sayı 2 ribaunt, Seibutis de 6 sayı 9 asist 2 top kaybı ile oynayıp galibiyete müteahhitlik ettiler. Rakamlar yanıltmasın; Kalnietis ve Seibutis maçın genelini, bilhassa da hücumda, gerçekten kötü oynadılar. Fakat, Valanciunas’ın bitiriciliği ve dominantlığı sayesinde onların paslarını asiste çevirebildi, bu iki guardın asist sayısını ikiye katladı. İtalya’da Bargnani 8/22’lik bir yüzdeye karşın çok etkili oynayarak 21 sayı 5 ribaunt, Gallinari 17 sayı 6 ribaunt 4 asist 3 top çalma, Belinelli 18 sayı 4 asist 3 top kaybı, Gentile 12 sayı 4 ribaunt 2 top çalma, Aradori 8 sayı 4 ribaunt, Cusin 4 sayı, Cinciarini 3 sayı 4 ribaunt 5 asist kaydetti. Hackett ise, savunmadaki azmi hariç, 0 sayı 2 ribaunt ve 2 asistlik kötü bir performasla, rakibin oyun kurucusu iyi oynayamazken bile takımının ileri gitmesine mani oldu.

Diğer yarı final, Sırbistan – Litvanya olarak şekillendi.

 

Yazarın diğer yazılarına erişmek için tıklayın

 

mail: efe.ozenc@abcspor.com

twitter: @efe_ozenc

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular