ERKEN PES ETTİK

Okunması Gerekenler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda...
fersu yaziFransa’nın Lille kentinde tam 27.500 kişilik bir taraftar karşısında bu zorlu mücadele başladı. Her iki takım da klasik beşleriyle sahaya çıkarken 12 dev adam savunmada üst düzey bir konsantrasyonla maça başladı. Ev sahibi ise sabırla top çevirerek doğru şutu bulmaya çalıştı. İlk bölümlerde tempoyu istediğimiz şekilde düşük tutmayı başardık ve Fransızlar’ı yürüyerek oynamaya mecbur kıldık.
En büyük problemi bize De Colo yaşattı. Sinan’ın maça “düşük” başlaması ve savunmada beklediğimiz sertliği ortaya koyamaması bunda en büyük etkendi.
tur fra dixonParker’ın Dixon’ı savunması ve bu nedenle topa baskı yapamamaları onun rahat top getirmesini ve hücumumuzu da daha rahat organize etmemizi sağladı. Tepe ikili oyunlarında hem Semih’i hem de Ersan’ı çok iyi besledik bu sayede. Bunun yanında da geçiş hücumlarında direkt potaya giderek Fransızlar’ın savunmasını çok zorladı Dixon.
Kaçan şutlardan sonra topa baskı yapmamız ve De Colo’nun 3 sayı tehdidine önlem alarak yaptığımız alan savunması ile hücum organizasyonlarını bozduk. Diaw’ın da erken 2 faulle kenara gelmesini Ersan ile çok iyi değerlendirdik, maça hücumda da iyi başladık.
Ancak korktuğumuz başımıza geldi. Yanlış şut tercihleri ve basit top kayıpları onları havaya soktu, istedikleri tempoyu buldular, kronik hale gelen geri koşma problemimizi cezalandırmaya başladılar. Bu bölümde yakaladıkları 7-2’lik seriye karşılık savunmamızı sertleştirdik, panzehirimiz olan alan savunması ile beraber Ersan ve Bobby’nin hücumdaki liderliği ile biz de 8-0’lık seri yakaladık.
İlk periyodda ilk beşimizden hiç vazgeçmedik ve maçın içerisinde bu sayede kalmayı başardık, onlar ise 8 oyunculuk bir rotasyon kullandılar ilk 10 dakikada. İkinci periyotta oyuncularımızı dinlendirmek için rotasyona gitmek zorunda kaldık. Furkan Aldemir, Ersan’ın bıraktığı yerden ribaund katkısını verdi ama maalesef tunuvanın formusuz ismi Melih ve Barış’dan yine hiç katkı alamadık.
İlk yarının son bölümünde Bobby kenardayken hücumda hiç organize olamadık, üst üste yaptığımız top kayıpları Fransa’nın maç boyu bulamadığı tempoyu getirdi, seyirciyi de ayağa kaldırdılar, buldukları kolay sayılarla öne geçtiler. Bitime 2 dakika kala pota altı savunmamızın da çökmesiyle beraber 14-0 seriyi yakaladılar ve farkı da 9 sayıya çıkardılar, 5 dakika boyunca sayı atamadık ki Parker ve Diaw bu bölümde oyunda yoktu.
tur fra semihFransa birden fazla yaratıcı oyuncuya sahip olmanın avantajını çok iyi kullandı, set hücumlarında da kolay sayılar bulmaya başladılar. Cedi’nin hareketlenmesi ve Ersan’ın Diaw karşısındaki penetreleri artı üçlükleri ile ayakta kalmaya çalıştık. Ama savunmayı sertleştiremediğimiz ve onları durdurmadığımız için bir türlü farkı kapatamadık.
Biz benchten katkı alamamaya devam ederken onlar 3.periyotla beraber Fournier ve Lauvergne’i devreye sokmayı başardılar, Parker’ın 5 sayıda ve Diaw’ın 4 sayıda kaldığı bir günde bu iki isim potamıza toplam 24 sayı gönderdi.
3. periyodun 5. dakikasında Fransızlar’ın topu çemberin “içerisinden” almasına hakemlerin izin vermesi ve ardından koç Ataman’a çalınan teknik faul tüm ritmimizi bozdu. Tam farkı 7 sayıya indirdiğimiz ve ivmeyi yakaladığımız bu bölümde bu “hata” canımızı çok sıktı, seyircinin de tekrar oyuna girmesini sağladı, farkı tekrar çift hanelere çıkardılar. MAÇIN KIRILMA ANI’ydı maalesef!!!!
Bu andan itibaren guardımız tam anlamıyla düştü. Hücumda yorgunluk iyice çökerken maç boyu kullandığımız 59 topun 26’sını kullanan Dixon ve Ersan’ın elleri titremeye başladı. Savunmada ise konsantrasyonumuzu ve inancımızı kaybettik. İlk yarının aksine potamızı hiç savunamadık, Fransızlar sürekli penetre ederek rahat sayılar buldular, farkı giderek açtılar.
tur fra ersan4. periyodun başında alan savunması bize yine biraz olsun nefes aldırırken hücumda topun değerini bilemedik ve hiç organize olamadık, tercih hataları ve yorgunluk yine büyük dezavantajımız oldu. Maç boyunca benchten sadece 13 sayılık bir katkı alabildik, Fransa ise tam 35 sayılık bir katkı aldı ve son periyotta bunu fazlasıyla hissettik. Bitime 7 dakika kala da fark 24 sayıya kadar çıkınca, erken havlu attık çeyrek final yolunda.
Sinan ve Melih’in etkisiz olduğu bölümlerde koç Ataman onlara fazla sabretti. Özellikle De Colo’nun etkinliğini azaltabilmek adına Göksenin’i daha erken sahaya sürüp, Fransız guardı yıpratabilirdik. Farkın açılmasında ve Fransa’nın tempo bulmasında saha içerisindeki lider, beklentilerin aksine Parker yerine O’ydu ki maçı da 15 sayı, 7 ribaund ve 7 asist ile tamamladı.
Bunun yanında alan savunmasından  çabuk vazgeçtik, sadece dönem dönem kullandık. Özellikle Parker’ın oyunda olduğu her dakikayı mutlaka alan savunmasında ısrar ederek oynamalıydık. Bu kadar yetenekli ve yaratıcı oyunculara sahip Fransa karşısında maalesef maçın çoğunluğunda adam adama savunma yaptık.
Cehennem grubundan 3 kritik galibiyet alarak ikinci tura çıkan ve bize bu heyecanı yaşatan 12 dev adama kendi adıma teşekkür ediyorum ama bu maçta bu kadar erken pes ettikleri için de sitemlerimi iletiyorum.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

5 YILLIK HASRET BİTTİ

5 YILLIK HASRET BİTTİ Sezonun 2. haftasında son şampiyon Başakşehir sahasında Galatasarayı ağırladı. Maça iki takımda dengeli başladı. Ortasaha mücadelesi ile geçen ilk 10 dakikada iki...

İKİDE İKİ

İKİDE İKİ Haftaiçi Avrupa Ligi ön elemeleri, haftasonu lig maçları derken yoğun bir temponun içine giren Galatasaray ilk iki maçı kazasız atlattı. Haftaiçi Bakü, bu...

Benzer Konular