https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ELIUD KIPCHOGE, EFSANE ATLET, TARİHİ REKOR

Okunması Gerekenler

Bundan 16 sene önce.. 2003 Dünya Atletizm Şampiyonası için Saint-Denis, Paris’teyiz.

5000 metre finali için atletler starta yerini almış ve 15 isim arasında 1500 şampiyonu ve dünya rekoru sahibi Faslı Hicham El Guerrouj ve 10.000 metrenin kazananı bir başka yıldız Etiyopyalı Kennenise Bekele, 2001 şampiyonu vatandaşı Ricard Limo da var.

Ama yarışın kazananı 12.52.79’luk derecesiyle hiç bilinmedik bir isim, ülke elemelerini son anda geçmeyi başararak şampiyonaya katılmaya hak kazanan Eliud Kipchoge…

5 Kasım 1984 doğumlu, 19 yaşında bu zafere ulaşan Kenyalı atlet, 1999 senesinde, 16 yaşındayken mezun olduğu Kaptel orta okulunda günde sadece ortalama 3 km koşan ve o zamanlarda bu sporun profesyonel anlamda yanından bile geçmeyi düşünmeyen biriydi, daha bıyıkları bile yeni terlemeye başlayan genç adam.

Kenya’nın Nandi ilçesinde küçük bir köyde, Kapsisiywa’da büyüdü. Dört çocuklu ailenin en küçük üyesi olan Eliud’un annesi öğretmen olarak çalıştı. Babasını ise henüz dört yaşındayken kaybetmişti. Küçük yaşlarda okul sonraları komşularından topladığı sütleri pazarda satarak ailesine destek oluyordu.

16 yaşındayken bölgesel bir yarışa giriyor ve rakiplerine metrelerce fark atıp kazanıyor. Organizasyonu takip eden eski ünlü atletin ( Patrick Sang) radarına takılıyor. Zamanın 3000 metre hendekli koşu şampiyonlukları ve olimpiyat madalyası kazanmış ismi (1992-Barcelona gümüş) ile tanışıp çalışmaya başlıyor ve profesyonel anlamda ilk adımlar…

5000 metrede 2003 Dünya Şampiyonluğu öncesinde, 2002’de Dünya Cross Country Şampiyonasında gençlerde takım halinde kazandığı ilk zafer sonrası, 2003’de bireyselde de altın madalya almıştı. Sonrasında, yine 5000 metrelerde 2004 Atina’da bronz, 2008’de Pekin Olimpiyatları’nda gümüş ve asıl patlama, maratona geçerek, bir anda spor hayatında Nirvana!

2014 Chicago, 2015’de de Berlin ve Londra maratonları zaferleriyle spot ışıklarının üzerine çevrilmesiyle birlikte, 2016 bir Londra zaferi daha ve akabinde 2016 Rio Olimpiyat altını da ekleniyor kariyerine.

Naional Geographic’in yayınlandığı programda, güzel yüzü, mimikleri ve anlattığı hayat hikayesi ile milyonlara verdiği pozitif elektrikle gönüllerde taht kuran Kenyalı, maratonu hedeflenen 2 saatte koşamayıp, 25 saniye farkla 2:00:25’te bitirirken, kendisini tebrik edenlere “ama 2 saat hedeflemiştik, buraya kadar ben getirdim, şimdi benden sonra deneyeceklerin aşması gereken yalnızca 25 saniye kaldı” demişti.

Tarihte 2.02’nin de altına ilk o inmişti (2.01.39-Berlin) ve rekorun sahibiydi ama tarihi de tarihe gömen asıl rekor bugün Viyana’da geldi.!

Ineos 159 Challenge isimli organizasyonda 2 saatin altında maraton denemesi gerçekleştiren efsane atlet, 1:59:40’lık  derecesiyle, 42 km 195 metrelik maratonda 2 saat bariyerinin altına inerek destan yazdı.

Londra’da 4, Berlin’de 3, Chicago’da 1, toplamda 8 Majör maratonda altın madalya elde eden ve kariyerinde birer olimpiyat ve dünya şampiyonluğu da bulunan efsane, yarışın resmi müsabaka sayılmaması ve yarışa önde başlayan yönlendirici olması gerekçeleriyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından resmi dünya rekoru olarak sayılmayacak ama belki de maratondaki bu derece dünya döndükçe tepedeki yerini alacak!

Tarihi yarış sonrasında yaptığı açıklama ile yazımızı bitirelim “kimsenin sınırları yoktur, ilk geçen kişi ben olduğum için çok sevinçliyim ama 2 saat barajı artık yok ve daha çok kişi bunu yapmaya başlayabilir”.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular