https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYA ŞAMPİYONASI ÖNCESİ İSTANBULDA’Kİ SON PROVA

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-22014 Dünya Basketbol Kupası öncesi Türkiye İstanbul’daki son hazırlık maçını oynadı ve Yunanistan’a 72-76’lık skorla yenildi.

Türkiye maça Ender Arslan-Sinan Güler-Emir Preldzic-Barış Hersek-Ömer Aşık beşiyle başladı.

YUNAN1Türkiye maça mükemmel başladı. Sinan-Emir oyundayken hücumda topu mükemmel çeviren Türkiye savunmada da rakibini durdurdu ve üç dakikada 11 sayılık bir seri yakaladı. Emir‘in potaya gitmeleri ve şut bulamasa bile topu Aşık‘la buluşturması Türkiye’yi taşıdı. Üç dakikadan sonra Zisis’in oyuna girmesi Türkiye’nin dengesini bozdu, bir ‘Ergin Ataman klasiği’ olarak Ergin Ataman oyuncu değişikliklerini geciktirdi ve fark kapandı. İlk çeyrek 22-19 bitti.

Türkiye ikinci çeyreğe de etkili başladı. Emir’in oyuna girdikten sonra yine oyuna ağırlığını koyması ve kenardan gelen Cenk Akyol’un da beklenen katkıyı vermesiyle fark sekiz sayıya kadar çıktı. Emir’in kenara gelmesi ve Printezis’in Barış Hersek karşısında üstünlük sağlamasıyla Yunanistan farkı yine kapattı ve devre 39-39 bitti.

Üçüncü çeyrek genel olarak başa baş geçti, Yunanistan bazı bölümlerde biraz daha iyi oynadı diyebiliriz. Üçüncü çeyrekte Barış Ermiş haricinde tüm oyuncularımız süre aldı, 4 kısa-1 uzunlu sisteme döndüğümüz dakikalarda daha etkili olduğumuzu söyleyebiliriz. Çeyrek 57-57’lik eşitlikle geçildi.

YUNAN2Son çeyreğin başını dengede götürdük ama çeyreğin ortalarında Yunanistan maça ağırlığını koydu ve skorda yakaladıkları küçük avantajı iyi değerlendirdi, Türkiye son dakikalarda kritik hücumları değerlendiremeyince fark kapanmadı ve Yunanistan hazırlık serisini 2-0 bitirdi.

Kadrodan Çıkacak Oyuncular: Bugün 14 oyuncumuz da süre aldığı için, son durumları görme şansı yakaladık. En kritik nokta Barış Hersek’in sağlık durumu olacak gibi duruyor. Hersek Çarşamba günü oynamamıştı, bugün de ilk beşte başlamasına rağmen ağrı çektiği belliydi, oynama şansı olursa takımda olması kesin ama sakatlığı oynamasını engelleyecek seviyedeyse takıma giremeyebilir. Doğuş Balbay-Melih Mahmutoğlu-Barış Ermiş üçlüsünden en hazır isim Barış Ermiş gibi duruyor. Balbay hücum alanında çok etkisiz, Mahmutoğlu da top dolaşımında etkili olamıyor.

Genel Yorum

Son maçlarda fazla galibiyet alamasa da, gün geçtikçe daha iyi oynayan Türkiye’yi görmüştük. Bugün özellikle oyunun belli bölümlerinde mükemmel oynayan Türkiye’yi gördük. Emir Preldzic oyuna ağırlığını koyduğunda Türkiye’yi durdurmak mümkün değil, sete sette iyi savunma yapıyoruz ama hücumda top kaybı yaptığımızda geriye koşmakta zorlanıyoruz, burada Yunanistan’ın atletik oyuncularının (başta Anteto.) payını da es geçmeyelim. Hazırlık sürecinin kuşkusuz ki en sert maçını oynadık, Türkiye’nin zamanında form yakaladığını söyleyebilirim, önemli olan Türkiye sınırları dışında da böyle oynayabilmek.

Yunanistan

Yunanistan’da koç Katsirakis, Mantzaris‘ten vazgeçmiş gibi duruyor. Papanikolau atletizmi ile oyuna farklı bir boyut getirirken, Giannis Anteto.‘yu nasıl kullanacaklarını çözememiş gibiler. Bu maçın genelinde Calathes bir numaraya geçtiğinde Giannis üç numaraya geçti.Printezis her zamanki gibi oynuyor, Bourousis biraz formsuz gözüküyor ama bugün etkiliydi,Kostas Vasili. yine tam bir görev adamı olarak oynuyor, bence daha fazla oynamayı hak ediyor. Zisis de Unics Kazan’daki etkili sezonunu Milli Takım’a taşımış.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular