https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ERKEN PES ETTİK

Okunması Gerekenler

LİGİ TANI(MA)YAN EROL BULUT

Ligi tanı(ma)yan Erol Bulut Tüm hafta boyunca nasıl farklı kazanırız diye düşündüğümüz bir maç sonunda hezimete uğradık. Bravo Sergen Yalçın. Fenerbahçe...

YERLİ VE MİLLİ MARADONA

YERLİ VE MİLLİ MARADONA Hafta içinde Maradona’nın ölün haberini duyunca futbol sevgimi perçinleyen küçük dev adamın bende bıraktığı anılar bir...

DERS GİBİ HAFTA

Fenerbahçe - Beşiktaş maçından bir gün önce iki tane maç izledik cumartesi günü. Önce Başakşehir-Denizli oynadı. Başakşehir 3-0 öne...
fersu yaziFransa’nın Lille kentinde tam 27.500 kişilik bir taraftar karşısında bu zorlu mücadele başladı. Her iki takım da klasik beşleriyle sahaya çıkarken 12 dev adam savunmada üst düzey bir konsantrasyonla maça başladı. Ev sahibi ise sabırla top çevirerek doğru şutu bulmaya çalıştı. İlk bölümlerde tempoyu istediğimiz şekilde düşük tutmayı başardık ve Fransızlar’ı yürüyerek oynamaya mecbur kıldık.
En büyük problemi bize De Colo yaşattı. Sinan’ın maça “düşük” başlaması ve savunmada beklediğimiz sertliği ortaya koyamaması bunda en büyük etkendi.
tur fra dixonParker’ın Dixon’ı savunması ve bu nedenle topa baskı yapamamaları onun rahat top getirmesini ve hücumumuzu da daha rahat organize etmemizi sağladı. Tepe ikili oyunlarında hem Semih’i hem de Ersan’ı çok iyi besledik bu sayede. Bunun yanında da geçiş hücumlarında direkt potaya giderek Fransızlar’ın savunmasını çok zorladı Dixon.
Kaçan şutlardan sonra topa baskı yapmamız ve De Colo’nun 3 sayı tehdidine önlem alarak yaptığımız alan savunması ile hücum organizasyonlarını bozduk. Diaw’ın da erken 2 faulle kenara gelmesini Ersan ile çok iyi değerlendirdik, maça hücumda da iyi başladık.
Ancak korktuğumuz başımıza geldi. Yanlış şut tercihleri ve basit top kayıpları onları havaya soktu, istedikleri tempoyu buldular, kronik hale gelen geri koşma problemimizi cezalandırmaya başladılar. Bu bölümde yakaladıkları 7-2’lik seriye karşılık savunmamızı sertleştirdik, panzehirimiz olan alan savunması ile beraber Ersan ve Bobby’nin hücumdaki liderliği ile biz de 8-0’lık seri yakaladık.
İlk periyodda ilk beşimizden hiç vazgeçmedik ve maçın içerisinde bu sayede kalmayı başardık, onlar ise 8 oyunculuk bir rotasyon kullandılar ilk 10 dakikada. İkinci periyotta oyuncularımızı dinlendirmek için rotasyona gitmek zorunda kaldık. Furkan Aldemir, Ersan’ın bıraktığı yerden ribaund katkısını verdi ama maalesef tunuvanın formusuz ismi Melih ve Barış’dan yine hiç katkı alamadık.
İlk yarının son bölümünde Bobby kenardayken hücumda hiç organize olamadık, üst üste yaptığımız top kayıpları Fransa’nın maç boyu bulamadığı tempoyu getirdi, seyirciyi de ayağa kaldırdılar, buldukları kolay sayılarla öne geçtiler. Bitime 2 dakika kala pota altı savunmamızın da çökmesiyle beraber 14-0 seriyi yakaladılar ve farkı da 9 sayıya çıkardılar, 5 dakika boyunca sayı atamadık ki Parker ve Diaw bu bölümde oyunda yoktu.
tur fra semihFransa birden fazla yaratıcı oyuncuya sahip olmanın avantajını çok iyi kullandı, set hücumlarında da kolay sayılar bulmaya başladılar. Cedi’nin hareketlenmesi ve Ersan’ın Diaw karşısındaki penetreleri artı üçlükleri ile ayakta kalmaya çalıştık. Ama savunmayı sertleştiremediğimiz ve onları durdurmadığımız için bir türlü farkı kapatamadık.
Biz benchten katkı alamamaya devam ederken onlar 3.periyotla beraber Fournier ve Lauvergne’i devreye sokmayı başardılar, Parker’ın 5 sayıda ve Diaw’ın 4 sayıda kaldığı bir günde bu iki isim potamıza toplam 24 sayı gönderdi.
3. periyodun 5. dakikasında Fransızlar’ın topu çemberin “içerisinden” almasına hakemlerin izin vermesi ve ardından koç Ataman’a çalınan teknik faul tüm ritmimizi bozdu. Tam farkı 7 sayıya indirdiğimiz ve ivmeyi yakaladığımız bu bölümde bu “hata” canımızı çok sıktı, seyircinin de tekrar oyuna girmesini sağladı, farkı tekrar çift hanelere çıkardılar. MAÇIN KIRILMA ANI’ydı maalesef!!!!
Bu andan itibaren guardımız tam anlamıyla düştü. Hücumda yorgunluk iyice çökerken maç boyu kullandığımız 59 topun 26’sını kullanan Dixon ve Ersan’ın elleri titremeye başladı. Savunmada ise konsantrasyonumuzu ve inancımızı kaybettik. İlk yarının aksine potamızı hiç savunamadık, Fransızlar sürekli penetre ederek rahat sayılar buldular, farkı giderek açtılar.
tur fra ersan4. periyodun başında alan savunması bize yine biraz olsun nefes aldırırken hücumda topun değerini bilemedik ve hiç organize olamadık, tercih hataları ve yorgunluk yine büyük dezavantajımız oldu. Maç boyunca benchten sadece 13 sayılık bir katkı alabildik, Fransa ise tam 35 sayılık bir katkı aldı ve son periyotta bunu fazlasıyla hissettik. Bitime 7 dakika kala da fark 24 sayıya kadar çıkınca, erken havlu attık çeyrek final yolunda.
Sinan ve Melih’in etkisiz olduğu bölümlerde koç Ataman onlara fazla sabretti. Özellikle De Colo’nun etkinliğini azaltabilmek adına Göksenin’i daha erken sahaya sürüp, Fransız guardı yıpratabilirdik. Farkın açılmasında ve Fransa’nın tempo bulmasında saha içerisindeki lider, beklentilerin aksine Parker yerine O’ydu ki maçı da 15 sayı, 7 ribaund ve 7 asist ile tamamladı.
Bunun yanında alan savunmasından  çabuk vazgeçtik, sadece dönem dönem kullandık. Özellikle Parker’ın oyunda olduğu her dakikayı mutlaka alan savunmasında ısrar ederek oynamalıydık. Bu kadar yetenekli ve yaratıcı oyunculara sahip Fransa karşısında maalesef maçın çoğunluğunda adam adama savunma yaptık.
Cehennem grubundan 3 kritik galibiyet alarak ikinci tura çıkan ve bize bu heyecanı yaşatan 12 dev adama kendi adıma teşekkür ediyorum ama bu maçta bu kadar erken pes ettikleri için de sitemlerimi iletiyorum.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

LİGİ TANI(MA)YAN EROL BULUT

Ligi tanı(ma)yan Erol Bulut Tüm hafta boyunca nasıl farklı kazanırız diye düşündüğümüz bir maç sonunda hezimete uğradık. Bravo Sergen Yalçın. Fenerbahçe...

YERLİ VE MİLLİ MARADONA

YERLİ VE MİLLİ MARADONA Hafta içinde Maradona’nın ölün haberini duyunca futbol sevgimi perçinleyen küçük dev adamın bende bıraktığı anılar bir film şeridi gibi gözlerimin önünden...

DERS GİBİ HAFTA

Fenerbahçe - Beşiktaş maçından bir gün önce iki tane maç izledik cumartesi günü. Önce Başakşehir-Denizli oynadı. Başakşehir 3-0 öne geçince gevşedi, gençleri oyuna aldı,...

HADDİNİ BİLMEK

HADDİNİ BİLMEK Ligin gidişatını etkileyecek önemdeki derbide Beşiktaş Kadıköy'de şampiyonluğun favorisi olarak gösterilen Fenerbahçe'nin konuğuydu. Geçtiğimiz hafta oynanan Başakşehir maçına kadar yarışta hiçbir şans tanınmayan...

ANLAYANA…

ANLAYANA... Nasrettin Hoca’ya neden eşeğe ters bindiğini sormuşlar, arkadan gelen tehditleri görmek için demiş. Peki ya önden gelenler diye sorulunca da demiş ki, onu zaten...

Benzer Konular