https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ES’Tİ, GÜRLEYEMEDİ !!

Okunması Gerekenler

brunoES’Tİ, GÜRLEYEMEDİ !!

van persieOturduğum sitenin girişinde otomatik bir kapı var. Kapı çok ağır açılıyor, belki normal de bana çok yavaş geliyor. Kapı tam açılmadan, kapı ancak bir araba geçecek miktarda açılır açılmaz ben kıl payı geçiyorum. Mutlaka bir gün o kapıya çarpacağım. Farkındayım yani ama niye anlatıyorum bunu ? Sizi çok iyi anlıyorum Türkiye, ben de çok sabırsız biriyim!

Fenerbahçe’nin gerçekten zamana ihtiyacı olduğunu gösteren ama ilerisi için de çok umut veren bir maç oldu. Caner, Kjaer, Gökhan gibi üç önemli eksik vardı ve hava çok sıcaktı. Dnipro ve iki Shakhtar maçlarının kopyası, gömülen takımlara karşı yaşanan pozisyon kısırlığı ile geçen bir ilk 45 dakika izledik. Fenerbahçe giderek takım oluyor ama üretme konusunda gelişmiyor gibi… Pereira’nın en önemli konusu bu olmalı. Ayrıca Fenerbahçe’nin fizik ve kondisyonu da henüz yeterli değil, temposu ise zaman zaman iyiydi. Bu konu 5-6 hafta içinde çözülür. Özellikle ilk 25 dakikada iyi tempo yaptı Fenerbahçe. Önde iyi bastı ancak orta sahayı geçmekte de epey zorlandı. Çok fazla uzun pas yapmak zorunda kaldı, çok fazla top kaybı yaşandı.

fb fernandao golBuna karşın Eskişehirspor ancak iki kez Fenerbahçe, kalesine ki; bu da bir başarıdır. Nihayetinde ilk yarının uzatma dakikalarına kadar Fenerbahçe sadece iki kez pozisyona girdiğini ve çok sayıda da ofsayta düştüğünü yinelemem lazım. Pozisyon kısırlığının sebebi bana göre Fenerbahçe orta sahasının topu taşıyamaması. Dribbling yapan, adam eksilten bir oyuncu eksikliği. Allahtan ki Diego var, her yere yetişmeye çalışıyor, yapıyor da. Topu taşıyamayınca üçüncü bölgeye, sadece Diego değil, Nani de geliyor gerilere…

Uzatma dakikalarında Fenerbahçe iki kez organize geldi ki, ikincisi direkt hızlı hücumdur ve ikisinde de gol buldu peş peşe ve bir anda 2-0 oluverdi. Nani ne işe yatıyor diyenler ilk golü seyretsinler. Sağdan aldı, ortaya getirdi, topu  sol kanattaki Hasan Ali’ye verdi, onun ortası da gol oldu. İkinci golde ise maçın en iyisi Diego’nun müthiş asistini ve Fernandao’nun müthiş füzesini izledik. Diego ile beraber yaptıkları gol sevinci uzun yıllar hafızamda kalır. Fenerbahçe için Diego çok önemli bir oyuncu. Fenerbahçe’nin orta sahadaki aklıydı. Top aldı, top sürdü, şut attı, pas attı, asist yaptı.

Souza ise iyi bir tek ön libero portresi çizdi. Ayağı çok temiz ve Topal’a nazaran daha fazla hücuma katkı yapacağı kesin. Herşeyden önemlisi daha hızlı düşünüyor. Fizik olarak biraz daha artarsa Topal’ı keser, yan yana oynamazlar ama…

fernandao gol 2İkinci yarıya 2-0 avantajıyla başlayan Fenerbahçe rakibinin de üstüne gelmesiyle iki kez gole yaklaştı ilk 10 dakikada. 57.dakikada rakip 10 kişi kalınca skor beklentisi arttı ancak takım yoruldu ve tempo düştü. İkinci yarda şunu gördük, Topal- Meireles değişikliği orta sahadaki çabukluğu ve hızı kesinlikle azalttı. Diego’ nun da çıkışıyla da bariz bir organizasyon zaafı ortaya çıktı. . O yüzden de Fernandao ile yer değiştiren Van Persie istediği topların hiç birini alamadı. Beklenenin aksine Fenerbahçe ikinci yarıda 10 kişi kalmış rakibine başka gol bulamadı ve maç 2-0 bitti. Fenerbahçe geri dörtlüsü ve kaleci Volkan için çok rahat bir maç oldu.

Es Es ne durumda, daha sıkı bir takım olsaydı neler olurdu, bilemiyorum. Şener biraz tutuktu. Hasan Ali istekliydi ve yaptı asistini. Alves dikkatliydi. Ba ise çok farklı bir oyuncu. Bir süper hareket yapıyor, ardından yürekleri ağıza getiriyor. Çok panik, çok sık kaleciye dönüyor ve topu dan dun uzaklaştırmak istiyor her pozisyonda. Göğsüyle indirebileceği, arkadaşlarına verebileceği topların hepsini tribüne, sağa sola vurdu. Josef ve Diego’nun olumlu oyunundan bahsetmiştim, ikisi de banko olacaklar gibi.

fb volkan ozanEmenike’nin yarım sezonda sırtı dönük aldığı top kadarını Fernandao yalnızca bu maçta almıştır herhalde, attığı harika golle de ne kadar isabetli bir transfer olduğunu herkese ispatladı. Nani çok iyi bir oyuncu. Biraz güçsüz ve çekingen. Topu boş alanlara müthiş getiriyor. Yay üzerinde müthiş etkili. Kısa çalımlar, tık tık, ver kaçlar falan. Çok gol attırır, çok. Sow yine golü atıp kendini kurtardı. Kanatta iken hiç bir şekilde etkili olamadı ama orijinal bölgesindeyken golünü yazdı.

Bence güzel bir başlangıç oldu. Fenerbahçe Es Es karşısında esti ama gürleyemedi. Gürleyeceği günler yakın. Atromitos maçında daha iyi anlayacağız neyin ne olduğunu anca kaliteli ayakların varlığı çok belirgin, işte en güzeli bu. Çok keyif alacağız bu sene.

Şimdi şurdan biraz yeşil alalım, sahayı yeşile boyayalım. Biraz sarı, biraz da lacivert. Tribünler de oldu. Şurdan bir de Ozan Tufan alalım, orta sahaya koyalım. Biraz da Volkan Şen sağ tarafa. Nasıl oldu ? Bence şahane oldu, ama biraz daha zaman.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular