https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ERSUN YANAL

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENMatematiksel olarak gerçekleşme de, % 99.99  bu şekilde son bulacak şampiyonlukta  onun payı kadar, birçok neden olduğunu da düşünüyorum.
1.Son 2 senenin şampiyonu Galatasaray’da yaşanan EGO KRİZİ, başkanla td arasında ki amiyane tabirle ıt dalaşı klübün iç dinamiklerini bozdu diye düşünüyorum. Yoksa kadro kalitesi olarak sarı kırmızıların FB’den aşağı kalır yani yoktu ki kadrolarında Drogba, Sneijder, Muslera, Eboue, Melo gibi dünya yıldızlarının yanında Türkiye liginin en önemli iki yerli oyuncusu Burak Yılmaz ve Selçuk İnan da bulunuyordu.
2.En önemli rakipleri 3 cephede ki bir tanesi tek başına 2 cephe sayılabilecek Şampiyonlar Ligi’nde ter dökerlerken, onlar sadece lige yoğunlaştılar. Çarşamba Pazar darken yorulmadılar ve rakipleri neredeyse her Avrupa  dönüşü puan kaybeti.
SON DAKIKA3. Özellikle ilk devreye takımlar  puantaj olarak başa baş giderken atılan son dakika golleriyle gelen 3 puanlar, hem takımın motivasyonunu hem de güvenini arttırdı.
4. Yine en büyük rakipleri Galatasaray’in bu seneki deplasman kabusu da puan farkının açılmasındaki en önemli etkenlerdendi.
AMA SONUÇ OLARAK baktığımızda, öyle ya da böyle bu ligin en iyi futbol oynayan ekibi Fenerbahçe’ydi.
Yabancı yerli oyuncu uyumu, defans kalitesi ve özellikle bu senenin FNR3EN ÇIKIŞ YAPAN oyuncusu olduğunu düşündüğüm CANER ERKİN performansı bu başarıda önemli rol oynayan etkenlerden birkaçıydı.
Sarı lacivertlilerde goller 1-2 oyuncu arasında paylaşılmadı. Çok dengeli şekilde 4 yabancı forvetu 29 hafta itibariyle 12 ile 8 arasında toplamda 40 gol attılar. Onların haricinde de tam 10 oyuncudan gol buldular.
UNUTULMASIN Kİ, burası Fenerbahçe! Ersun Yanal umarız öyle birşey olmaz ama şampiyonluk kutlaması yaparken, hele de basında AZİZ YILDIRIM gibi ne yapacağı belli olmayacak kalibrede bir başkan varken, bir anda kendini kapının önünde de bulsa şaşırmamak lazım ama biz kovulmayacağını??? varsayarak yazımıza devam edelim.
Seneye de en önemli rakipleri Avrupa’da boy gösterirken onlar sadece domestik lige kanalize olacaklar ve bu sene o kadar önemli ki,  çünkü 4.yıldızı ilk olarak kimin takacağı belli olacak!
fener33Ezeli rakipleriyle 19-19 girecekleri 2014-15 sezonunda ipi kim göğüsleyecek diye konuşuyoruz ama yeni stadı ve oluşacak havayla 100.yıllarındaki rüzgarı arkalarına alabilirlerse BEŞİKTAŞ faktörünü de gözardı etmemek gerekiyor.
Öyle ya da böyle, futbolcuyken yolu 1 saniye bile FENERBAHÇE KULÜBÜ ile kesişmemiş, hiçbir futbolculuk kariyeri başarısı bulunmayan, hayatında TD olarak da hiçbir kupa kazanmamış ve Avrupa’da kulüplerde isim yapıp yüksek bir kredisi olmayan  teknik direktörün bu klübün başına gelmesi zaten basil başına bir peri masalıdır ama geldiği ilk sene şartlar ne olursa olsun şampiyonluk kazanmış olması da çok ciddi bir başarı öyküsü!
Korkum şudur ki; daha önce şampiyonluk yaşamış, başarılar kazanmış birçok TD sadece futbol değil, basketbol, voleybol şubelerinde de garip bahaneler, absürd açıklamalar ile teneke bağlanıp yollandı.
Umarız bu kez bu birliktelik uzun soluklu olur ve Fenerbahçe daha önce Fenerbahçe forması giymemiş ama doğuştan Fenerbahçeli olduğu tüm spor camiası tarafından bilinen TD’u ile en azından birkaç sene daha yoluna devam eder.

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular