https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EURO 2016’DA PUAN DURUMU VE İHTİMALLER ZİNCİRİ

Okunması Gerekenler

KAAN ILHAN

Euro 2016’da heyecan bugün 3. grup maçlarıyla devam edecek. Artık maçların aynı saate başlayacağını hatırlatalım.  C grubundaki K.İrlanda – Almanya maçı ve F grubunda İzlanda – Avusturya, Macaristan – Portekiz maçları saat 19.00’da başlayacak. Diğer bütün maçlar saat 22.00’da başlayacak.

Bugünkü bu yazımda 2.maçlar sonunda oluşan puan durumunu ve ihtimallerini bulacaksınız.

Gelin şimdi yazımın detaylarına birlikte bakalım.

 FPfraalb15062016.023

A GRUBU

 • Fransa (6)
 • İsviçre (4)
 • Romanya (1)
 • Arnavutluk (0)

FRANSA

Ev sahibi Fransa, Arnavutluk ve Romanya’yı yenerek gruptan çıkmayı garantiledi. Bugün saat 22.00’de İsviçre ile karşılaşacak olan Fransa’da son 16’da çapraz eşleme için hamlelerini yapacak. Eğer Fransa grubu lider bitirirse C,D, E Grubunu 3. Bitiren en iyi üçüncüyle karşılaşacak. İhtimallere bakacak olursak 2. Maçlar sonunda puan durumu neticesinde Kuzey İrlanda, Çek Cumhuriyeti, İsveç takımlarından biriyle karşılaşacak.

İSVİÇRE

Artık matematiksel olarak İsviçre son 16’ya katılmayı garantiledi diyebiliriz. Eğer ikinci olarak son 16’ya kalırsa C grubunun 2.ciyle karşılaşacak. Muhtemel rakiplerİ Almanya, Polonya ve Kuzey İrlanda.

ROMANYA

En iyi 3.lük için mücadele edecek olan Lordanescu ’nun öğrencileri bugün saat 22’de Arnavutluk ile karşı karşıya gelecek. Milli takımımız açısından da kritik bir mücadele olduğunu hatırlatalım. Eğer Romanya bu maçtan galip ayrılırsa puanını 4 yapacak bir anlamda bizim için kontenjan 3’e düşecek. (Diğer ihtimalleri, Portekiz, Slovakya ve Kuzey İrlanda’yı değerlendirdiğimde sizlerle paylaşacağım)

ARNAVUTLUK

Fransa karşısında adeta son dakikalarda yıkıldılar. Giovanni De Biasi ve öğrencileri bu turnuvaya bence renk kattı. Matematiksel olarak da 3.lük şansı bulunsa da bunun oyunsal manada zor olduğu da bir gerçek. Ama futbol bu, neyin ne zaman ne şekilde cereyan edeceği belli olmaz. Eğer Arnavutluk bu maçtan galip gelirse puanını 3 yapıp bekleyecek. Burada beklemekten kast ettiğim; Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve İsveç’in mağlup olması.!!

PANOENGWAL16062016.025

B GRUBU

 • İngiltere (4)
 • Galler (3)
 • Slovakya (3)
 • Rusya (1)

İNGİLTERE

Roy Hodgson’un öğrencileri B grubunda Rusya ile berabere kalıp, Galler’i son dakikalarda bulduğu golle yenmeyi başararak bir anlamda son 16’ya kalmayı garantiledi. İngiltere grubunu lider bitirirse, A, C, D gruplarını 3. bitiren en iyi üçüncüyle karşı karşıya gelecek. Muhtemel rakipler ise Romanya, Kuzey İrlanda ve Çek Cumhuriyeti.

GALLER

B grubunda 3 puanı bulunan Galler, Rusya karşısında son 16 için puan ve puanlar arayacak. Eğer Galler grubunu 2. Sırada bitirirse F grubunun ikincisiyle karşılaşacak. (Muhtemel rakipler, Portekiz, İzlanda, Avusturya) Eğer lider bitirişe A,C, D grubunu 3. bitirince en iyi üçüncüsüyle karşı karşıya gelecek, eğer 3.cü olursa D grubunun 1.cisyle karşılaşacak. Muhtemel rakibi ise ya İspanya ya da Hırvatistan olacak.

SLOVAKYA

B grubunun sürprizi Slovakya oldu. 3 puanla 3.sırada yer alan Slovakya, İngiltere ile karşı karşıya gelecek. Eğer Slovakya bu grubu 3. bitirirse D grubunun 2.cisyle karşılaşacak. Muhtemel rakibi ise İspanya ve Hırvatistan .(Not  Eğer adını en iyi 3.ler arasına yazdırmayı başarabilirse.)

Slovakya eğer grubu 2. bitirirse F grubunun ikincisiyle karşılaşacak. Muhtemel rakipler ise Portekiz, İzlanda ve Avusturya olacak.  Slovakya Eğer lider tamamlarsa grubu A,C,D gruplarını 3. bitiren en iyi üçüncüyle karşılaşacak.

RUSYA

Slutsky için beklenildiği gibi bir turnuva geçmedi desek doğru bir tanımlama yapmış oluruz.. Rusya B grubunun son maçında Galler ile karşılaşacak. Rusya’nın bu maçta galip gelmekten başka bir şansı yok. Rusya eğer Galler’i yenerse puanını 4’ çıkaracak ve bir anlamda eli güçlenecek. Bu ihtimaller dâhilinde grubu 1. dahi bitirme olanağı da olacak.

ABALLPOL16062016.005

C GRUBU

 • Almanya (4)
 • Polonya (4)
 • Kuzey İrlanda (3)
 • Ukrayna (0)

ALMANYA

Löw ilk maçında Ukrayna’yı saf dışı bırakmış ikinci maçında ise Polonya’yla da berabere kalmıştı. 21 Haziran Salı günü Kuzey İrlanda ile karşı karşıya gelecek olan Löw’ün öğrencileri, eğer grubunu lider bitirirse A, B, F grubunu3. Bitiren en iyi üçüncüyle karşılaşacak. Muhtemel rakipler ise Romanya/Arnavutluk, Slovakya/Rusya, Portekiz/İzlanda/Avusturya.. Almanya eğer 2.ciliğie düşerse A grubunun 2.cisyle karşılaşacak. Muhtemel rakipler İsviçre/Romanya.

POLONYA

Grupta ikinci sırada yer alan Polonya 21 Haziran Salı günü saat 22.00’da Ukrayna ile karşı karşıya gelecek. Polonya grubunu ikinci sırada tamamlarsa A grubunun ikincisiyle karşılaşacak. Muhtemel rakipleri İsviçre/Romanya.

KUZEY İRLANDA

Rakip Almanya olduğu için ilk cepte en iyi üçüncülük olduğu aşikâr. Eğer Kuzey İrlanda grubunu 3. bitirirse A grubu 1.cisiyle karşılaşacak. Rakipler Fransa olacak.

UKRAYNA

Prestij maçına çıkan Ukrayna, Polonya ile Salı günü karşı karşıya gelecek.

thumbnail_Seskim_es_Spain_vs_Turkey_170616 (108)

D GRUBU

 • İspanya (6)
 • Hırvatistan (4)
 • Çek Cumhuriyeti (1)
 • Türkiye (0)

İSPANYA

Vicente Del Bosque’nin öğrencileri ilk iki maçından galip gelerek gruptan çıkmayı garantiledi. İspanya grubunu lider bitirirse B,E,F gruplarının en iyi üçüncüsüyle karşılaşacak. İspanya grupta ikinciliğe düşerse E grubunun 1.cisyle karşılaşacak. Muhtemel rakibi İtalya.

HIRVATİSTAN

İlk maçında A milli futbol takımımızla karşı karşıya gelen ve maçtan 3 puanla ayrılmayı başaran Hırvatlar, ikinci maçında Çek Cumhuriyetle 2-2 berabere kaldı. Dramatik şekilde 2-0 öne geçtiği maçta beraberliğe razı olan Hırvatistan grubunu ikinci bitirirse E grubunun ikincisiyle yani Belçika, İsveç ve İrlanda’dan biriyle karşı karşıya gelecek. Olası bir liderlikte ise B,E,F gruplarının en iyi üçüncüsüyle karşılaşacak.

ÇEK CUMHURİYETİ

1 puanla 3. sırada yer alan Çek Cumhuriyeti ilk maçında İspanya’ya son dakikalarda yediği golle 1-0 mağlup olmuştu. Grubundaki ilk puanını 2-0 geriye düştüğü maçta Hırvatistan karşısında 2-2’ye getirerek almıştı. Ve son maçında A milli takımımızla karşılaşacak Çek Cumhuriyet’i bu maçtan elbette galip ayrılmak isteyecek. Eğer Çek Cumhuriyeti grubu üçüncü bitirirse en iyi 3.olma kontenjanından B grubu 1.cisyle karşılaşacak. Muhtemel rakipler ise İngiltere, Galler ve Slovakya olacak.

TÜRKİYE

İspanya karşılaşması sonrasında yazdığım yazımın aynen geçerli olduğunu bir kez daha belirtiyorum. Grup üçüncülüğü için milli takımımızın bugün Romanya’nın puan kaybetmesini bekleyecek ve 21 Haziran’da Çek Cumhuriyetini yenecek. Eğer milli takımımız grubunu 3. Bitirirse muhtemel rakipleri İngiltere, Galler ve Slovakya

PLITASUE17062016.003

E GRUBU

 • İtalya (6)
 • Belçika (3)
 • İsveç (1)
 • İrlanda (1)

İTALYA

Gök mavililer gruptan çıkmayı garantiledi. İlk maçında Belçika’yı saf dışı bırakan, ikinci maçında da İsveç’i zorlansa da geçen Antoine Conte’nin öğrencileri grubunu lider bitirmeyi de garantiledi. Çeyrek finale kalmak mücadelesinde D grubunun ikincisiyle yani Hırvatistan ile karşılaşacak.

BELÇİKA

Turnuvanın gizli favorisi 2. maçların bitiminde ritmini bulmuş gözüküyor. Gururumuz Cüneyt Çakır’ın yönettiği maçta İrlanda’yı 3-0 geçen Belçika grubun son maçında İsveç ile karşılaşacak. 1 puan dahi alsa grubunu 2.sırada bitirecek olan Belçika, 2.olursa F grubunun 1.cisyle karşılaşacak. Muhtemel rakipler Macaristan, İzlanda ve Portekiz.

İSVEÇ

İsveç eğer Belçika’yı yenerse grup 2.ciliği şansı bulunmakta. Zayıf bir ihtimal olsa da bu ihtimali de değerlendirmek zorundayız. Grubunu ikinci bitirirse F grubunun 1.cisyle karşılaşacak. Muhtemel rakipler Macaristan, İzlanda ve Portekiz.

İsveç en iyi grup 3.lüğü kontenjanında kendisine yer bulabilmek için Belçika’yı yenip Romanya ve Çek Cumhuriyeti’nin puan kaybetmesini bekleyecek. Eğer 3. bitirip kontenjanı alırsa rakibi A grubu 1.cisi Fransa olacak.

İRLANDA

Grubunun son maçında İtalya karşısına çıkacak olan İrlanda, İtalya’yı yenip İsveç’in puan kaybetmesini bekleyecek. Eğer 3 puan alırsa puanını 4 yapacakken en  iyi grup üçüncülüğü için Çek Cumhuriyeti’nin puan kaybetmesini bekleyecek. Eğer 3.bitirip kontenjanı alırsa rakibi A grubu 1.cisi Fransa olacak.

thumbnail_TBAUTHON14062016.019

F GRUBU

 • Macaristan (4)
 • İzlanda (2)
 • Portekiz (2)
 • Avusturya (1)

MACARİSTAN

Turnuvanın en yaşlı kalecisine sahip Macaristan adeta tarih yazıyor. İlk maçında Avusturya’yı ezip geçen Macarlar ikinci maçında İzlanda ile berabere kalarak puanını 4 puana çıkardı. Grubunun son maçında Portekiz ile karşılaşacak olan Macaristan’a grubunu lider bitirmek için 1 puan yetecek. Macaristan grubunu lider bitirirse E grubunun ikincisiyle karşılaşacak. Muhtemel rakipleri Belçika ve İsveç

İZLANDA

Tarihinde finallere ilk kez katılanlar arasında yer alan İzlanda F grubunda ilk maçında Portekiz, ikinci maçında da İzlanda ile berabere kaldı. 3. maçında Avusturya ile karşılaşacak olan İzlanda grubunu lider bitirme şansı olduğunu da hatırlatalım. Puan skalası üzerinden gidersek eğer İzlanda grubunu ikinci bitirirse B grubu 2.cisiyle karşılaşacak. Muhtemel rakipler ise Galler, Slovakya ve Rusya.

PORTEKİZ

Tatsız bir turnuva geçiren Portekiz F grubunda 2 puana sahip. İzlanda gibi aynı şekilde grubunu lider bitirme şansı olan Portekiz son maçında Macaristan ile karşı karşıya gelecek. Eğer grubunu 3. bitirirse C grubu 1..cisyle karşı karşıya gelecek. Muhtemel rakipler Almanya, Polonya ve Kuzey İrlanda.

AVUSTURYA

Grubunu ikinci bile bitirme ihtimali olan Avusturya grubunun son maçında İzlanda ile karşı karşıya gelecek. Grupta 1 puana sahip Avusturya İzlanda’yı yenip Portekiz’in puan kaybetmesini bekleyecek.

 

Önemli Not: Grup üçüncülüğü için puan kaybetmesini beklemek puan skalası üzerinde ya berabere kalmaktır ya da mağlup olmaktadır. Mevcut puan durumu üzerinden bu analizi yorumlamanız, eşleşmeler açısından doğru şekilde anlamlandırmanıza olanak sağlayacaktır.

Yazarın diğer yazıların için tıklayın.

Saygılarımla…

Mail: k.ilhan@outlook.com

Twitter: @kaanilhan_

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular