https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜŞMÜYORUZ (?)

Okunması Gerekenler

Düşmüyoruz (?)

Maç öncesi ligin sondan 3. takımı olduğumuzu gördüğümüzde içimiz karardı. Hep dediğim gibi, U19 ile lige devam etsek olmayacak işler meydana gelince kafalar da gidiyor. Tüm maç öncesi konuşmalarımızda min 3 atarız dememiz ise ayrı bir heyecan katıyordu.

 

Ve 2-0 kazandık.. Ne değişti peki? Cocu’nun yardımcı olan Koeman ne olmuştu da Fener daha derli toplu oynamaya başlamıştı. Dinlemeyi bilmeden konuşmayı seven millet olduğumuz için Koeman’ın iki açıklamasına dikkat etmek lazım:

 

Anderlecht maçı öncesi :
“Önümüzde iki maç var, biri yarın, diğeri yine pazar akşamı sahamızdaki maç. Chris ve benim için en önemlisi bu iki maça takımı hazırlamak. Sonrasında milli takım arasında iki haftada yönetim kararını verecektir, o kadarı bekleyeceğim. Devamını sonra göreceğiz.”

 

Dünkü maç sonrası:
“Benim için temel nokta; güçlü yanları gösterip, zayıf yanları göstermemek. Bunları yaptıkça oyuncuların öz güveni yukarı taşınıyor. Oyuncuların da bunları yapabildiğini gördük”

 

Yani dediği şu, kardeşim bana Galatasaray maçı öncesi dediler ki milli araya kadar bizi çıkar, ne yaparsan Cocu’dan kötü yapamazsın rahat ol, sonra konuşalım. Koeman da diyor ki, açıklarımızı gizledim, verdim coşkuyu geldik bu güne.. Bundan sonrası yönetimde..

 

Tüm bunlardan anladığım ise, Koeman akıllı bir adam. Biraz Advocaat gibi. Bizi anlamış, elindeki kumaşı anlamış ve elinden geldiğince kumaşı işlemiş. Yoksa Koeman’ın hala:

 • Geçmişten gelen büyük bir başarısı yok!
 • Daha önceden herhangi bir takımda bir sistem oluşturmuş değil!
 • Ve hala sapına kadar Hollandalı.

 

Peki “abi bize uymaz Hollanda stili” diyenlere rağmen neden başarılı gözüküyor:

 • Çünkü takım dipte. Herkes şu an Fener’e gelmek için göbek atar. O yüzden Ersun’lar falan medya kullanarak basıyorlar.
 • Futbolu seven Valbuena’yı doğru kullandı. Takımda istediğin gibi oyna diyeceği adamı doğru seçti. Aykut gibi kimseye vermem demedi, Cocu gibi Elif’den medet ummadı.
 • Orta saha onun için şimdilik adam kovalayacak ve ilk baskıyı yapacak yer. Oradan oyun kurmak gibi özel bir fantezisi yok. Bu yüzden Elif de olur, Isla’da, İsmail’de.
 • Takıma şut çekin dedi. İstatistikleri bilemem ama Koeman’lı Fener ŞUT çekiyor.

 

Tüm bunların sonucunda, millete madara olan takım derli toplu oldu ve düşme hattından kurtuldu. Koeman, çok zor olan  Galatasaray derbisinden çıktı, hem de oyun stilini hiç değiştirmeden. Çok önem veriyorum ben o gün yaptığı hamlelere. Yuppii ama bundan sonrası ne olacak?

Yönetim oturup onunla planlarını konuşacağı kesin. Koeman  kariyerinin en önemli takımını yönetmek için aklında neler var öğrenecekler. Doğrular varsa devam yoksa devre arası değişmeli. Peki bu konuda kime güveniyoruz, gittikçe deneyim sahibi olan Ali başkana.. Devrime devam. Çünkü gözden kaçsa da:

 

 • Taraftar birlik oldu. Galatasaray maçından başlayarak tutumları iyiye gidiyor.
 • HeForShe müthiş hareket.
 • Anıtkabir’i fiilen ziyaret etmek gurur verici. “Önemli olan Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu değil, hangi takımın Atatürk’ün izinden gittiğidir.” Üstüne laf söylenmez.
 • Fatih Terim’in ne olduğu ortaya bir daha çıktı. Bu konuda konuşmak bile abes. Yazık kocaman Galatasaray camiasına.

 

Devam başkan, su akıyor yolunu mutlaka bulur.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: yakup.borekcioglu@abcspor.com

twitter: @Yborekcioglu

Son Haberler

AMATÖRCE

Yedigimiz iki gol de olacak iş değil. İlkinde ortada fol yok yumurta yok. Rakibin ne baskısı var ne pozisyonu....

Benzer Konular