https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ERSUN GELMEDEN ÖNCE İTİRAZIM VAR

Okunması Gerekenler

Ersun gelmeden önce itirazım var.

İtirazım kime mi? Ali Başkana ve yönetim kuruluna.. Ersun’a kesinlikle var ama bu yazı onunla ilgili değil. Amacım ne olduğunu anlamadığımdan, düşündüklerimi yazıya vurmak.

 

Aziz Başkandan sonra benim gibiler neden Ali Başkana sarıldık:

 

 • Büyük değişiklikten bahsetti. Farklı işler yapacaklarını söyledi. Özellikle bizim gibi kurumsal hayattan gelen beyaz yakalılar için çok güzel kelimelerdi. Söyleyen de Ali KOÇ olunca yaşasın dedik.
 • Scout ekibi ile çok oyuncu baktığından bahsetti. Tüm bunların içersinden doğru adamlarla müthiş bir takım kuracağını söyledi. Zaman vermedi,umut verdi.
 • Şampiyon yapacağım demedi. Bununla da kalmadı, hiç bir ucuz söylemede de bulunmadı. Umut verdi.
 • Taraftara ve takıma yakın olacağını ama kurallarla disiplinli bir takımın ışığını verdi.
 • Aykut hocamızla konuşacağız, adam gibi adamdır, Fenerbahçe’liliği tartışılmaz ama bakalım vizyomuzla ne kadar uyuşacak dedi.

 

Tüm bu vizyonla başladı. Ve limitsiz güvence verdik. Cocu’yu getirdi, doğru sistem adamı kesinlikle güzel işler yapacaktır dedik. Olmadı. Cocu, tutmadı. Dünyanın sonu mu, kesinlikle değil. Sisteme inanıyorsanız, herkes oyuncudur. Oyuncular da her zaman değişir. Kim takar?

 

İşte burada başladı, yan paslar.. Ekonomik olarak zor durumdayız diye biliyorduk, aykut’u geri mi getirir, nasıl ise parasını veriyoruz diye düşündük ki, gelmedi. Bir oh çektik. Ali Başkan aynen devam. Süper dedik. Koeman’a takımı verdi. Hepimiz biliyorduk ki, arkada bir neden var. Bakalım, eskiden bir başarısı olmayan Koeman ne yapacak dedik. Koeman, bir elektroşok oldu takımda. Ben kendi adıma insanlara fırsat açılmasına inanırım. Bazen şans bir başka yerde daha güzel güler yüzüne. Sonuçta bulunduğu yerde olması mücize olan bir kadro var. Koeman’da hayatının fırsatından iş çıkarır dedik, olur gibi oldu ama olmadı. İdare ederiz bu sene böyle dedik. Kalenderdir Fenerbahçe taraftarı. Çok derine saplamazsanız bıçağı takılmaz, hep kendinde arar sorunu. Şike olayı gibi bir operasyon yaparsanız görürsünüz hönkürmesini ve bir deve dönüşmesini.

Ve son dakika: Ersun Yanal ile görüşüldü.  İşte ben de bıçak burda battı. Arkadaş çevreme de bakıyorum, diğer yerlere de. Herkes Ersun Yanal isminin dışında bir aldatılmış hissediyor. Neden sorunu, Ersun Yanal dışında, soruyoruz. Ali Başkanın elinde sonsuz kredi varken, taraftardan para isteyeceğiz derken  ve evet demişken, bu kadar cebinden, kendi şirketlerinden sponsorlar koyarak elini taşın altına koymuşken, neden bu hamle? Çünkü bu hamle ile:

 • Aylarca Aykut hocanın adamlarına bilgi kaçırdılar dedin, Koeman kimin yardımcısı başkan, ne biliyorsun takımı farklı oymadığını diyoruz. İnanmasak da şeytan dürtüyor.
 • Neden ilkelerinden vazgeçtin? Neden yabancı bir hoca ile ilerlemiyorsun? Bize de ki 3 yıl sabredin, aha size bir başka akıllı isim. Bununla deneyeceğiz, bu sistem kurulacak. Biz hayır der miyiz? HAYIR.
 • Veya bu sene satıyorum tüm futbolcuları, gençlerle ilerleyeceğiz ve bu takımı toparlayacağız desen, sana HAYIR mı deriz, bundan daha kötü bir yerde mi oluruz?
 • Şenol hocayı takımın başına getirdim. Bu yıl onunlayız, bu arada yabancı kaliteli bir başka hoca bakacağım desem HAYIR mı derdik.
 • Biraz Fenerbahçe’yi toplayacağım, çok iş var, Cocu’da hata yaptık, artık daha dikkatli çalışacağız bekleyin desen HAYIR mı derdik?

Bu tarafta demezdi, ama şimdi aldatılmış hissediyorum. Sanki tüm fikirlerden vazgeçtik, kolayı seçtik, taraftarın o kadar dinledik ki, onlar gibi düşündük, buyrun Ersun dedik  diyorsun sanki. Bu durumda da aklıma:

 

 • Ersun iki maç kaybetsin, ben mi kurdum bu kadroyu yeni kadro isterim diyebileceği
 • Ersun birkaç maç kaybedince, taraftarın Zico/Alex diye bağırabileceği
 • Ersun’un medya ile seni hergün bir başka şekilde zorlayacağı geliyor.

 

Liderler kararlarından gönderlerse, ilk hüsrana uğradıklarında ilkelerinden vazgeçerlerse, bizim gibi ülkelerde, madara olurlar. Ali Başkan umarım bir bildiğin vardır. Ne olursa olsun lütfen vazgeçme, kolaya kaçma.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: yakup.borekcioglu@abcspor.com

twitter: @Yborekcioglu

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular