https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROBASKET 2.TUR MAÇLARI

Okunması Gerekenler

derya cerasi2.Tur Maçları

Eurobasket 2015’e bir günlük aranın ardından 2.tur maçları ile devam edilecek. Maçlar Fransa’nın Lille şehrine taşınıyor. Sırasıyla eşleşmelere bakalım ve çeyrek finale kimlerin kalacağını tahmin etmeye çalışalım.

*** Letonya – Slovenya

D Grubu’nun evsahibi konumunda bulunan Letonya grupta oynadığı 5 maçın 3’ünü kazanarak grup 2.’si olarak bir üst tura çıktı. Strelnieks ve Bertans en çok süre alan oyuncular olurken, Bertans ve Berzins sayı anlamında en çok katkı veren oyuncular oldular. Panathinaikos’lu oyuncu Blums ise 24’te 9 üçlük isabet bulurken beklentilerin biraz altında kaldı. Litvanya’nın lider olarak bitirdiği grupta 2.olarak başarılı olsa da Letonya’nın Slovenya’yı elemesi zor görünüyor.

Slovenya, C Grubu’nu Yunanistan ve Hırvatistan’ın arkasında 3. bitirdi. Slovenya da Letonya gibi grupta 3 galibiyet aldı. Beklenildiği gibi Dragic ve Blazic hem en çok süre alan hem de en çok sayı bulan oyuncular oldular. Slovenya; geçmiş turnuvalara göre daha düşük performans gösterse de, tecrübeli oyuncularının katkısıyla çeyrek finale yükselen takım olacaktır.

*** Yunanistan – Belçika

C Grubu’nu 5 galibiyet ile lider bitirmeyi başaran Yunanistan, grup maçları sonunda en çok sayı bulan 5. ve en az sayı yiyen 5.takım konumunda bulunuyor. Calathes, Printezis ve genç oyuncu Antetokounmpo en çok süre alan oyuncular olurken, Spanoulis’i biraz daha efektif kullanmaya çalıştılar. Printezis, Koufos ve Bourousis’in en çok sayı bulan oyuncular olması pota altını oldukça etkili kullandıklarını gösteriyor. Calathes ve Spanoulis de asistleri ile öne çıktılar. Belçika karşısında da yine pota altını kullanarak çeyrek finale ulaşacaklardır.

Belçika D Grubu’nda istikrarsız sonuçlar alarak 3 galibiyet ile 4.sırada yer aldı ve 2.tura çıkmayı başardı. Letonya’ya mağlup olduktan sonra, Estonya’yı farklı geçmeyi ve Litvanya’yı yenerek sürpriz yapmayı başardılar. Çek Cumhuriyeti’ne mağlup olsalar da son maçta Ukrayna’yı yenerek bir üst tura çıktılar. Belçika rotasyonu daha dar tutarken, en çok süreyi tecrübeli oyuncuları Van Rossom, Gillet, Lojeski ve Hervelle’e verdi. Takım olarak %40’lık üç sayılık isabet oranı yakaladılar ve Lojeski ile Van Rossom’dan sayı anlamında önemli katkı aldılar. Litvanya’yı yenmiş bir takım olmalarına rağmen Yunanistan’ın geniş kadrosu ile mücadele etmeleri mümkün görünmüyor.

*** İspanya – Polonya

İspanya İtalya’ya mağlup olmasına rağmen, son maçta evsahibi Almanya karşısında aldığı galibiyet ile galibiyet sayısını 3’e çıkardı ve grubu 2.sırada bitirdi. Birçok eksik ile turnuvaya gelen İspanya geçen sezon Real Madrid’in omurgasını oluşturan Llull, Rodriguez ve Fernandez’in yanına Gasol ve Mirotic’i ekleyerek kuvvetli bir ilk beş oluşturdu. Grup maçlarının en çok sayı bulan takımı olmalarının yanında, asist tarafında da 2.sıradalar. Kenardan gelen Reyes, Ribas, San Emeterio ve genç oyuncu Hernangomez ile de kadro derinliğini oluşturmaya çalıştılar. Turnuvaya çok formda girmeseler de bu turdan itibaren formlarını attıracaklarını düşünüyorum. Polonya karşısında rahat bir galibiyet almalarını bekliyorum.

Polonya A Grubu’nu 3.sırada bitirerek 2.tura çıkmayı başardı. Fransa ve İsrail’e mağlup olsalar da diğer maçlarını kazanarak başarılı bir performans ortaya koydular. %52’lik üçlük yüzdesi yakalayan Waczynski en çok sayı bulan oyuncu olurken, Gortat, Ponitka ve Kulig önemli katkılar verdi. Slaughter’ın beklentilerin biraz altında kaldığını ve çok kötü bir üçlük yüzdesi ile turnuvayı geçirdiğini söyleyelim. Bu tabloda Polonya 2.turda turnuvaya veda edecektir.

*** Fransa – Türkiye

A Grubu’nu yenilgisiz lider bitiren evsahibi Fransa final için favori takımlardan bir tanesi. Polonya dışındaki bütün maçlarını ciddi farklarla kazandılar. Ayrıca turnuvanın en iyi ribaund ortalamasına sahip olmalarının yanında, en az sayı yiyen takım konumundalar. Parker ve De Colo hem en çok süre alan hem de en çok sayı katkısı veren oyuncular. Bunun yanında müthiş bir basketbol zekasına ve saha görüşüne sahip Diaw, bu turnuvada formu çok yüksek olmasa da Batum, Lauvergne, Gelabale, Fournier ve Gobert gibi yardımcı oyunculara sahipler. Parker ve De Colo’nun yönettiği hücumlarla sayıya gitmeyi biliyorlar. Son şampiyon Fransa evsahibi olduğu turnuvada çeyrek finale yükselen takım olacaktır.

Türkiye hedef maçlar olarak seçtiği İtalya ve Almanya maçlarını kazandıktan sonra, son maçta İzlanda karşısında zorlansa da maçı kazanmayı başarırken, İspanya ve Sırbistan karşısında ağır mağlubiyetler aldı. 2.İspanya ve 3.İtalya ile aynı galibiyet sayısına sahip olsa da, iki maçta yediği büyük farklar 4.sırada kalmasına ve Fransa ile eşleşmesine sebep oldu. Turnuvaya başlarken hücum gücünün çok yüksek olmadığını ve savunma ile ayakta kalacağını tahmin ettiğimiz Türkiye tam tersi bir performans sergilemiş oldu. Türkiye turnuvanın en çok sayı yiyen takımı ve en çok sayı bulan 6.takım. Fransa’yı düzenden çıkarmak için baskılı alan savunması, Parker ve De Colo üzerinde baskı ve pas kanallarını kapatmak gibi farklı savunma varyasyonları denenecektir ancak Fransa’yı elemek oldukça zor görünüyor.

*** Hırvatistan – Çek Cumhuriyeti

Hırvatistan evsahibi avantajına sahip olduğu C Grubu’nu 3 galibiyet ile bitirdi ve 2.sırada bir üst tura çıktı. En az sayı yiyen 3.takım olan Hırvatistan, Saric, Simon ve Ukic’e en fazla süreyi veriyor. Simon sayı anlamında en yüksek katkıyı verirken, Saric, Zoric ve Tomic O’nu takip ediyorlar. Bogdanovic, Hezonja, Stipcevic gibi oyuncularla Hırvatistan geniş kadrosunun avantajlarını kullanıyor.

Çek Cumhuriyeti ise D Grubu’nu 3 galibiyetle 3.sırada tamamladı. Letonya ve Litvanya maçlarında mağlubiyetler almasına rağmen, Belçika karşısında kazanmayı başardı. Satoransky ve Schilb açık ara takımın en çok süre alıp sayı bulan oyuncuları olurken, Vesely de sayı anlamında lider oyuncu konumundaydı. Rakibine göre dar bir rotasyonla oynayan Çek Cumhuriyeti’nin bir sürpriz yapabileceğini düşünüyorum. Bana göre bu eşleşmede Hırvatistan bir adım önde olsa da, Çek Cumhuriyeti de çeyrek finale uzanabilir.

*** Sırbistan – Finlandiya

Sırbistan grup maçlarının en formda takımlarından biri olarak göze çarptı. Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerin bulunduğu gruptan yenilgisiz lider çıkan Sırbistan; Djordevic’in kurduğu yapıya uygun basketbol oynuyor. Bjelica ve Teodosic’in önderliğinde, Raduljica, Nedovic, Kalinic, Bogdanovic, Erceg, Kuzmic ve Markovic gibi oyunculardan katkı alan Sırbistan, asist alanında 1., en çok sayı atan takım sıralamasında da 3.sırada. Finlandiya karşısında da zorlanmadan çeyrek finale ulaşacaklardır.

Finlandiya ise A Grubu’nu 2 galibiyet ile bitirmesine rağmen 2.tura çıkmayı başardı. Rusya ve Bosna-Hersek’i mağlup etmelerinin yanında, bu rakiplerinin ekstra galibiyet alamamaları Finlandiya’yı 4.yaptı. Henrik Dettmann’ın oynattığı basketbol yapısına uygun çok adette üçlük sayılık atış kullandılar. Erik Murphy ve Koponen hem en çok süre alan, hem de en çok sayı bulan oyuncular olarak öne çıkıyor. Sırbistan’ın geniş kadrosuna ve hücum çeşitliliğine yanıt vermeleri zor görünüyor ve bir sürpriz yapmaları pek mümkün olmayacaktır.

*** İsrail – İtalya

İsrail bana göre turnuvanın en büyük sürprizlerinden birini gerçekleştirdi ve A Grubu’nu 2.sırada bitirerek üst tura çıktı. Rusya ve Finlandiya’ya karşı kazandıktan sonra, Bosna Hersek’e sürpriz bir şekilde mağlup oldular. Polonya karşısında galip gelerek gruptan çıkmayı başardılar. Son maçta ise Fransa karşısında farklı mağlup olsalar da başarılı bir performans gösterdiler. Casspi ve Mekel en çok süre alan ve sayı anlamında takıma en çok katkı veren oyuncular. Lior Eliyahu da bu ikiliyi takip ediyor. Son yıllarda hiçbir başarısı bulunmayan İsrail’in 2.olarak gruptan çıkması bile önemli bir başarı. Ben İtalya’yı da zorlayacaklarını, kaptan Casspi önderliğinde bu maçı kazanabileceklerini düşünüyorum.

İtalya ilk maçında Türkiye’ye mağlup olduktan sonra, İspanya’yı yenme başarısı gösterdi, lider Sırbistan’a karşı maçı kazanamadı ancak Almanya’yı da yenmesi ile grubu 3.sırada bitirdi. İtalya şuta dayalı bir hücum takımı görüntüsü veriyor. Datome’yi sakatlığı nedeniyle kullanamamaları Gentile, Gallinari ve Belinelli’nin dakikalarını artmış durumda. Bu üç oyuncunun yanında Bargnani de skora katkısı olan bir diğer oyuncu. İtalya’nın en çok sayı atan 2.takım olması, İsrail maçında da yüksek skor bulmaları gerektiğini gösteriyor. Zira İtalya savunma yapmayı çok seven bir takım değil. Bu sebeple bu turda İsrail’in bir sürpriz yapabileceğini düşünüyorum.

*** Litvanya – Gürcistan

Litvanya grup liderleri arasında maç kaybeden tek takım. Ukrayna, Estonya ve Çek Cumhuriyeti karşısında zorlanarak galibiyetlar alan Litvanya, Letonya karşısında da yaklaşık 20 sayı fark yedi. Buna rağmen, ilginç bir istatistik vermek gerekirse turnuvanın en az sayı yiyen 2.takımı. Kalnietis ve Maciulis takım organizasyonunu sağlayan oyuncular olarak en çok süre alan oyuncular. Valanciunas, Maciulis, Jankunas ve Kalnietis sayı anlamında en çok katkı veren oyuncular. Litvanya’nın ritmini bularak Gürcistan’ı yine az sayı yiyerek eleyeceğini düşünüyorum.

Gürcistan ilk üç maçını kaybetmesine rağmen, son iki maçını kazanarak grubunda 4.olarak 2.tura çıkmayı başardı. İlk maçta Hollanda’ya bir sayı ile kaybettikten sonra Slovenya ve Yunanistan’a fazla direnemedi. Makedonya ve Hırvatistan maçlarını ise farklı kazanmayı bildi, diğer maçların skorları sonrasında bir üst tura çıkabildi. Shengelia takımın açık ara en skorer oyuncusu olurken, Sanikidze, Markoishvili ve Pachulia hem süre alan hem skora katkı veren oyuncular olarak öne çıktılar. Litvanya’ya karşı direnmeye çalışacaklarına şüphe yok ancak bir sürpriz yapmaları zor görünüyor.

Bu analizlere göre çeyrek final eşleşmelerini şöyle sıralayalım:

Fransa – Slovenya
İspanya – Yunanistan
Sırbistan – Çek Cumhuriyeti
İsrail – Litvanya

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular