https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYA KUPASI TARİHİNİN EN GOLCÜ ÜLKELERİ

Okunması Gerekenler

1- Macaristan – 1954 / Beş maçta 27 gol (5.40 ortalama)
Ferenc Puskas’ın önderliğinde Macaristan, finalde Batı Almanya’ya 3-2 kaybetse de tarihin en iyi hücum takımı olarak hatırlanıyor. Oysa ki aynı grupta olan iki takımın ilk maçını Macaristan 8-3 kazanmıştı. Macarların yıldızı ‘altın kafa’ Sandor Kocsis de İsviçre’deki turnuvada 11 golle gol kralı olmuştu.

Macarlara göre Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sol açığı Zoltan Czibor ve en büyük Macar efsanesi Ferenc Puskas’lı kadro’dan oluşan hücum hattı inanılmaz bir gol potansiyeline sahipti.

2- Batı Almanya – 1954 / Altı maçta 25 gol (4.17 ortalama)
Dünya Kupası tarihinin en golcü ikinci takımı yine 1954’ten geliyor. Şampiyon Batı Almanya, finalde Macaristan’ı 2-0 geriden gelip 3-2 yenmişti. Bu maç tarihte ‘Bern mucizesi’ olarak adlandırılıyor.

Nürnberg efsanesi Maz Morlock’un 6, Helmut Rhan, Hans Schafer ve Ottmar Walter’in 4’er, Kaiserslauten efsanesi Fritz Walter’in 3 gol attığı Almanlar’ın finaldeki geri dönüşleri, tarihin en önemli Dünya Kupası maçlarının başında gelir.

3- Fransa – 1958 / Sekiz maçta 23 gol (3.83 ortalama)
İsveç’teki turnuvada üçüncü olan Fransa, attığı 23 golle tarihe geçecek bir performansa imza atmıştı. Üçüncülük maçında Batı Almanya kalesine altı gol bıraktılar. Turnuvanın gol kralı da Fransa’dan çıktı: Just Fontaine (13 gol).

Kopa, Piantoni ve Wisnievski gibi kaliteli silahları vardı ama turnuvada oynanan her maçta gol atan Fontaine ilk 3’e girmelerinde en önemli etkendi.

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular