https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ESKRİM DÜNYA ŞAMPİYONASI 2019 GERİDE KALANLAR

Okunması Gerekenler

Budapeşte’de düzenlenen Eskrim Dünya Şampiyonası sona erdi.

15 Temmuz’da başlayıp 23 Temmuz’da tamamlanan müsabakalarda epe, flore ve kılıç kategorilerinin şampiyonları belli oldu.

Rusya 2 altın 3 gümüş 1 bronz toplamda 6 madalya ile şampiyonayı zirvede bitirirken, Fransa 2 altın 1 gümüş ile ikinci, Güney Kore de 2 altın 1 bronz ile üçüncü sırada yer aldı.

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesi en ciddi test niteliğindeki organizasyonda dikkat çeken sporcular, kategorilerdeki şampiyonlar, bizim sporcular ve yaşananlara kısaca bir göz atalım;

 

*** ERKEKLER EPE

Andrea Santarelli (İtalyan) ve Yannick Borel (Fransız) ikilisi şampiyona öncesindeki 2 ağır favoriydi ve kader iki yıldızı çeyrek finalde karşı karşıya getirirken gülen taraf Andrea Santarelli oldu.

Ancak Santarelli de yarı finalde sonrasında turnuvayı da şampiyon olarak bitirecek Macar rakibi Gergely Siklosi’ye mağlup olarak şampiyonaya veda etti.

1997 doğumlu Macar sporcu kendi evinde Rus Sergey Bida’yı finalde mağlup ederek dünya şampiyonluğuna ulaşırken, sadece o değil podyumda yer alan dört isim de kariyerlerinde ilk kez dünya şampiyonası seviyesinde bireysel madalya kazanmaları turnuvanın en flaş olaylarındandı.

**Erkekler epe takım müsabakalarında ise şampiyona öncesinde Fransa en büyük favori konumundaydı ve beklenen gerçekleşti.

Büyük yıldız Daniel Jerent’in bir yıllık cezasını tamamlayıp dönmesiyle beraber Budapeşteye ideal kadrosu ile gelen Fransızlar, yarı finalde İsviçre, finalde de Ukrayna’yı 45-37’lik skorla mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

 

*** ERKEKLER FLÖRE

Tabii ki kağıt üstündeki favori son dünya ve bu yılın Avrupa şampiyonu olan İtalyan Alessio Foconi’ydi.
Ama otoriteler erkekler epe’de olduğu gibi ters köşeye yattı ve Foconi son 64 turunda sürpriz biçimde Büyük Britanyalı Marcus Mepstead’e 15-9 yenilip elenirken, finalde de Foconi’yi 15-6 yenen Enzo Lefort şampiyonluğa ulaştı.

Bu disiplinde ülkemizi temsil eden Martino Minuto ise son 64 turunda Danimarkalı rakibi Thomas Berg’e 15-12 yenilerek turnuvaya veda etti.

** Takım klasmanında ise son iki şampiyonanın altın madalyalı ekibi olan İtalya ilk, son finalist ABD ile Fransa-Rusya ikilisi diğer zirve adaylarıydı.

Bu 4 ülke beklenildiği üzere yarı finallere kadar geldiler. Finalde ise ABD ile Fransa mücadelesini izledik ve rakibine 45-32’lik üstünlük kuran ABD, dünya şampiyonaları tarihindeki ilk erkekler flöre takımlar’da altın madalyaya ulaştı.

 

*** ERKEKLER KILIÇ

Erkekler kılıç kategorisinde ev sahibi Macaristan’ın altın madalya beklediği kategori idi ama ülkenin en büyük umudu Andras Szatmari finale kadar ilerlemesine rağmen, Güney Koreli sporcu Sang-uk Oh’a 15-12’lik skorla mağlup olarak gümüş madalyada kaldı.

Bu kategoride ülkemizi temsil eden milli sporcumuz Enver Yıldırım ise son 64 turunda İranlı rakibi Mohammad Rahbari’ye 15-5’lik skorla yenilerek elenen bir başka sporcumuz oldu.

** Takım müsabakalarında ise şampiyon Güney Kore, İtalya ile ev sahibi Macaristan dışına çıkmaz diyen otoriteler yanılmadı ve finalde Güney Kore nefesleri kesen maçta geriden gelerek ev sahibi Macaristan’ı 45-44’lük skorla mağlup ederek altın madalyaya uzandı.

……………………………………………………………………………………….

*** KADINLAR EPE

Belki de turnuvanın en büyük sürprizi burda yaşandı ve 1 numaralı favori, son dünya şampiyonu İtalyan eskrimci Mara Navvaria’nın son 32 turunda elenmesiyle birlikte olağan şüpheliler çoğaldı.

Final eşleşmesinde kariyerlerinde bir ilk yaşayan ikiliden Brezilyalı Nathalie Moellhausen, Çinli Lin Sheng’i 13-12 yenerek altın madalyayı kaptı.

** Takım müsabakalarında ise Rusyayı 29-28 ile geçen Çin şampiyonluğu kazanan ülke oldu.

 

*** KADINLAR FLÖRE

Kadınlar flörede tüm gözler Rus İnna Deriglazova ve iki İtalyan Ariana Errigo ve Alice Volpi’ye çevrilmişti.
ABD’den Lee Kiefer ve bu sporun yaşayan efsanesi olan Elisa Di Francisca da arkalarından gelen 2 sürpriz aday.

Rus Deriglazova finale çıkarak otoriteleri yanıltmadı ama genç Fransız Pauline Ranvier tüm spot ışıklarını üzerine çevirerek finalin diğer ayağı olmayı başardı.

Ama rakibine göre çok daha deneyimli olan Rus eskrimci Fransız rakibini 15-11’lik skorla mağlup ederek dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Bu kategoride ülkemizi temsil eden İrem Karamete, son 64 turunda karşılaştığı İtalyan rakibi Francesca Palumbo’ya 15-14 yenilerek turnuvaya veda etti.

** Takım mücadelelerinde uzatma devresi sonunda İtalya’yı 43-42 mağlup eden Rusya (8 yıl aradan sonra) şampiyon oldu.

 

*** KADINLAR KILIÇ

Kadınlar kılıç kategorisinde ise favorilerden Rusya’dan Sofya Velikaya ve Ukraynalı Olha Kharlan finale kadar geldiler ve Olha Kharlan, Rus rakibini 15-14’le geçerek dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Türkiye adına bu kategoride mücadele eden sporcularımızdan;

Fatma Köse son 64 turunda Rumen rakibi Andreea Lupu’yu 15-4’lük skorla geçti ama son 32 turunda Anna Marton’a 15-4’lük skorla yenilerek elendi.

Deniz Ünlüdağ son 64 turunda şampiyonanın madalya adaylarından Manon Brunet’ye 15-12’lik sonuçla yenilirken

Iryna Shukla da aynı turda 2008 Beijing Olimpiyatları’nın altın madalyalı ismi ABD’li Mariel Zagunis’e 15-9’luk skorla elenmekten kurtulamadı.

** Takım müsabakalarına ise; finalde Rusya, Fransa’yı 45-40 ile geçerek bir önceki yılın rövanşını aldı ve dünya şampiyonu oldu.

Türkiye Milli Takımı ise son 32 turunda Venezuela’yı 45-36 mağlup ederken, son 16 turundaFransa’ya 45-24 mağlup oldu.
Klasman maçlarında ise ekibimiz Japonya’ya 45-26’lik sonuçla yenilirken, Kanada’yı ise 45-27 yenmeyi başardı ve 13.lük mücadelesinde Azerbaycan’ı 45-38 mağlup eden Milli Takımımız, şampiyonayı 13. sırada tamamladı.

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular