https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EDWIN MOSES, TARİHİN EN BÜYÜK 400 METRE ENGELLİ EFSANESİ

Okunması Gerekenler

MUCİZE ADAM ROMAIN GROSJEAN

MUCİZE ADAM ROMAIN GROSJEAN Bugün belki de F1’in son 10 yılının en korku dolu anını yaşamış bulunmaktayız. Bahrain GP’sinin henüz...

LİGİ TANI(MA)YAN EROL BULUT

Ligi tanı(ma)yan Erol Bulut Tüm hafta boyunca nasıl farklı kazanırız diye düşündüğümüz bir maç sonunda hezimete uğradık. Bravo Sergen Yalçın. Fenerbahçe...

YERLİ VE MİLLİ MARADONA

YERLİ VE MİLLİ MARADONA Hafta içinde Maradona’nın ölün haberini duyunca futbol sevgimi perçinleyen küçük dev adamın bende bıraktığı anılar bir...

Edwin Corley Moses, özellikle 45-50 yaş üstü sporseverler için 400 metre engelli dendiğinde akla gelen ilk isim.
ABD’li atlet Ohia/Dayton’da 31 Ağustos 1955’de dünyaya gelmişti.

1976’da, Atlanta’daki Morehouse College’da 20 YAşında fizik ve mühendislik eğitimi gören bir öğrenciydi. Pisti bile olmayan bu okula atletik değil akademik bursla girmişti Amerikalı efsane..

1976 Montreal Olimpiyatları katıldığı ilk uluslararası yarışmaydı ve 20’li yaşların başındaki tecrübesizliğine rağmen 400 metre engelliyi tam 8 metre farkla kazanarak (ikinciye 1 saniyenin üstünde fark atmıştı) tüm spot ışıklarını üzerine çevirmişti.

Bu Olimpiyat tarihinde bir yarışmada elde edilen en büyük farktı ve 47.63 saniyelik bu derece ona dünya rekoru getirmişti!.

Herkes 1980’de de kazanacağından emindi ama Moskova Olimpiyatları’nı, ABD’nin boykot etmesi nedeniyle kaçırmak zorunda kaldı.

Ama 1984 Los Angeles’da yer aldı ve ülkesindeki yarışmada ikinci Olimpiyat altınını kazandı.

Edwin Moses, Eylül 1977 ve Haziran 1987 arasında 107’si final olmak üzere “inanılmazı başararak” 22 ülkede birbiri ardına katıldığı 122 yarışı birinci olarak bitirmişti.

Daha da açarsak; Ağustos 1977’de Alman Harald Schmid’e geçildikten sonra 9 yıl, 9 ay ve 9 gün boyunca hiçbir koşuyu kaybetmedi!. Tarihi geçilmezliği bitiren atlet ise; vatandaşı Danny Harris (4 Haziran 1987)..

Büyük yıldızın 1983 Helsinki ve 1987 Roma Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazandığını, aynı zamanda 1977, 79, 81 Dünya Kupalarında da zirveyi kimseye bırakmadığı eklemeyi unutmayalım ve 1981’de Jesse Owens Ödülü’nü, 1984’te de en iyi ABD’li amatör atletlere verilen James E. Sullivan Kupası’nı kazandığını da..!

400 m engelli rekorunu, ilk kez 1976’da eline geçirmiş ve 3 kez de üstüne koyarak geliştirmişti. En iyi derecesi 1983’de kırdığı 47.02 idi.

Efsane atlet rekoru 1992’de vatandaşı Kevin Young tarafından kırılana kadar 16 yıl boyunca elinde tuttu.

Vatandaşı Kevin Young’in 1992’de Barcelona Olimpiyatlarında kırdığı 46.78’lik derece bugün bile zirvedeki yerini koruyor ve Moses’in 47.02’si de aradan 35 sene geçmesine rağmen hala 2.sırada..

Moses, 1988’de 33 yaşındayken katıldığı Seul Olimpiyatları’nda da bronz madalya kazanmıştı. Bu onun son yarışıydı ve pistlere Seul’de nokta koydu.

Ama spordan kopamadı ve 1990’da Almanya’da düzenlenen Bobsled Dünya Şampiyonası’nda Brian Shimer’le beraber bronz madalya kazandı.

20.yüzyılın en bilimsel atleti olarak bilinen Moses, o dönemde kalp atış hızı kontrolü ve buz terapisi gibi rehabilitasyon yöntemlerini antrenmanlara dahil etmesiyle nam salmıştı.

21.yüzyıl başından bugüne Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Etik Komisyonu üyesi olup, doping ilaçlarının sporun dışında tutulması yönünde çalışmalar yapıyor ve “sadece Amerika değil tüm dünyaca” 400 Metre engellide tarihin gelmiş geçmiş en büyük atleti..

ABCSPOR

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

MUCİZE ADAM ROMAIN GROSJEAN

MUCİZE ADAM ROMAIN GROSJEAN Bugün belki de F1’in son 10 yılının en korku dolu anını yaşamış bulunmaktayız. Bahrain GP’sinin henüz...

LİGİ TANI(MA)YAN EROL BULUT

Ligi tanı(ma)yan Erol Bulut Tüm hafta boyunca nasıl farklı kazanırız diye düşündüğümüz bir maç sonunda hezimete uğradık. Bravo Sergen Yalçın. Fenerbahçe sezon başında neden Erol Bulut...

YERLİ VE MİLLİ MARADONA

YERLİ VE MİLLİ MARADONA Hafta içinde Maradona’nın ölün haberini duyunca futbol sevgimi perçinleyen küçük dev adamın bende bıraktığı anılar bir film şeridi gibi gözlerimin önünden...

DERS GİBİ HAFTA

Fenerbahçe - Beşiktaş maçından bir gün önce iki tane maç izledik cumartesi günü. Önce Başakşehir-Denizli oynadı. Başakşehir 3-0 öne geçince gevşedi, gençleri oyuna aldı,...

HADDİNİ BİLMEK

HADDİNİ BİLMEK Ligin gidişatını etkileyecek önemdeki derbide Beşiktaş Kadıköy'de şampiyonluğun favorisi olarak gösterilen Fenerbahçe'nin konuğuydu. Geçtiğimiz hafta oynanan Başakşehir maçına kadar yarışta hiçbir şans tanınmayan...

Benzer Konular