https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ELEMELERDE YENİ BİR HEYECAN: GIBRALTAR

Okunması Gerekenler

onur resimDünya Kupası bittikten sonra tüm Dünya’nın dilinde Almanların olması kadar doğal bir şey olamaz. Euro2016 için de en güçlü adaylardan olacak olan Almanların eleme grubunda ise ilk kez eleme heyecanı yaşayacak olan bir ülke yer alıyor: Gibraltar.

Gibraltar, haritadaki yerini bilmeyenler için İspanya’nın en güneyinde Cebelitarık Boğazı’nın Akdeniz girişini kontrol eden bir bölgede bulunan küçük bir yarımada. Hatta o kadar küçük ki, milli takımın futbol sahası UEFA standartlarına uygun olmadığından resmi maçlar Portekiz’in güney ucundaki Faro kasabasında oynanıyor. Aslında (bağımsızlığı olmasa da) ayrı bir ülke olması bile askeri sebeplerden kaynaklanıyor. Askeri jeostratejik önemi nedeniyle tarih boyunca gerek Araplar, gerek İspanyollar ve İngilizlerce hep ele geçirilmiş ve kullanılmış. Bugün ise Britanya İmparatorluğu ve kraliçeye bağlı bir toprak parçası.

gibraltar3Gibraltar, halen FIFA üyesi olmadığı için Dünya Kupası elemelerine katılamıyor. Ancak, geçtiğimiz yıl UEFA üyesi oldular ve Euro2016 elemelerine katılmaya hak kazandılar. Aslında, küçük ve futbol dünyasında önemsiz gibi görünen bu ülkenin UEFA üyesi olması (bizim ülkemizde olmasa da) Avrupa’da oldukça gürültü koparmıştı. Tek cümleyle özetlemek gerekirse, gürültüyü kopartan hal ve hazırda başında Bask ve Katalunya sıkıntısı bulunduğundan bağımsız olmayan ülkelerin UEFA organizasyonlarında yer almaması gerektiğini savunan İspanya idi.

Bu sezon ilk kez Euro2016 elemelerine katılacak olan Gibraltar, San Marino’yu UEFA sıralamasının son sırasındaki yerinden şimdilik kurtardı. Ancak, ilk oynadıkları maçlar rakiplerin kendilerini küçümsemelerinden midir, yoksa ilk heyecandan mıdır bilinmez hiç de fena geçmedi. Takım 2013’ten itibaren oynadığı 5 maçta 2 beraberlik 1 de galibiyet aldı. Hatta bu beraberliklerin bir tanesi de Güney Afrika’daki Dünya Kupası’na katılmayı başarmış olan Slovakya’ya karşı!

gibraltar1Milli takımın oyuncuları genellikle Gibraltar’daki amatör takımlarda forma giyen isimlerden oluşuyor.Ülkenin efsanesi ise 80’lerde doğan futbolla ilgili çocukların yakından tanıyacağı, Man Utd altyapısından yetişen Danny Higginbotham. Artık futbolu bırakan sol bek, Gibraltar tarihinin profili en yüksek oyuncusu.

Gibraltar Euro2016 elemelerinde son şampiyon Almanya’nın da bulunduğu D Grubu’na düştü. Tabii ki bu grupta kendilerine hiç şans verilmiyor, ancak şimdiye kadar oynadıkları maçlar çok hafife alınırlarsa sürpriz yapabilecek bir takım olduklarını gösteriyor gibi.

onur.ilimsever@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular