https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EL-CLASICO’LAR SERİSİ

Okunması Gerekenler

derya cerasiEl-Classicolar Serisi

Bazı rekabetler vardır ki; dünyada milyarlarca insan tarafından takip edilir ve takımlar, karşı karşıya geldikleri branş ne olursa olsun, ilgi çekmeyi başarır. Aynı şehrin takımları olmasalar da, bu rekabet bulundukları ülkenin dilinde adlar bile almıştır. Kimisinde tarihsel, kimisinde etnik nedenler de bu rekabeti daha da arttırır. River Plate-Boca Juniors, Celtic-Rangers ve tabi ki Real Madrid-Barcelona rekabetleri, bu rekabetlerde en önemlileri.

Real Madrid ile Barcelona İspanya Basketbol Ligi’nin final serisinde karşıya karşıya gelecekler. En az 3 “El-Classico” izleyeceğimiz bugün başlayacak seride neler olabileceğine bir bakalım.

Real Madrid İçin Çok Başarılı Bir Sezon

real barca 2Seride evsahibi avantajına sahip Real Madrid, çok başarılı bir sezon geçiriyor. Ligde normal sezonu lider bitiren Real Madrid, Kral Kupası’nı kazanırken, aynı zamanda kendi salonunda düzenlenen Euroleague Final-Four’unda da şampiyonluğa ulaşmayı başardı. Ligde play-off’lara gelindiğinde çeyrek finalde Gran Canaria’yı 2-0 ile geçtiler ve yarı finalde Valencia Basket’i elediler. Bu seride 2.maçı kendi sahalarında kaybetmelerine rağmen, uzatmaya giden üçüncü maçı Lull’un son saniye üçlüğü ile kazandılar. Bu seride deplasmanda oynadığı iki maçı da kazanarak finale geldi Real Madrid. Kadroda Llull, Fernandez, Rodriguez, Maciulis ve Carroll gibi çok iyi kısa oyunculara ve şutörlere sahipler. Bunun yanında adeta ikinci baharını yaşayan Nocioni de bu başarılarda büyük pay sahibi.

Barcelona İçin Hayal Kırıklığı

Barcelona cephesine baktığımız zaman, hayal kırıklığı olarak nitelendirebileceğimiz bir sezon yaşandığını söyleyebiliriz. Euroleague’de favori olarak ve evsahibi avantajı ile başladıkları çeyrek final serisinde Olympiakos’a elendiler ve yine Final-Four göremediler. Kral Kupası’nı da ezeli rakibi Real Madrid’e kaptıran Barcelona, final serisinde başarılı olarak bir nebze olsun taraftarını sevindirmek isteyecek.

Ligde play-off’ta çeyrek finalde Badalona’yı 2-0 ile geçen Barcelona, yarı finalde Unicaga Malaga’yı çok zorlansa da son maçta elemeyi başardı. Kadroda en önemli oyuncular tabi ki Juan Carlos Navarro ve Ante Tomic. Navarro öldürücü şutları ve imza atışı olan gözyaşı damlaları ile sayı bulmak isterken, Ante Tomic de boyalı alanı kullanmaya çalışacak.

Barcelona Deplasmanda Kazanmak Zorunda

real barca 3Barcelona’nın şampiyon olabilmesi için deplasmanda en az bir maç kazanmak zorunda olduğunu söyleyelim. Koç Pasqual de dünkü basın toplantısında bu konuya değindi ve “Eğer işin içine şansı katarsak finallerde şans yanımıza olmadı ama bu kez ne olacağını göreceğiz. Şampiyon olmak istiyorsak burada, Madrid’de maç kazanmak zorundayız. Aksi takdirde kupaya uzanamayız” dedi.

Seride Neler Olabilir?

Serinin önemli noktalarından biri, kısa oyuncu rotasyonundan hangi takımın daha çok verim alacağı olacak. Koç Pasqual; Hezonja, Satoransky ve Abrines gibi genç oyuncularını kullanıp, onların aktif savunması ile Real Madrid’li kısa oyuncuların skor bulmasını ve tempoyu arttırmalarını engelleyebilirse bir şansı olabilir. Hücumda ise, Navarro ve Oleson’ın dış şutları ile Ante Tomic’in performansı belirleyici olacak. Boyalı alanda Tibor Pleiss’e daha çok süre vermesi gerektiğini düşünüyorum. Real Madrid’li oyuncular Pleiss’e karşı zorlanabilir.

Real Madrid özellikle evsahibi olduğu maçlarda tempoyu arttırmak isteyecek ve hızlı hücumlardan sayılar bulmaya çalışacaktır. İkili oyunlarla da Ayon ve Slaughter ile sayılar bulmak önemli planlarından biri olacak.

Madrid’de dün düzenlenen basın toplantısında Navarro da düşüncelerini şu sözlerle aktardı: “Real Madrid bu sezon kupalar kazandığı için özgüvenli ve gerçekten komple bir takım. Evsahibi avantajı nedeniyle serinin favorisi olduklarını da söyleyebiliriz ama biz de buraya kazanmak için geldik.” Real Madrid kaptanı ve belki de bu sezonun kahramanı Sergio Llull ise favori olduklarını kabul etmiyor: “Real Madrid ve Barcelona oynuyorsa favori yoktur.

real barca 4Evsahibi olmamız nedeniyle ufak bir avantajımız olsa da, her şey olabilir. Yavaş yavaş ilerleyen bir proje ile son yıllarda hep üstüne koyduk. Sahada her zaman en iyisini yapmaya çalışıyorum ve kendimi her sezon geliştirmeye çalışıyorum.”

Geçen Sezonun Şampiyonu Barcelona

Real Madrid ve Barcelona son 4 sezonda olduğu gibi final serisinde tekrar karşılaşacaklar. Geçtiğimiz sezon Barcelona’nın evsahipliğinde başlayan seride Barcelona şampiyon olmayı başarmıştı. El Classico’ların nasıl gideceğini, serinin 3 maçta mı biteceğini yoksa 5.maça kadar mı uzayacağını tahmin etmek zor olsa da, çok keyifli maçlar izleyeceğimizden hiç süphe yok.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular