https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EFES DAHA İSTEKLİ, DAHA KONSANTRE

Okunması Gerekenler

Ankara’daki basketbolseverlerin maça ilgisi beklendiği gibi hayli yüksekti, Ankara Arena’da boş koltuk yoktu. Türkiye kupasını 10 defa kazanmayı başaran, son haftaların formda takımı Anadolu Efes ve sadece ligimizin değil Euroleague’in de en önemli şampiyonluk adaylarından biri olan Fenerbahçe erken final diyebileceğimiz bir çeyrek final eşleşmesinde karşı karşıya geldiler. İki takımda da sakat veya eksik oyuncu bulunmuyordu. Fenerbahçe’de Bennett ve Antic, Anadolu Efes cephesinde ise Paul ve Thomas yabancı sınırına takılan isimlerdi.

 

“Efes’in baskılı savunması”
İki Euroleague temsilcimiz de savunmada üst düzey konsantrasyonla başladılar maça. Anadolu Efes Doğuş’un liderliğinde Dixon’a tam saha baskı uygulayarak yarı sahada da yapılan sürpriz sıkıştırmalarla Fenerbahçe’nin düzenlerini bozmayı başardı, yarı sahayı tempolu geçemedi sarı lacivertliler. Buna karşın onlar da Vesely ve Udoh’un sahada olmasının avantajıyla her topta adam değişerek kısaların potaya gitmesini engellediler ve zorlama birebirlere kaldı lacivert beyazlılar.

 

“Bogdanovic erken sahne aldı”
Çeyreğin ikinci bölümü ile birlikte Bogdanovic sazı eline aldı. Onun liderliğinde yarı saha hücumlarında Fenerbahçe daha rahat skor bulmaya başladı. Sırp guard savunma yerleşmeden potaya giderek bulduğu sayılarla ve organize ettiği ikili oyunlar sonrası ikiz kulelere indirdiği paslarla ağırlığını koydu maça. Anadolu Efes cephesinde ise Doğuş’un hücumu forse eden bir guard olmamasının da etkisiyle Granger’a fazla yük bindi, Uruguaylı guard sert Fenerbahçe savunmasına karşı üretmekte de yaratmakta da zorlandı. Buna karşın Doğuş ve Dunston’ın savunmada parkeye koyduğu müthiş enerji ile başlayan geçiş hücumları Anadolu Efes’in istediği sayıları bulmasını sağladı.

 

“Koç Perasovic’in akıllı hamleleri”
Heurtel ve Sloukas’ın sahaya girmesiyle hem savunmalar biraz yumuşadı hem de takımların yaratıcılık seviyeleri yükseldi, hücumda daha verimli bir maç izledik. Özellikle Yunan oyuncu hemen Vesely’i devreye soktu ikili oyunlarla. Koç Perasovic rakibinin ikiz kulelerine çözüm bulabilmek adına Kirk-Dunston ikilisini birlikte sahaya sürdü. Ayrıca Cedi karşısında hareketlenmeye başlayan Datome’ye de önlem almak için Honeycutt’ı oyuna aldı. Bu hamleler birlikte Efes istediğini de aldı ve maçı tekrar ilk dakikalardaki sertlik düzeyine çektiler.

 

“Datome 4 numaraya çekilince…”
Koç Obradovic Heurtel’in devreye girmemesi için Nunnally ve Bogdanovic ile onu değişerek savundu. Fransız yıldız belki istediği şutları bulamadı ama ikili oyunlarda uzunları efektif kullanmaya başladı. Çeyreğe iyi bir giriş yapan ve Honeycutt’ın savunmasına karşı problem yaşamayan Datome koç Obradovic tarafından 4 numaraya çekilince koç Perasovic’in Brown’ı sahaya sürmesi önemli bir hamleydi, bu pozisyondaki üstünlüğü ele alarak hem savunmada hem hücumda tekrar maçın içine girdi Anadolu Efes. Kirk yine boyalı alanda müthiş mücadele etti, ikiz kulelere karşı hiç geri adım atmadı.

 

“Heurtel sahne aldı, Bogdanovic cevap verdi”
Çeyreğin ikinci bölümünde 2 takım da 3 kısaya döndüler ve bundan karlı çıkan taraf Anadolu Efes oldu. Heurtel’in savunmada az hata ile oynaması ve takımını hızlı bir şekilde yarı sahadan çıkarması çok değerliydi. Fransız guard üzerindeki baskının azalması ile skora da katkı vermeye başladı. Fenerbahçe’nin zorlandığı bu dakikalarda takıma nefes aldıran ise yine Bogdanovic oldu. Kenardan gelen taze kan Ahmet’i de akıllıca kullanan Sırp guard Dixon’ın sessiz kaldığı ve pek sorumluluk almadığı maçta gerekeni yaptı özellikle hücumda.

 

“Guardların savaşı”
Sloukas çift uzunu yukarı çıkararak oynadığı ikili oyunlarla yine çok etkili oldu. Adam değişmek zorunda kalan Efes savunmasına ya faul aldırdı ya da potaya yaptığı güçlü penetrelerle savunmanın dengesini bozarak hem skora gitti hem de uzunları besledi. Lacivert beyazlılar 3 kısa + Brown ile oynamanın avantajıyla sahaya iyi yerleştiler, bunu değerlendiren Granger da potaya giderek takımının skor yükünü sırtladı. Doğuş’un savunmada bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve Heurtel’in hücumdaki yaratıcılığı Efes’in oyunu dengede tutmasını sağladı.

 

Fenerbahçe’nin geniş guard rotasyonuna karşı Doğuş’un Granger ve Heurtel’in yükünü bir nebze olsun alıp sırtlaması maçın dengede kalmasının temel sebebiydi.

 

“Kısalara baskı ile gelen seri”
İkinci yarıya Anadolu Efes yine Doğuş ve Granger’ın müthiş baskısı ile başladı. Dixon sorumluluk almaktan kaçmaya devam ederken tüm yük üzerinde kalan Bogdanovic de tercih hataları yapınca Efes geçiş hücumları ile üretmeye başladı, özellikle Dunston’ın hücuma çabuk çıkmasının avantajını kullanıp boyalı alandan da üretime başladılar. Savunmada yakaladığı başarı sayesinde Granger’ın da hücumda devreye girmesi ile beraber 7-0’lık bir seri geldi lacivert beyazlılardan.

 

“Cedi’nin bulduğu ekstra üçlükler savunmadaki emeğin ödülü”
Anadolu Efes 3. çeyreğin ikinci bölümü ile beraber savunma dozajını en üst seviyeye çıkardı. Doğuş, Granger ve Dunston’ın ortaya koydukları özverili mücadele Heurtel’e de yansıdı, Fransız guard bile savunma yapmaya başladı. Hücumda durağan oynayan ve alışılmışın aksine pas trafiğini kuramayan Fenerbahçe erken pes etmiş görüntüsü sergiledi. Lacivert beyazlılar savunmadaki direncin ödülünü hücumda da almaya başladı, özellikle Cedi’nin bulduğu ekstra üçlükler farkın birden bire çift hanelere kadar çıkmasını sağladı.

 

“Efes boyalı alanı ele geçirdi”
Çeyreğin son bölümünde de hücumda tercih hataları yapmaya devam eden, topu pota altına indirmeyi unutan ve boyalı alanı tamamen rakibine teslim etmiş bir Fenerbahçe izledik ki Udoh ve Vesely de sahadaydı bu bölümde. Özellikle ribaundlara takım olarak hiç konsantre değildi sarı lacivertliler, Efes guardları dahi havuza düşen topları alarak ikinci şanslar yarattılar. Hücumdaki verimsizlik nedeniyle savunmada da vidaları sıkamayan Fenerbahçe’ye karşı rahat skor bulan Anadolu Efes farkın 9-11 bareminde, güvenli noktada kalmasını sağladı.

 

“Fenerbahçe reaksiyon gösterdi”
Son çeyreğe ise Fenerbahçe beklenen reaksiyonu göstererek girdi, krizden çıktılar ve taraftarlarını da maça sokmayı başardılar. Udoh ve Nunnally’nin savunmaya getirdiği direnç, ardından hücumda Udoh’u kullanmayı hatırlayan sarı lacivertlilerden 5-0’lık seri geldi. 3.çeyrekte Fenerbahçe’nin düştüğü hataya bu kez Anadolu Efes düştü, hücumda az pas ve yanlış şut seçimleri yaparak verimliliklerini kaybettiler.

 

“Efes yine vidaları sıktı”
Koç Perasovic’den doğru bir müdahele geldi Fenerbahçe’nin geri dönüp farkı 4 sayıya indirdiği dakikalarda. Honeycutt ve Doğuş’u oyuna alarak savunmada tekrar takımını kendine getirdi. Savunma kaynaklı hızlı hücum sayıları ile açık alanda etkili olan Anadolu Efes farkın erimesine izin vermedi. Savunmada ortaya koydukları direncin neredeyse kusursuz olmasının nedeni ise Heurtel’di. Fenerbahçe sürekli Nunnally ve Bogdanovic’i alçak postta topla buluşturarak onun üzerinden oynamak istedi. Ama Fransız guard hiç geri adım atmadı hatta kritik bir kaç top çalarak da takımını hızlı hücuma çıkardı.

 

“Yorulan Fenerbahçe ciddi açıklar verdi”
Sarı lacivertliler adına hücumda hayalet gibi gezen Dixon savunmada da iyice oyundan düştü. Fenerbahçe’nin Heurtel’e yapmak istediğini Efes Cedi ile ona uyguladı, genç forvet fizik avantajını akıllıca kullanarak adam değiştiren savunmayı cezalandırdı. Efes’in enerjisine karşı çabuk yorulan Fenerbahçe uzunları mecburen boyalı alana gömülerek oynamaya başladılar. Normalde çok güvenilir bir şutör olmasa da ritmini bulan Honeycutt da üçlüklerle savunmanın bu zaafına cezayı kesince Efes galibiyet adına çok büyük bir adım atmış oldu.

 

“Heurtel en kritik yerde sahneye çıktı”
Ama koç Obradovic ve takımı pes etmedi, 4 dakika kala alınan molanın ardından Datome ve Sloukas’dan gelen 2 erken üçlükle farkı tekrar 6 sayıya düşürdüler. Skorda önde olmanın avantajıyla bir an için rehavete kapılan ve uyuyan Anadolu Efes savunmasını cezalandırdılar. Koç Perasovic’in molasının ardından sarı lacivertlilerin tam saha presine Heurtel’in üçlüğü ile cevap verdi Anadolu Efes, maçın en kritik şutlarından biriydi. Fransız guard bu sezonun en verimli performanslarından birini sergiledi. Doğuş ile birlikte oynamanın avantajıyla savunmada da az hata yaptı ve hücumda en kritik yerlerde sahne alarak hem attı hem attırdı.

 

“Daha çok isteyen ve savaşan Anadolu Efes”
Son bölümde Sloukas ile 2 serbest atış artı boş bir turnikeden faydalanamayan ve gereksiz faullerle Anadolu Efes’i çizgiye gönderen Fenerbahçe rakibinin ekmeğine yağ sürdü. Koç Obradovic 4 kısaya dönerek takımını tekrar ayağa kaldırmak istese de sahadaki oyuncuların konsantrasyon seviyesi ve kazanma konusundaki arzuları bunun için yeterli olmadı. Maç boyunca özellikle savunmada daha istekli, dirençli ve enerjik olan Anadolu Efes ikinci yarıda farkı 4-5 sayı baremlerinde tutarak Fenerbahçe’nin geri gelmesine izin vermedi. Net bir galibiyet elde eden lacivert beyazlılar yarı finalde Pınar Karşıyaka’nın rakibi oldular.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular