https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EHEHE, PARASIYLA DEĞIL Mİ CANIM ?

Okunması Gerekenler

bruno40-50 yaş bandında, saçları dökülmesinden mütevellit tamamını sıfıra vurdurmuş, kafadaki kıl eksikliğini top sakal bırakarak telafi etmiş üstünde metal aksesuarlar olan deri ceket giymiş, onunla uyumlu bir ayakkabıyı ayağına geçirmiş, gözünde afilli bir de gözlük olan, kulağında da küpesi olan motosikletli abiler vardır. Abi, anlamak lazım. Para denilen şey maalesef gençlikte olmuyor sende. Araba alacak kadar paran oldu mu da gençlik olmuyor, kafanda siyah saç da olmuyor.

Araba da genç göstermiyor adamı, alıyorsun bir tane Harley ve VU TUTUTU TU !! Bu sevimli abilerin yaptığı şeyi anlayabiliyoruz; hiç de yanlış bir şey yok. Para sonradan girmiş cebine ama sonradan görmelik yapmıyorlar, candır hepsi. Bir de parayı sonradan bulan görgüsüzler var; paradan aldığı gücü her fırsatta göstermeye çalışan, etrafında iki genç hatun gördü mü gayrimenkul muhabbeti yapan. Ooo abi, saat güzelmiş ama çok da pahalıymış ya ? – Ehehehe, parasıyla değil mi canım, verdik parayı aldık işte Ehehehe ! Bir zamanlar tabakta kırardı bunlar Rum tavernalarında. – Ehehehe, parasıyla değil mi canım ?

kjaer 1Şimdi bu adamları ben hep eleştirdim, eleştirmesine de bugün onlarla aynı duruma düşeceğim izninizle. Fenerbahçe ile transferde adı geçen oyuncular öyle isimler ki, isimlere kimsenin diyecek bir şeyi yok, para konuşur olduk anasını satayım. Abi, tamam iyi adam, hatta bir Galatasaraylı olarak ben de Türkiye’ye gelmesini isterim ama çok para be abi ? O kadar para verilmez yaw ? Beşiktaşlısı da bunu diyor, G.Saraylı’sı da. Şundan hepi topu 3-4 sezon evvel Tüpçü Portekiz Milli Takımı’nın oyuncularını bir bir doldururken Beşiktaş’a durum hiç de farklı değildi. G.Saray Selçuk İnan’a bonservisi cebinde olduğu için yıllık 5 milyon Euro verdi. 4 yıllık bir anlaşmaydı, 60 Trilyon yapar eski parayla!

Hani diyorlar Kjaer’in Fenerbahçe’ye maliyeti 67 milyon lira diye 4 senede ? Tamam işte abi, Selçuk 60, Kjaer 67 Trilyon. Hamit Altıntop da aşağı yukarı böyle bir ücret karşılığında transfer oldu. 30’undan sonra hem de. Oynadığı maç sayısı 42, attığı gol 1( yazıyla bir ) O da Avrupa kupasında. Lig de golü yok adamın. Tarık Çamdal tamı tamına 4.5 Milyon Euro bonservis karşılığında transfer oldu. Sabri’nin yıllık ücreti 5 milyon lira. Bizim Kjaer’in bonservis ücreti herkese dert oldu. 7,65 Milyon Euro. Yok be abi, bir stopere o kadar para verilmez, çok pahalı, yapmaz o kadar bıdı bıdı bıdı.

nani 100Şimdi güzel kardeşim, doğru, 7.65 Milyon çok pahalı. Gol atan bir stoper olsa eyvallah, bir Godin değil maalesef. Tamam da Kjaer ayarında bir stoperi zaten alamazsın ki 1-2 Milyon Euro’ya. Zaten adamlar Türkiye’ye para için geliyorlar. Oynayamazsın ki 1 Milyon Euro’ya. O paraya Dany’yi bile alamazsın kabul etmek lazım. Abi senin ligin doğru düzgün bir lig değil. Ne kariyerli hocalar, ne kariyeri futbolcular arkasından teneke çalınarak yollandı. Liginde skandallar da bitmiyor, şikesinden tut, hakemine, tribününe kadar. Can güvenliğin bile yok, takım otobüsüne saldıranlar elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Şöyle stoper olsun, gol de atsın, 5 milyon olsun. He babam he, görürsem söylerim. Türkiye gelmeyi kabul edecek adam buldun da kıllısını arıyorsun.

Serdar Kesimal’a da 5 Milyon Euro ödemişiz. Yaşı Genç diye bu kadar para ödendi. Kjaer’in de yaşı genç. O ayardaki 32’lik de 5 Milyon Euro zaten. Hepimizin gözünden kaçan bir detay daha var. Futbol takımları birer Puzzle. Puzzle’ın parçaları da futbolcular. Her Puzzle parçasının da ayrı özelliği var. Emenike de santrfor, Webo da nihayetinde ama o iş öyle değil. Kontratak oynayan bir Puzzle’ın doğru parçası Emenike, süratinden dolayı. Hükmederek oynayan bir takım da Webo doğru parça, tamamen pivot özelliklerinden. Stoper dediğin adam top keser, kestiği topu dan dun ileri, kornere, taça gönderir diyorsan zaten konuşmayalım. Bul bir Wagenhaus gitsin o zaman. Kjaer gerçekten de çoğumuzun bildiği ama Pepe kadar Lucio kadar, David Luiz kadar yakından tanıdığımız, neredeyse 100 maçını seyrettiğimiz bir adam değil.

fernandao 2Sert olduğunu, güvenilir olduğunu çok iyi biliyoruz. Hava hakimiyeti malum ancak hangi farkından dolayı bir miktar fazla bonservis ödenerek alındığını yaptığım araştırmalarda buldum ve işin mantığını çözdüm: Pereira’nın kitabında mıy mıy bir pas oyunu yok. Ersun Yanal futboluna çok benzer bir anlayış var. Çabuk, dikine bir oyun ve orta ve uzun mesafe paslarla vakit kaybetmeden hücuma çıkma, kanatları etkin kullanma, topu kaybettiği anda da prese başlama. Hazırlık pasları ve sıkışık alanda oyun başlatma konusunda sıkıntılı dediğimiz Kjaer’in uzun mesafeli paslarının milimetrik olduğu söyleniyor. Posttan bir türlü atamayıp da üçlüğü gömdüren basketbolcular gibi. Yani Kjaer bir stoper transferi değil, sisteme uygun bir stoperin transferi. 2-3 milyon Euro da o yüzden fazla verilmiş.

Pereira sisteme uygun transferler yapıyor Muhtar Emmi Terraneo ile birlikte. Fernandao da “pivot lazımsa biz bir tanesiyle anlaştık”denilip izlettirildikten sonra alınmış. Bence alınacağı söylenen, Nani’yi gölgede bırakacak denilen ikinci santrfor bir tek vuruş ustası olacak. Herhangi bir duyum falan almadım ama Falcao diye tahmin ediyorum. Pereira Caner’e ve Gökhan’a bayılacak bence. Şener de yedek diye düşünüldüğü için hemen okeyi vermiştir. Neredeyse bedava bir bonservis karşılığında alınan milli bir sağ bek’e kim hayır der ?

guarin 1Geçen de yazdım, asıl bomba Guarin olur. Bu kadar iki yönlü bir orta saha zor bulunur. Dünyanın kaleye en çok şut atan ilk 20 oyuncusundan biri. Hem de ön libero. O da direkt sisteme uygun bir transfer. Nani zaten öyle. Şener imzaladı, hayırlı olsun ve kimse Şener’i hafife almasın. Savunma meziyetleri değil ama hücum meziyetleri Gökhan’dan fazla. Pereira denilen adamın antrenman sevgisi Ersun Yanal x2 olduğunu düşünürsek ve Gökhan’ın da antrenman sevmediğini düşünürsek bu kanatta sürpriz yapabilir Şener. Valla her neyse arkadaş, ne çok tatlı derdimiz var, zenginin ödediği bonservis bedelleri bırakın züğürt’ün çenesini yorsun ” Ehehehe Parasıyla Değil mi Canm” diyorum ve 4.yıldız bu senelik sizin formanızda olsun biz 4 yıldızımızı sahada görmek istiyoruz: – Ehehehe parasıyla değil mi canım, Ehehehe !

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular